REKLAMA

Marszałek Witek: Jesteśmy świadkami fenomenu dyplomatycznego

Jesteśmy świadkami fenomenu dyplomatycznego, parlamenty stają się bardzo istotnym narzędziem wspierania polityki zagranicznej, prowadzonej przez rządy - mówiła w poniedziałek podczas Forum Młodych Parlamentarzystów Trójmorza marszałek Sejmu Elżbieta Witek.
Elżbieta Witek Marszałek Witek: Jesteśmy świadkami fenomenu dyplomatycznego
Elżbieta Witek / PAP/Wojciech Olkuśnik

W Sejmie w niedzielę rozpoczęło się Forum Młodych Parlamentarzystów Trójmorza; w spotkaniu udział biorą przedstawiciele dziewięciu państw Europy Środkowej i Bałkanów. Wśród omawianych tematów są m.in. geopolityka oraz kwestie związane z energią, transportem, cyfryzacją i kulturą. Gośćmi Forum są m.in. przewodniczący parlamentu Estonii, Riigikogu Juri Ratas oraz szef polskiego MSZ Zbigniew Rau.

W poniedziałek, drugiego dnia spotkania, marszałek Witek podkreślała rosnące znaczenie dyplomacji parlamentarnej.

"Jesteśmy świadkami pewnego fenomenu dyplomatycznego, gdzie sfera tradycyjnie przypisana władzy wykonawczej, a więc polityka zagraniczna staje się w pewnym sensie udziałem władzy ustawodawczej i to w zupełnie nowym wymiarze. Parlamenty przestają bowiem pełnić wyłącznie funkcję organu stanowiącego prawo i kontrolującego aktywność zagraniczną rządów, ale stają się bardzo istotnym narzędziem wspierania polityki zagranicznej prowadzącej przez nasze rządy" - mówiła Witek.

"Legitymizacja jaką zyskujemy dzięki wyborom powszechnym nadaje naszym działaniom znacznie większą elastyczność niż ma to miejsce w przypadku władzy wykonawczej. Parlamentarzyści mogą bowiem powiedzieć więcej niż rządy, mogą podejmować kwestie niepopularne z perspektywy klasycznej dyplomacji. To jest ogromna wartość, to właśnie dzięki temu oczyszcza się z nieporozumień klimat negocjacyjny, na którym później mogą bazować nasze rządy" - mówiła Witek.

Podkreśliła, że Forum Młodych Parlamentarzystów Trójmorza na stworzyć młodym politykom dogodne warunki do budowania kontaktów międzynarodowych.

Marszałek Sejmu mówiła też, że Inicjatywa Trójmorza postrzegana jest obecnie jako jeden z najbardziej ambitnych projektów geopolitycznych w regionie. "Inicjatywa Trójmorza w swoim podstawowym zamierzeniu ma integrować państwa wokół projektów: infrastrukturalnych, energetycznych i cyfrowych, nakierowanych na rozwój obszaru między Morzem Adriatyckim, Bałtykiem i Morzem Czarnym" - mówiła Witek.

Marszałek Sejmu podkreślała też znaczenie współpracy sektorowej między państwami Trójmorza. Dodała, że spotkania na szczeblu komisji branżowych mogłyby usprawnić dialog sektorowy między państwami Inicjatywy. "Będziemy stale zachęcać do rozwoju kontaktów między komisjami w tej materii jak również w innych płaszczyznach współpracy" - mówiła Witek.

Inicjatywa Trójmorza jest płaszczyzną współpracy regionalnej między państwami Europy Środkowej i Wschodniej należącymi do Unii Europejskiej. Jej początki sięgają 2015 r. i pomysłu prezydenta Andrzeja Dudy, który dostrzegł potrzebę wzmocnienia potencjału krajów leżących między Adriatykiem, Bałtykiem i Morzem Czarnym. Pierwszy szczyt Inicjatywy odbył się w 2016 r. w chorwackim Dubrowniku. Format Trójmorza obejmuje 12 państw: Austrię, Bułgarię, Chorwację, Czechy, Estonię, Litwę, Łotwę, Polskę, Rumunię, Słowację, Słowenię i Węgry. (PAP)


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura