REKLAMA

Europejska płaca minimalna grzęźnie w procedurach

Delegacja Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” biorąca udział w plenarnym posiedzeniu EKES spotkała się w Brukseli z europosłem Elżbietą Rafalską. - Potrzeba więcej takich spotkań, powiedział po spotkaniu Tadeusz Majchrowicz, zastępca przewodniczącego KK.
 Europejska płaca minimalna grzęźnie w procedurach
/ msz

Tadeusz Majchrowicz relacjonując spotkanie stwierdził, że rozmowa dotyczyła wielu istotnych z punktu widzenia „Solidarności” zagadnień, co pokazuje, że istnieje potrzeba takich kontaktów w przyszłości.

Jednym z istotnych tematów była kwestia europejskiej dyrektywy o płacy minimalnej. Niestety prace w Parlamencie przebiegają powoli ze względu na liczne wątpliwości, w tym prawne dot. możliwości regulowania płac z poziomu UE. Nadal oczekiwane są kolejne ekspertyzy i opinie, co wstrzymuje prace. Obecnie nie jest pewne, czy zakładany termin przyjęcia rezolucji (październik) zostanie dotrzymany.

Zdaniem Minister Rafalskiej to nie Polska, a inne kraje mogą w większym stopniu blokować przyjęcie dyrektywy.

W czasie rozmowy poruszony był temat rokowań zbiorowych.

- Mówiliśmy że układy ponadzakładowe to droga do wprowadzenia równych zasad gry dla przedsiębiorców i powinno to być wspierane także przez polskie władze – argumentował Majchrowicz.

Dyskutowano też o sytuacji polskich pracowników w Holandii, którzy doświadczają poważnych problemów, ocierających się o handel ludźmi. Podjęte zostaną działania by poprawić położenie tych pracowników.

W spotkaniu z Elżbietą Rafalską oprócz zastępcy przewodniczącego Tadeusza Majchrowicza uczestniczyli również Marcin Zieleniecki oraz Mateusz Szymański.

ml


Ankieta
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Tygodnik

Opinie

Popkultura