REKLAMA

Ostre przemówienie Beaty Szydło w Europarlamencie! „Jeżeli chcemy uchronić Europejczyków…” [WIDEO]

Jeżeli chcemy uchronić Europejczyków przed bardzo, bardzo poważnym kryzysem energetycznym, musimy naprawdę przemyśleć politykę energetyczną Unii Europejskiej – mówiła w Parlamencie Europejskim była polska premier.
 Ostre przemówienie Beaty Szydło w Europarlamencie! „Jeżeli chcemy uchronić Europejczyków…” [WIDEO]
/ fot. Twitter


– Podam przykład wzrostu cen z jednego tylko kraju członkowskiego UE. Od początku roku cena za metr sześcienny gazu wzrosła w tym kraju o 200 proc. Cena energii elektrycznej o 152 proc. We wtorek cena gazu przekroczyła 1160 dolarów za metr sześcienny i była o 8 proc. wyższa niż tydzień temu, co oznacza, że jest siedmiokrotnie wyższa niż w roku poprzednim – zaczęła swoje przemówienie w Parlamencie Europejskim Beata Szydło.

– Farmy wiatrowe produkują mniej energii, zmniejszono wydobycie gazu, a magazyny są średnio wypełnione w 58 proc. Co to za kraj? To Holandia. Rodzinny kraj komisarza Timmermansa, który jest autorem projektu „Fit for 55”, który ma być uzdrowieniem przyszłej sytuacji na rynku w Europie. Czy tak się stanie? – zapytała była polska premier.

– Moim zdaniem nie i powinniśmy bardzo rozważnie podchodzić do tych rozwiązań. Dlaczego? Mówiliście tu państwo wszyscy o powodach wzrostów cen energii. Handel uprawnieniami ETS [Unijny system handlu uprawnieniami do emisji EU ETS - przyp. red.]. Gdzie zapadały te decyzje? W tej izbie! To Unia dała przyzwolenie na takie rozwiązanie – zwróciła uwagę.

– To Parlament Europejski i Komisja Europejska nie przeciwstawiła się realizacji przez Gazprom Nord Stream 2. Dziś mamy tego efekty. Jeżeli chcemy uchronić Europejczyków przed bardzo, bardzo poważnym kryzysem energetycznym, musimy naprawdę przemyśleć politykę energetyczną Unii Europejskiej – dodała.

 


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura