REKLAMA

KEP: Wizyta ad limina w Watykanie. Podjęto temat sytuacji małżeństw, rodzin i młodych

Dykasterię ds. Świeckich, Rodziny i Życia i Papieską Radę ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji odwiedzili w poniedziałek polscy biskupi w ramach wizyty ad limina apostolorum. Jednym z tematów rozmów była kwestia sytuacji małżeństw, rodzin i młodych – poinformował bp Jan Wątroba.
Watykan KEP: Wizyta ad limina w Watykanie. Podjęto temat sytuacji małżeństw, rodzin i młodych
Watykan / pixaay.com/bmarxdueren

 

Wizyta ad limina pierwszej grupy biskupów polskich rozpoczęła się w poniedziałek poranną mszą św. w bazylice watykańskiej, sprawowaną przy grobie św. Piotra Apostoła. Liturgii przewodniczył biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz.

W czasie poniedziałkowego briefingu w Rzymie metropolita lubelski abp Stanisław Budzik powiedział, że "co 5 lat każda diecezja jest zobowiązana złożyć w Stolicy Apostolskiej wizytę, która poprzedzona jest intensywną pracą w diecezji".

Wyjaśnił, że wcześniej przesyłane są dokładne sprawozdanie z życia diecezjalnego, z różnych jego wymiarów: duszpasterstwa i ewangelizacji.

"Teksty wysyłane do Watykanu są także przesyłane do konkretnych kongregacji i instytucji, które odwiedzamy. W ten sposób ich przewodniczący są już przygotowani, znają sytuację Kościoła w Polsce w danej dziedzinie" – powiedział hierarcha w komunikacie przekazanym PAP przez biuro prasowe episkopatu Polski.

"Sprawozdanie w języku włoskim dotarło do dykasterii już w lipcu br. i zostało przestudiowane przez jej pracowników" – poinformował ordynariusz rzeszowski bp Jan Wątroba.

Abp Budzik zwrócił również uwagę, że wizyta ad limina ma także charakter pielgrzymki, w którą wpisane jest nawiedzenie grobu św. Piotra. Jest to także pielgrzymka "do progów apostolskich, czyli składamy wizytę Ojcu Świętemu" – wskazał.

Powiedział, że jest to druga wizyta ad limina apostolorum Kościoła w Polsce u papieża Franciszka. Wyjaśnił, że poprzednie spotkania z papieżami trwały 15-20 minut. "Papież Franciszek bierze większą grupę biskupów, ale rozmawia z nimi dłużej, około półtorej godziny. Tak było przynajmniej poprzednio" – dodał.

Każdego dnia wizyty biskupi odwiedzają watykańskie dykasterie. W pierwszym dniu biskupi odwiedzili Dykasterię ds. Świeckich, Rodziny i Życia i Papieską Radę ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji.

"Przedstawiłem kwestie duszpasterstwa rodzin w Polsce, także sytuacji kryzysowych, które przeżywają małżeństwa, rodziny, młodzi" – powiedział bp Wątroba.

Poinformował, że aktualnym tematem był również synod biskupów, który rozpocznie się w Watykanie 9-10 października. "Podsekretarz dykasterii przypomniała, że nowość synodu polega na tym, że to ma być synod dialogu, rozmowy, słuchania, ale też formacji laikatu".

Odnosząc się z kolei do spotkania z przedstawicielami Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji, bp Wątroba powiedział, że jej przewodniczący abp Rino Fisichella poruszał tematy związane z szeroko pojętym zagadnieniem ewangelizacji, m.in. z posługą katechety.

Audiencja u papieża Franciszka dla pierwszej grupy biskupów z Polski przewidziana jest na piątek 8 października w godzinach przedpołudniowych.

Codziennie rano, z wyjątkiem piątku, biskupi będą celebrować msze św. w kolejnych bazylikach rzymskich: we wtorek w bazylice św. Jana na Lateranie, a w środę w bazylice Matki Bożej Większej. W czwartek rano biskupi włączą się w celebrowaną co tydzień mszę św. o godz. 7.10 przy grobie św. Jana Pawła II. Z kolei w piątek po południu biskupi sprawować będą eucharystię na zakończenie wizyty ad limina w bazylice św. Pawła za Murami.

Do końca października Stolicę Apostolską odwiedzą cztery grupy biskupów z Polski.

Magdalena Gronek

 


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura