REKLAMA

Abp Jędraszewski: Ma miejsce coś takiego, jak „piłowanie katolików”

Te ostatnie wydarzenia wskazują, że ma miejsce coś takiego, jak „piłowanie katolików”. Co prawda, niektórzy próbują się wycofać z tego sformułowania, ale nie ulega wątpliwości, że chcą doprowadzić do takiej sytuacji, którą Jan Paweł II, będąc w 1991 roku w Lubaczowie, określił jako „katolickie getto” – stwierdził w rozmowie z portalem tvp.info metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.
abp Marek Jędraszewski  Abp Jędraszewski: Ma miejsce coś takiego, jak „piłowanie katolików”
abp Marek Jędraszewski / fot. Flickr / Archidiecezja Krakowska

Abp Marek Jędraszewski został zapytany w rozmowie z portalem tvp.info o ostatnie słowa Sławomira Nitrasa o „piłowaniu katolików”, skandaliczny wpis posłanki PO Klaudii Jachiry, która stwierdziła, że kard. Wyszyński był „faszystą i antysemitą”, a także o sytuację ze Szczecina, gdzie mężczyzna zaatakował księdza.

– Istotnie, te ostatnie wydarzenia wskazują, że ma miejsce coś takiego, jak „piłowanie katolików”. Co prawda, niektórzy próbują się wycofać z tego sformułowania, ale nie ulega wątpliwości, że chcą doprowadzić do takiej sytuacji, którą Jan Paweł II, będąc w 1991 roku w Lubaczowie, określił jako „katolickie getto” – stwierdził metropolita krakowski.

Jak dodał, często dzieje się to równolegle z używaniem frazesów o „tolerancji i neutralności światopoglądowej”. – Inaczej mówiąc, próbuje się dzisiaj wpędzić katolików w poczucie niższości wobec jakiejś grupy oświeconych, mądrych, nowoczesnych i europejskich – zaznaczył.

Zapytany o to, jaka powinna być odpowiedź Kościoła i jak zachowywać się wobec ataków na wiarę chrześcijańską, arcybiskup stwierdził, że należy „wracać do poczucia własnej tożsamości jako istoty, która jest osobą stworzoną na Boży obraz i podobieństwo”.

– Poczucie osobistej godności sprawia, że dzięki otwarciu na Ducha Świętego mamy w sobie dość wewnętrznej mocy, by wychodzić na spotkanie świata, głosząc mu prawdę zawartą w Ewangelii. Taka właśnie była postawa apostołów i pierwszych chrześcijan – niezależnie od ogromu sprzeciwu, z jakim spotykali się ze strony pogańskiego świata, i niezależnie od tego, że taka postawa była źródłem ich osobistych cierpień, a nawet prześladowań. To taka postawa zawsze zwycięża – podkreślił.


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura