REKLAMA

"Babcia Kasia", Marta Lempart... Stołeczny ratusz podał nazwiska 10 kobiet nominowanych do nagrody "Warszawianka Roku 2021"

Stołeczny ratusz podał nazwiska dziesięciu kobiet nominowanych w konkursie Warszawianka Roku 2021. Wśród nich są m.in.: Marta Lempart, Babcia Kasia i Wanda Trawczyk-Stawska. Głosować można do 22 października.
Marta Lempart podczas konferencji prasowej w Teatrze Studio w Warszawie, 20 bm. Konferencja związana była z ogłoszeniem nominacji w tegorocznej edycji plebiscytu Warszawianka Roku 2021
Marta Lempart podczas konferencji prasowej w Teatrze Studio w Warszawie, 20 bm. Konferencja związana była z ogłoszeniem nominacji w tegorocznej edycji plebiscytu Warszawianka Roku 2021 / PAP/Marcin Obara

W poniedziałek stołeczny ratusz ogłosił 10 nazwisk kobiet nominowanych w konkursie na Warszawiankę Roku 2021. Pośród nominowanych są też m.in. Marta Lempart - liderka Ogólnopolskiego Strajku Kobiet, Babcia Kasia (Katarzyna Augustynek) - "ikona protestów ulicznych w Warszawie" - jak opisał stołeczny ratusz i Wanda Trawczyk-Stawska - harcerka Szarych Szeregów, uczestniczka Powstania Warszawskiego, przewodnicząca Społecznego Komitetu ds. Cmentarza Powstańców Warszawy, z której inicjatywy powstała np. Izba Pamięci dokumentująca Rzeź Woli i powstańcze losy cywilnej ludności Warszawy.

"Zaangażowane, mądre, empatyczne. Działające na rzecz kobiet, praw człowieka, społeczeństwa obywatelskiego. Na rzecz Miasta Stołecznego Warszawa. Nasze autorytety i nasza duma – poznajcie wyjątkowe kobiety nominowane do tegorocznej nagrody #Warszawianka Roku i zagłosujcie" - napisał na Facebooku prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Zagłosować można do 22 października bieżącego roku przez stronę internetową: https://warszawiankaroku.um.warszawa.pl.

Oprócz trzech wcześniej wymienionych kobiet na liście są też inne aktywistki, działaczki i dziennikarki związane z Warszawą. Są to: Agnieszka Kępka - współzałożycielka i koordynatorka działań organizacji pomocowej dla osób w kryzysie bezdomności, zainicjonowana przez warszawskich buddystów. Marina Hulia - nauczycielka, działaczka społeczna, opiekująca się uchodźcami, seniorami oraz osobami w kryzysie bezdomności. Agnieszka Sikora - autorka ponad trzystu reportaży radiowych i telewizyjnych o tematyce społecznej. Kamila Górniak - pomysłodawczyni i współzałożycielka Fundacji SMA, która wspiera osoby chore na rdzeniowy zanik mięśni oraz ich opiekunów. Olga Kozierowska - dziennikarka biznesowa, działaczka społeczna i mentorka. Od 12 lat wspiera rozwój zawodowy i osobisty kobiet w Polsce. Magdalena "Lusia" Żagałkowicz - resocjalizatorka i aktywistka walcząca o polepszenie losu osób w kryzysie bezdomności. W jednej z kamienic w samym sercu warszawskiej Pragi, prowadzi Fundację "Serce Miasta". Sylwia Chutnik - pisarka, aktywistka feministyczna i varsavianistka. Aktywna popularyzatorka czytelnictwa.

Jak informuje stołeczny ratusz, "plebiscyt ma na celu uhonorowanie kobiety, która swoją działalnością społeczną lub zawodową w szczególny sposób przyczyniła się do rozwoju i promowania Warszawy". "Tytuł Warszawianki Roku w 2021 roku zostanie przyznany zarówno za działalność na rzecz stolicy, jak i realizację działań na rzecz promowania wartości tj.: otwartość, tolerancja, wybitne osiągnięcia w swojej dziedzinie, działalność na rzecz kobiet, społeczeństwa obywatelskiego i społeczności lokalnej w Warszawie" - zaznaczył ratusz.

Oficjalne ogłoszenie wyników i uroczysta gala wręczenia nagród odbędzie się 9 listopada 2021 roku. (PAP)


Ankieta
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Tygodnik

Opinie

Popkultura