REKLAMA

Caritas i przygraniczne parafie pomagają migrantom

"Specjalne pakiety pomocowe przygotowane dla uchodźców przez Caritas Polska trafią do kościołów na terenach objętych stanem wyjątkowym i do Straży Granicznej" - informuje Caritas.
br. Cordian Szwarc OFM Caritas i przygraniczne parafie pomagają migrantom
br. Cordian Szwarc OFM / yt print screen/Caritas Polska

 

"Pomoc Kościoła od początku kryzysu ma konkretny wymiar, to nie są deklaracje" – mówi br. Cordian Szwarc, wicedyrektor Caritas Polska.

Ona płynie z Warszawy, z Caritas Polska i od Caritas diecezjalnych – to są transporty żywności, odzieży, zabawek, które kierujemy do ośrodków, gdzie trafiają osoby przekraczające polską granicę (...) Pomoc płynie też od parafii, od parafian, jest udzielana oddolnie, w terenie" – powiedział br. Cordian, który wczoraj spotkał się z proboszczami parafii położonych w pasie przygranicznym, w którym uczestniczył także abp Józef Guzdek, metropolita białostocki.

"W ogłoszeniach parafialnych i kazaniach proboszczowie uwrażliwiają wiernych na położenie tych ludzi. Z relacji proboszczów wiemy, że parafianie pomagają na własną rękę. Ktoś wyniesie na drogę posiłek, ktoś inny poczęstuje przybyszów herbatą, albo zawiezie chorego do szpitala" - relacjonuje franciszkanin.

Caritas Polska przygotowała specjalne plecaki zawierające produkty pierwszej potrzeby, m.in. wodę, wysokoenergetyczny pokarm oraz materiały szybko rozgrzewające, np. folie termiczne.

"Taki pakiet może trafić do osoby spotkanej na ulicy czy w lesie, jako pierwsze, najpilniej potrzebne wsparcie" - poinformował o. Cordian.

W najbliższych dniach do punktów przy granicy trafi tysiąc takich plecaków. 

Dziękując proboszczom za ich serce i pomoc, abp Guzdek dodał także, że potrzebna jest pamięć, iż "funkcjonariusze pełnią służbę w wyjątkowo trudnych warunkach, pod presją opinii publicznej. Zachowując wrażliwość swoich serc realizują jednak to, do czego zobowiązali się składając przysięgę wojskową bądź ślubowanie" - podkreślił hierarcha.

W ostatnim miesiącu Caritas zebrała na tę akcję 3 min złotych. Jeśli ktoś ma pragnienie wspomóc Kościół w akcjach pomocowych wobec uchodźców i migrantów zarówno w Polsce, jak i za granicą to może tego dokonać na trzy sposoby:

1. Wsparając za pośrednictwem strony caritas.pl/Afganistan

2. Poprzez wpłaty na konto 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 (tytuł wpłaty: Afganistan)

3. Wysyłając SMS o treści AFGANISTAN pod numer 72052 (koszt 2,46 zł)

 

 


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura