REKLAMA

Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Ile kosztuje nas UE? Ten Raport wywołał histerię

Obecny kształt Unii Europejskiej nie zapewnia solidarnej wspólnoty i równych korzyści. Zmierza do utrwalenia i raczej pogłębienia podziału na bogate centrum i kraje peryferyjne. Ten podział powstał ze znanych przyczyn – dominacji sowieckiej w Europie Środkowo-Wschodniej, a także podziału na bogatą Północ i uboższe Południe – pisze w najnowszym numerze „Tygodnika Solidarność” Teresa Wójcik. To właśnie kwestii tego – ile kosztuje nas Unia Europejska poświęcone jest aktualne wydanie naszego tygodnika. 
 Najnowszy numer
/ foto. TS

Przypominamy, że "Tygodnik Solidarność" w wersji cyfrowej jest do pobrania za darmo w naszej aplikacji mobilnej.

By bezpłatnie czytać "TS" wystarczy pobrać naszą aplikację z Google Play i App Store. Dostępne są w niej wszystkie wydania Tygodnika.
LINK DO APLIKACJI

A co jeszcze w artykule Teresy Wójcik? 

Jeśli proces utrwalający ten podział będzie trwał nadal, to po brexicie okaże się, że inne kraje także będą się zastanawiały nad opuszczeniem Unii Europejskiej. Tymczasem Polska jest żywotnie zainteresowana utrzymaniem wspólnoty europejskiej – stwierdzają autorzy raportu „Saldo transferów finansowych między Unią Europejską a Polską”. Raport „Saldo transferów finansowych między Unią Europejską a Polską” został opracowany przez dwóch naukowców – prof. dr. hab. Tomasza Grzegorza Grosse (Uniwersytet Warszawski) oraz dr. hab. Zbigniewa Krysiaka, prof. SGH (Szkoła Główna Handlowa oraz Instytut Myśli Roberta Schumana). To bardzo ważny i potrzebny dokument pozwalający zrozumieć pozytywne i negatywne strony procesu integracji krajów europejskich – wprawdzie głównie w odniesieniu do Polski, ale z uwzględnieniem niemal pełnego tła powstawania i tworzenia europejskiej wspólnoty.


„Od tej dyskusji nie uciekniemy” o komenarzach wokół raportu pisze Mateusz Kosińśki 


Mam wrażenie, że polityczny i publicystyczny spór dotyczący przedstawionego niedawno raportu dotyczy w dużej mierze metodologii. I to właśnie dobór metodologii dla oceny naszej obecności we Wspólnocie jest i będzie cynicznie wykorzystywany – zarówno przez euroentuzjastów, jak i eurosceptyków. Żonglerka (uprawiana również przez wyżej podpisanego) wielkimi, nieco abstrakcyjnymi dla przeciętnego Polaka liczbami, może sprawić, że korzyści wynikające z obecności w Unii przykryją straty lub zupełnie odwrotnie. Istotne jednak, by ta ważna dyskusja odbyła się na jak najbardziej merytorycznym poziomie – stąd też dobrze, że temat ten został poruszony i znalazł medialny odzew. Szkoda, że szybko dyskusja ta trafiła na standardowe dla dialogu w Polsce tory wojny polsko-polskiej. Szkoda, bo przecież przyszłość Polski jest silnie powiązana z przyszłością Unii Europejskiej. I od tej dyskusji uciec nie możemy.

O kantach Baku Światowego przeczytają państwo w artykule Aleksandra Żywczyka 


Przynajmniej od dwóch tygodni nie ma żadnej imprezy w świecie finansów, której kuluarowych rozmów nie zdominowałyby dwa śledztwa prowadzone przez finansistów i czołowe media świata – jedno toczące się w Banku Światowym i drugie w Międzynarodowym Funduszu Walutowym. Obecnej szefowej MFW Kristalinie Georgiewej postawiono zarzut… fałszowania raportów Banku Światowego na temat gospodarek poszczególnych krajów w czasie, kiedy to ona była prezesem najważniejszego banku świata. Raporty Banku Światowego Doing Business były przez przynajmniej dwie dekady najważniejszymi wydawnictwami dla większości państw świata i niemałej liczby największych inwestorów.

„Solidarność złożyła w Sejmie podpisy pod projektem ustawy #EmeryturaZaStaż” - informuje Marcin Koziestański 

– Emerytury stażowe są dopełnieniem całego systemu emerytalnego w Polsce – stwierdził Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”. W dniu 30 września Solidarność złożyła w Sejmie podpisy zebrane pod projektem ustawy o emeryturach stażowych. – Solidarność jako związek zawodowy nie boi się trudnych wyzwań. A dla nas było to trudne wyzwanie z powodu pandemii koronawirusa. Z kolei jeśli chodzi o zebranie odpowiedniej liczby podpisów, co do tego nie mieliśmy żadnych obaw. Ta inicjatywa jest bardzo ważna dla polskich pracowników, którzy ciężko pracują, którzy od początku swojej kariery zawodowej opłacają składki na Fundusz Ubezpieczeń Społecznych i mają uzbierany kapitał emerytalny. To dla nas bardzo ważne, dlatego z satysfakcją mogę dziś powiedzieć, że przywozimy do Sejmu 235 tys. podpisów. Podpisy są nadal zbierane w całej Polsce, ale dziś mija termin na złożenie wymaganej liczby w Sejmie. Zgodnie z wymogami formalnymi wystarczyło zebrać 100 tys., ale nas to nie zadowalało. Dlatego chcemy zbierać dalej. Złożone dziś podpisy pozwalają nam na to, żeby procedura w Sejmie mogła się rozpocząć – powiedział Piotr Duda na konferencji prasowej przed budynkiem Sejmu RP.

„Bywa niebezpiecznie” - Barbara Michałowska przedstawia problemy polskiej psychiatrii 

Jak wiadomo, polska psychiatria jest w słabej kondycji. W jeszcze gorszej są czasem jej pracownicy. W dniu 10 października obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. – Gdy 28 lat temu zaczynałam po szkole pielęgniarskiej pracę w szpitalu, pamiętam, że szłam z bardziej doświadczoną koleżanką pierwszy raz na izbę przyjęć, w której zaczynałam pracę. Zapytałam wtedy: „Ten oddział chyba nie jest taki zły, prawda?”. A ona przeklęła i powiedziała: „Gorszego nie ma” – wspomina Marzanna Jenkner. Dodaje jednak, że szybko się przyzwyczaiła i teraz chyba nie mogłaby odejść z pracy w szpitalu psychiatrycznym. 

A co jeszcze w numerze?

 

 • „Silniejsi osiągają swoje cele” - Z jednym ze współautorów raportu, prof. dr. hab. Tomaszem Grzegorzem Grosse, rozmawia Teresa Wójcik.
 • „Tuskowi zmienił się mental” - Jakub Pacan 
 • "Work-life balance" - Mateusz Kosiński w cyklu "Kolej na Młodych" 
 • "Chiński deficyt prądu" - Teresa Wójcik 
 • "Znów korki... na morzu" - Aleksander Żywczyk 
 • "Kościół broni dziś odwagi myślenia" - Jakub Pacan rozmawia z ks. prof. dr hab. Paweł Bortkiewicz 
 • "Kształcimy elity katolickie" - Agnieszka Żurek rozmawia z dr Marek Oktaba 
 • "Dalej mity" - Prof. Marek Jan Chodakiewicz 
 • "Czuję ogromną wdzięczność za to, co mam" - Bartosz Boruciak rozmawia z Anetą Figiel 
 • "O fałszowaniu historii i innych sprawach" Piotr Łopuszański recenzuje "Komu Polska przeszkadza" 
 • "Na Jowiszu coraz cieplej" - Aleksander Żywczyk 
 • "W Płocku podpisano porozumienie dla dialogu społecznego" - Marcin Koziestański 
 • "Solidarność w PZU: nasza praca idzie do przodu" Konrad Wernicki rozmawia z Joanną Ratajczak, przewodniczącą Komisji Międzyzakładowej NSZZ "Solidarność" Grupy PZU 
 • "Pracownicy Bielmleku walczą o swoje" - Mateusz Kosiński rozmawia z Edytą Pawełkiewicz byłą przewodniczącą Solidarności w Bielmleku 
 • Sport: "Matty Cash - czy będzie nowym reprezentantem Polski" - Łukasz Bobruk, "Metz dla Huberta" - Barbara Michałowska


Ankieta
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Tygodnik

Opinie

Popkultura