REKLAMA

PiS zmieni regulamin Sejmu ws. stanu wyjątkowego?

Według informacji podanych przez reportera Radia ZET, Jacka Czarneckiego, do Sejmu trafić miał projekt ustawy , dotyczący zmian w regulaminie głosowania ws. stanu wyjątkowego. Przygotować mieli go parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości. "PiS wnosi o zmianę regulaminu Sejmu przed głosowaniem nad możliwym przedłużeniem stanu wyjątkowego w pasie przy granicy z Białorusią" - czytamy.
Sala Posiedzeń w Sejmie PiS zmieni regulamin Sejmu ws. stanu wyjątkowego?
Sala Posiedzeń w Sejmie / wikipedia CC BY-SA 3.0

 

"PiS boi się, że przegra głosowanie więc zmienia regulamin – twierdzą zgodnie posłowie PO i PSL po tym, jak do Sejmu trafił projekt zmian w regulaminie izby niższej. Zakłada on możliwość przedłużenia stanu wyjątkowego, o czym zadecyduje zwykła, a nie bezwzględna, większość głosów posłów" - czytamy w materiale Jacka Czarneckiego na portalu Radia ZET.

Projekt ustawy miałby zakładać umożliwienie przedłużenia stanu wyjątkowego zwykłą większością głosów. Przypomnijmy, że do chwili obecnej obowiązuje w tym zakresie większość bezwzględna.

Dodatkowo, z informacji Radia ZET wynika, że w momencie głosowania nad przedłużeniem stanu wyjątkowego, wykluczone będzie złożenie wniosku o przerwę w obradach lub odroczenie posiedzenia.

Krytyczne uwagi w tej sprawie przedstawili rzecznik PO Jan Grabiec oraz przewodniczący PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Tu warto przypomnieć, że na rozporządzenie premiera stan wyjątkowy przy granicy z Białorusią został w prowadzony na początku września i zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem będzie trwał 30 dni. O przedłużenie tego okresu może wnioskować Prezydent RP, ale okres ten przedłużony zostanie jedynie do 60 dni. Do przegłosowania jego wniosku potrzeba, na chwilę obecną, większości bezwzględnej.


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura