Hiszpanie krytykują papieża za przeproszenie za „grzechy” konkwisty

Szefowa regionu Madrytu z centroprawicowej Partii Ludowej Isabel Ayuso oraz rzecznik prawicowej partii Vox w Kongresie Deputowanych Espinoza de Monteros skrytykowali papieża Franciszka za jego przeprosiny za „grzechy” popełnione podczas podboju Meksyku przez Hiszpanię 500 lat temu - podała agencja Europa Press.
Papież Franciszek Hiszpanie krytykują papieża za przeproszenie za „grzechy” konkwisty
Papież Franciszek / EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES Dostawca: PAP/EPA. HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES

 

Papież odpowiedział na wielokrotne żądanie prezydenta Meksyku Andresa Manuela Lopeza Obradora, według którego „konkwista nie była spotkaniem dwóch kultur, ale inwazją wojskową", która zapoczątkowała trzy wieki władzy kolonialnej.

Z okazji 200-lecia niepodległości Meksyku, Franciszek przekazał list, w którym przeprosił „za grzechy osobiste i społeczne popełnione przez Kościół katolicki w Meksyku oraz za wszelkie działania i zaniechania, które nie przyczyniły się do ewangelizacji”. Przyznał, że wiele tych działań spowodowało „głęboki bol i cierpienie w tzw. Nowej Hiszpanii”, ale jednocześnie zaapelował, aby nie pozostawać w bólu przeszłości, ale uczyć się z niej.

Ayuso wyraziła zdumienie słowami papieża i przypomniała o spuściźnie kolonizatorów na kontynencie amerykańskim. Przewodnicząca regionu Madrytu przebywa obecnie w USA, gdzie broniła „spuścizny Hiszpanii w Ameryce” przed tzw. czarną legendą i „manichejskim rewizjonizmem historycznym”. „To niebezpieczny trend komunistyczny, realizujący się poprzez indiańskość - powiedziała Ayuso. - Polityki populistyczne w Ameryce Łacińskiej doprowadzają do wzrostu nienawiści i zachęcają masy do rewolucji”.

Rzecznik Vox skrytykował papieża za zachęcanie duchowieństwa meksykańskiego do pobierania nauk z przeszłości, po uznaniu popełnienia przez Kościół grzechów podczas ewangelizowania Ameryki po konkwiście. „Nie wiem, dlaczego papież narodowości argentyńskiej przeprasza w imieniu innych” - powiedział Espinoza de Monteros.

Dziennik „ABC” podkreślił we wtorek, ze hiszpański konkwistador Meksyku z XVI wieku Hernan Cortes zwrócił się do króla Hiszpanii o przysłanie duchownych, aby uczyli Indian zasad chrześcijaństwa.

 

Z Saragossy Grażyna Opińska 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe