REKLAMA

PiS najbardziej prawicową partią. Konfederacji, Porozumieniu i Kukiz'15 "bliżej jest do centrum"

PiS jest uznawane za najbardziej prawicową partię w Polsce, za najbardziej lewicową Polacy uznają Lewicę - wynika z sondażu Kantar Public. Zdaniem badanych Porozumieniu, Konfederacji i Kukiz’15 "bliżej jest do centrum".
 PiS najbardziej prawicową partią. Konfederacji, Porozumieniu i Kukiz'15
/ flickr.com / Piotr Drabik / Attribution 2.0 Generic (CC BY 2.0)

Kantar Public spytał respondentów, w jakim miejscu sytuują partie i ugrupowania na skali od 1 (najbardziej prawicowa) do 8 (najbardziej lewicowa). Kantar obliczył też średnie ocen, pokazując na tej podstawie pozycje partii i ugrupowań na tej skali.

65 proc. badanych wskazało na PiS, jako na "najbardziej prawicową partię polityczną". PiS uzyskało również najniższą średnią ocen na skali od 1 do 8.

Koalicja Obywatelska została uplasowana najczęściej na siódmym z ośmiu miejsc (32 proc.), przy czym respondenci zdecydowanie częściej odpowiadali, że jest to partia lewicowa niż centrowa czy prawicowa. Koalicja Obywatelska otrzymała średnią ocen bliższą strony lewicowej, na poziomie 5,89.

Porozumienie, Konfederacja i Kukiz’15 uplasowały się mniej więcej w centrum skali. Respondenci sytuują je na 2, 3 i 4 miejscu "na prawo" od PiS. Z bardzo podobnymi średnimi ocenami, bliskimi oceny 4.

Spośród tych trzech ugrupowań, Porozumienie jest - zdaniem respondentów - najbardziej "na prawo" z wynikiem 3,77; Konfederacja znalazła się w środku z wynikiem 3,81. Z kolei Kukiz'15 znalazł się "na lewo" od Konfederacji, z wynikiem 3,93. Z badań wynika - według Kantar - że tym trzem ugrupowaniom politycznym "jest już bliżej do centrum, i można powiedzieć, że są one oceniane raczej jako centroprawicowe".

Ruch Polska 2050 oraz Koalicja Polska uzyskały niemal taką samą średnią ocen na skali od 1 do 8 (odpowiednio 4,81 i 4,89), a więc - jak podsumował Kantar - Polacy postrzegają Polskę 2050 i Koalicję Polską jako ugrupowania, które "znajdują się w centrum, z delikatnym ukierunkowaniem w stronę lewicową na osi poglądów prawica-lewica".

Lewica została uznana za najbardziej lewicową partię polityczną (60 proc. wskazań na ósmym miejscu, ze średnią ocen 6,86 na skali 1-8).

Badanie przeprowadzono 3-8 września na reprezentatywnej próbie 1008 mieszkańców Polski w wieku 18 i więcej lat, techniką wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI). (PAP)

 


 

 


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura