REKLAMA

NSZZ Solidarność Straży Pożarnej przyjął propozycję MSWiA ws. rozwiązań płacowych

Dziś NSZZ Solidarność Straży Pożarnej podjął decyzję o przyjęciu propozycji MSWiA w sprawie rozwiązań płacowych w nowej ustawie modernizacyjnej - poinformował wiceszef MSWiA Maciej Wąsik. Wcześniej rozwiązania proponowane przez resort zaakceptował związek zawodowy policjantów.
 NSZZ Solidarność Straży Pożarnej przyjął propozycję MSWiA ws. rozwiązań płacowych
/ pixabay.com

W ostatnim czasie pomiędzy MSWiA a związkami zawodowymi służb mundurowych podległych temu resortowi trwały spotkania dotyczące realizacji ostatnich postulatów zawartych w porozumieniu z 8 listopada 2018 roku. Chodzi m.in. o kontynuację programu modernizacji służb mundurowych i związanego z tym wzrostu uposażeń.

Porozumienie pomiędzy stroną społeczną a MSWiA w listopadzie 2018 roku podpisali szefowie: NSZZ Policjantów, NSZZ Funkcjonariuszy Straży Granicznej, NSZZ Pracowników Pożarnictwa, Związek Zawodowy Strażaków "Florian", Krajowa Sekcja Pożarnictwa NSZZ "Solidarność" oraz ówczesny szef MSWiA Joachim Brudziński.

W czwartek wiceszef MSWiA Maciej Wąsik poinformował o tym, że propozycje rządu zaakceptował NSZZ Solidarność Straży Pożarnej. "Dziś NSZZ Solidarność Straży Pożarnej podjął decyzję o przyjęciu propozycji MSWiA w sprawie rozwiązań płacowych w nowej ustawie modernizacyjnej! To bardzo dobra wiadomość!" - napisał na Twitterze. Wcześniej, we wtorek, do propozycji przedstawionych przez MSWiA przychylił się zarząd główny NSZZ Policjantów. "Te propozycje oczywiście mogłyby być lepsze. Ja, Rafał Jankowski, chciałbym, żeby były lepsze, ale takich propozycji, jakie zostały złożone, się nie odrzuca" - mówił wówczas PAP szef związku Rafał Jankowski.

Propozycja strony rządowej zakłada, że funkcjonariusze służb MSWiA otrzymają od 1 stycznia 2022 roku podwyżkę uposażenia w przeciętnej miesięcznej kwocie 677 zł brutto na etat wraz z nagrodą roczną. Jak zaznacza MSWiA, daje to kwotę 500 zł netto.

Resort poinformował również, że wiceszef MSWiA Maciej Wąsik zapewnił w imieniu strony rządowej, że od 2023 roku waloryzacje uposażeń funkcjonariuszy służb podległych MSWiA będą obejmowane wskaźnikiem przewidzianym dla całej sfery budżetowej. MSWiA przypomniało, że w przyszłym roku w ramach podwyżki w wysokości 677 zł brutto ujęta jest kwota waloryzacji o 4,4 proc.

Kolejna propozycja dotyczyła awansów w ramach podwyższenia grup zaszeregowania dla funkcjonariuszy na najniższych etatach. Resort zaproponował, że funkcjonariusze dotychczas zaszeregowani w grupie 2 zostaną automatycznie przeniesieni do grupy 3. Z kolei funkcjonariusze z 3 grupy otrzymają awanse do grupy 4, a ci z grupy 4 do 5.

"Zmiany dotyczące funkcjonariuszy z grup 2-4 wejdą w życie od 1 stycznia 2022 roku. Natomiast osoby zaszeregowane w grupie 5 będą przenoszone do grupy 6 na przestrzeni czterech lat - co roku 25 proc. funkcjonariuszy" - podało MSWiA. Awans w policji - jak zaznaczył resort - otrzyma ok. 64 tys. funkcjonariuszy, w PSP – prawie 11 tys. funkcjonariuszy, a w Straży Granicznej – prawie 9 tys. funkcjonariuszy.

"Dodatkowo zaproponowano zniesienie limitów etatowych w jednostkach organizacyjnych Policji, Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej oraz wprowadzenie możliwości awansowania do wyższych grup uposażenia zasadniczego" - zaznaczyło MSWiA. Jak dodano, wcześniej ze stroną związkową wynegocjowano odmrożenie funduszu nagród zarówno w 2021, jak i w 2022 roku. W tym roku fundusz nagród wyniesie 5,4 proc., natomiast w roku 2022 - 2,7 proc.

Z informacji, jakie przekazało MSWiA wynika ponadto, że zarówno strona rządowa, jak i społeczna zgodziły się, że istnieje potrzeba powołania zespołu składającego się z przedstawicieli resortu i związków zawodowych. Zespół miałby się zająć m.in. analizą systemu uposażeń, modyfikacją zasad naliczania dodatku służbowego i funkcyjnego oraz dodatku stażowego.

Jak poinformowano, wiceszef resortu Maciej Wąsik przekazywał również, że najpóźniej do 1 marca 2022 roku wejdzie w życie zmiana w zakresie artykułu 15a ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy. Chodzi o zmianę zasad doliczania pracy cywilnej do emerytury dla funkcjonariuszy przyjętych po raz pierwszy do służby po 1 stycznia 1999 r. i przed 1 października 2003 r. (PAP)


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura