REKLAMA

Papież: "To nasza hańba, moja hańba. Jest to czas wstydu"

Dziś, podczas środowej audiencji generalnej, Papież podjął temat opublikowanego wczoraj raportu ukazującego skalę nadużyć seksualnych wobec nieletnich w Kościele we Francji. Padły mocne słowa.
Papież Franciszek Papież:
Papież Franciszek / EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES Dostawca: PAP/EPA. HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES

 

"Ofiary pragnę zapewnić o moim smutku i bólu, a także, że jest mi wstyd" - wyznał Papież.

"To nasza hańba, moja hańba, że Kościół zbyt długo nie potrafił ich postawić w centrum swojej troski. Zapewniam je o mojej modlitwie. I modlę się, módlmy się wszyscy - Tobie, Panie, chwała, a nam wstyd" - powiedział.

Jest to czas wstydu

- podkreślił Papież.

Franciszek zaznaczył szczególnie, że namawia biskupów oraz zakonnych przełożonych, by podejmowali inicjatywy mające na celu uniknięcie w przyszłości tragedii, które spotkały setki tysięcy ofiar we Francji.

"Kapłanów we Francji zapewniam o mej bliskości i ojcowskim wsparciu w obliczu tej próby, która jest trudna, lecz zbawienna" - dodał. 

Przyznał także, że zachęca katolików we Francji do "podjęcia odpowiedzialności i zapewnienia, że Kościół będzie bezpiecznym domem dla wszystkich".

Przypomnijmy, że w raporcie niezależnej komisji we Francji ujawniono, że w ciągu 70 lat, pomiędzy rokiem 1950 a 1970, ofiarą wykorzystania seksualnego przez księży we Francji padło ok. 216 tys. osób. Czynów przestępczych dopuściło się na nich ok. 2,9-3,2 tys. księży ze 115 tys. ogółu duchownych. W latach 1950-70 miało miejsce 56 proc. przypadków, w latach 1970-90 - 22 proc., natomiast między rokiem 1990 a 2020 kolejne 22 proc. przypadków. Ofiarami byli w 80 proc. chłopcy. Wliczając dodatkowo pracowników instytucji kościelnych, np. nauczycieli i wychowawców, liczba ofiar urasta do 330 tys. Raport wstrząsnął Kościołem we Francji i na świecie.

 

 


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura