REKLAMA

"Paradne!" Patryk Jaki ostro odpowiada krytykom raportu o bilansie Polski w UE

Na konferencji prasowej Patryka Jakiego profesorowie Zbigniew Krysiak i Tomasz Grzegorz Grosse przedstawili raport pt. "Saldo transferów finansowych między Polską a Unią Europejską. Z raportu wynika, że w latach 2004-2020 Polska mogła stracić ogółem ok. 535 mld złotych. Raport wywołał furię "wiodących mediów i polityków opozycji.
bilans finansowy Polski w UE
bilans finansowy Polski w UE / Screen FB Patryk jaki

- Bardzo często w przestrzeni publicznej słyszymy, szczególnie od polityków zachodnich, że Polska traktuje UE jak bankomat. Pokażemy, że to nie jest prawda. W Polsce bardzo często przedstawia się sytuację w ten sposób, również ustami tych polityków zagranicznych, że Polska otrzymuje fundusze europejskie, dlatego, że wszyscy chcą Polsce tylko i wyłącznie pomóc i nie mają w tym żadnego interesu. Nie pokazuje się całego kontekstu.

- mówił podczas konferencji prasowej europoseł Patryk Jaki. Wyliczenia dotyczące bilansu finansowego Polski w UE przedstawili prof. Zbigniew Krysiak i prof. Tomasz Grzegorz Grosse.

👉Paradne! Do tej pory przez 17 lat każdy kazał liczyć tylko fundusze płynące do Polski jako czysty „zysk”. Pokazać ile środków wypływa z Polski i nagle okazuje się, że trzeba też liczyć „inne rzeczy”.

👉Metoda liczenia fundusze za dostęp do rynku to metoda liczenia zaproponowana przez UE. Każdy teraz kwestionuje tę metodę i uważa „za wielki błąd”. Więc skoro mam przysięgać na lojalność wobec UE to mogę kwestionować tę metodę?

👉Nikt też nie mówił, że Polska całkowicie straciła na UE, tylko ile wynosi strata w stosunku do zysków państw starej Europy na postawie metody zaproponowanej przez UE. Mówiłem, że całkowity bilans dot. też np. spraw ustrojowych, klimatu etc. musiałby obejmować wiele konferencji.

👉 Te dane nie są po to, aby „wyprowadzać Polskę z UE” tylko, aby dać argumenty rządowi w rozmowach z instytucjami UE, które ciągle Polskę napadają. Zależy mi bardzo na przyszłości Polski a zbijanie debaty na ten temat hejtem i mową nienawiści tylko znów osłabia nasz kraj.

PS. I ile razy można powtarzać, że bilans wlicza zyski polskich firm, a rzekome błędy, które pokazują wrogie media polegają na tym, że każdy sobie zmienił metodologie i doliczył coś innego.

I tak! Nie są wliczone inwestycje zagraniczne, dlatego, że nie potrafię ich uczciwe zakwalifikować jak większość mediów jako czysty zysk Polski w każdy wypadku. Jeśli Francuzi budują Auchan w Polsce i cała ich sieci płaci w roku 120 tys zł podatku (!) to niestety nie mogę tak jak chcą media zaliczyć tego jako zysk polski a nie francuski. I nie mogę też uznać, że gdyby nie było tych marketów to Polacy by nie kupowali i nie handlowali. A w tym wycinku przynajmniej PKB by „nie rosło”. Sorry.

- pisze teraz Patryk Jaki


Ankieta
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Tygodnik

Opinie

Popkultura