Abp Górzyński o wizycie ad limina: Pojawiał się temat powołań, ewangelizacji oraz nadużyć seksualnych

Rozmowy w watykańskich kongregacjach i dykasteriach dotyczą spraw zarządzania Kościołem. Pojawiał się m.in. temat powołań, ewangelizacji oraz nadużyć seksualnych przez duchownych w kontekście formacji do kapłaństwa - powiedział w środę abp Józef Górzyński podczas konferencji prasowej związanej z wizytą polskich biskupów ad limina apostolorum.
/ pixabay.com/Yolanda

 

 

Od 4 października pierwsza grupa biskupów polskich z prowincji kościelnych warmińskiej, białostockiej, lubelskiej i przemyskiej łacińskiej odbywa wizytę ad limina apostolorum (do progów apostołów) w Stolicy Apostolskiej.

We wtorek biskupi byli w Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, Kongregacja ds. Biskupów i Kongregacji Nauki Wiary.

Abp Górzyński przyznał, że w ramach wizyty polscy biskupi odbywają wiele spotkań, a każde spotkanie prowadzone jest zwykle przez przewodniczącego danej kongregacji czy dykasterii. "Jednym z elementów wizyty ad limina jest coś, co nazywamy sprawozdawczością" - mówił. Wyjaśnił, że jeszcze przed rozpoczęciem wizyty do każdej diecezji zostały wysłane pytania, na które biskupi wysłali do Watykanu odpowiedzi. To w oparciu o te odpowiedzi poszczególne kongregacje mogły przygotować się na spotkanie z ordynariuszami danej diecezji.

"Myślę, że to, co warto powiedzieć, to, że jest pewna swoboda wymiany myśli. Wielu może by oczekiwało, że stoją za tym jakieś szczególne wydarzenia, natomiast my mamy wiele rzeczy do omówienia, takich, które są zwyczajnie branżowe" - ocenił abp Górzyński. Dodał, że rozmowy dotyczą spraw zarządzania Kościołem i "uporządkowanego działania", więc "nie są medialne".

"To zabiera nam większość czasu. Oczywiście jest możliwość, żeby później postawić jakieś kwestie, które interesują jedną czy drugą stronę - i to się dzieje w bardzo otwartej i swobodnej wypowiedzi" - zastrzegł.

Przewodniczący Komisji KEP ds. Misji bp Mazur zwrócił uwagę, że osoby pracujące w Kongregacjach i Radach patrzą na różne kwestie z perspektywy Kościoła uniwersalnego, powszechnego.

Zaznaczył, że jednym z tematów w Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego była kwestia spadku powołań w Polsce. Przyznał, że różne są tego przyczyny, ale jak uczy papież Franciszek - "filarem odnowy życia zakonnego są: modlitwa, ubóstwo i cierpliwość". Hierarcha powiedział, że "zgromadzenia zakonne pełnią w Kościele w Polsce oraz na misjach olbrzymią rolę, za co wyrażamy im olbrzymią wdzięczność".

W zależności od odpowiedzialności, jaką biskupi pełnią w KEP, część z nich dodatkowo udaje się do konkretnych kongregacji.

"We wtorek np. wszyscy członkowie Komisji KEP ds. Misji po południu byliśmy do Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów, gdzie przedstawiłem sprawozdanie z działań podejmowanych przez Kościół w Polsce na polu misyjnym" – powiedział bp Mazur. Wśród podjętych tematów znalazły się m.in.: animacja misyjna, formacja misjonarzy, którzy w przyszłym roku po wręczeniu krzyży misyjnych zostaną posłani, wsparcie misjonarzy za pośrednictwem MIVA Polska czy Dzieła Pomocy Ad Gentes, także szeroka działalność Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce – wymieniał hierarcha.

Przypomniał, że Polska ma ponad 1800 misjonarzy i misjonarek, nie licząc osób posługujących na Wschodzie i innych krajach.

Wskazując na słowa papieża Jana Pawła II, że "misje odnawiają Kościół" bp Mazur powiedział, że "odnawiają także wspólnoty zakonne". "Misyjność, o której tak dużo mówi obecnie papież Franciszek, winna być w każdej wspólnocie zakonnej" - zaznaczył.

Biskupi pytani byli o opublikowany we Francji raport niezależnej komisji na temat pedofilii. "Podczas rozmów w poszczególnych kongregacjach temat nadużyć seksualnych przez duchownych przewijał się, ale żadne szczegółowe informacje nie były podawane" - powiedział abp Górzyński. "Pojawiał się jako jeden z tych, które są do podjęcia na różnych poziomach" - zaznaczył.

Zwrócił uwagę, że został on podjęty m.in. w czasie wizyty w Kongregacji ds. Duchowieństwa w kontekście wprowadzania w Polsce dokumentu "Dar powołania do kapłaństwa. Ratio fundamentalis institutionis sacerdotalis" zawierającego zasady formacji prezbiterów w Kościele katolickim.

Adaptacją watykańskiego dokumentu jest w Polsce "Droga formacji prezbiterów w Polsce. Ratio institutionis sacerdotalis pro Polonia", który wszedł życie 1 października br.

"Myślę, że mamy już za sobą dyskusję jakichś rozważań o charakterze ideowym, czyli, że trzeba coś zrobić. Dziś jesteśmy na etapie pewnych konkretów, czyli to, co zostało już wypracowane przez różne Episkopaty, także i nasz, jako pewien program działania, teraz staramy się, żeby był on sumiennie wprowadzony" - powiedział abp Górzyński.

Zapytany o to, czy w rozmowach pojawia się temat ewangelizacji i przeciwdziałania kryzysowi wiary ordynariusz warmiński odpowiedział, że ten temat pojawiał się wielokrotnie w czasie spotkań w Kongregacji ds. Nowej Ewangelizacji. "To, co jest mocno podkreślane to, że musimy szukać nowych sposobów. To nie jest oczywiście żadna nowa myśl, tylko znowu wyzwanie praktyczne - musimy przejść do pewnych konkretnych działań" - zaznaczył.

Audiencja u papież Franciszka dla pierwszej grupy biskupów z Polski przewidziana jest na piątek 8 października w godzinach przedpołudniowych. "Wszyscy jesteśmy otwarci na to i ciekawi, co Ojciec Święty, który - jak nas tutaj zapewniają - z dużą otwartością prowadzi te spotkania z poszczególnymi episkopatami, powie. Czekamy na ten moment" - powiedział abp Górzyński.

W czwartek rano polscy biskupi włączą się w celebrowaną co tydzień mszę św. o godz. 7.10 przy grobie św. Jana Pawła II. Z kolei w piątek po południu biskupi sprawować będą eucharystię na zakończenie wizyty ad limina w bazylice św. Pawła za Murami.

 

Magdalena Gronek, Iwona Żurek

 

 

 

 

 


 

POLECANE
Bawarska policja zdetonowała groźny ładunek przy autostradzie z ostatniej chwili
Bawarska policja zdetonowała groźny ładunek przy autostradzie

W nocy z 29 na 30 stycznia 2026 roku policja na autostradzie A3 w Bawarii (okolice Wiesent, powiat Regensburg) zatrzymała czarny BMW. Za kierownicą siedziała kobieta, a na fotelu pasażera mężczyzna. Tuż przed zjazdem Wiesent/Wörth an der Donau, około godziny 2:00 w nocy, funkcjonariusze odkryli w samochodzie przedmioty, które wyglądały na materiały wybuchowe.

Nowe wytyczne UE umożliwiają przyznanie azylu terrorystom z ISIS z ostatniej chwili
Nowe wytyczne UE umożliwiają przyznanie azylu terrorystom z ISIS

Unia Europejska wydała nowe wytyczne mające wpływ na decyzje azylowe w Szwecji i w całym bloku, szczególnie w odniesieniu do osób ubiegających się o azyl mających powiązania z grupami terrorystycznymi, takimi jak ISIS.

„To zdrada państwa wobec ludzi w mundurach”. Burza w sieci po zarzutach karnych dla żołnierza broniącego granicy z ostatniej chwili
„To zdrada państwa wobec ludzi w mundurach”. Burza w sieci po zarzutach karnych dla żołnierza broniącego granicy

„Sprawa żołnierza, który otrzymał zarzuty za obronę granicy opisana dziś przez Onet, to skandal państwowy i akt zdrady państwa Tuska wobec ludzi w mundurach” – pisze w mediach społecznościowych były szef MON Mariusz Błaszczak. Sprawa wywołała w piątek prawdziwą burzę, a komunikat wydało Ministerstwo Obrony Narodowej.

GIS wydał pilny komunikat dla konsumentów Wiadomości
GIS wydał pilny komunikat dla konsumentów

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o wykryciu kawałków szkła w partii jogurtu „Eko jogurt naturalny LUBLANKA”. Konsumenci powinni unikać spożywania produktu, ponieważ może on spowodować uszkodzenia jamy ustnej.

Czy służby chronią morderców księdza Franciszka Blachnickiego? tylko u nas
Czy służby chronią morderców księdza Franciszka Blachnickiego?

Śmierć ks. Franciszka Blachnickiego, potwierdzona przez IPN jako zabójstwo, po niemal 40 latach wraca do centrum debaty publicznej. Ustalenia śledczych oraz trudności w prowadzeniu postępowania rodzą pytania o skuteczność państwa w rozliczaniu zbrodni z czasów PRL i o to, dlaczego sprawa wciąż pozostaje niewyjaśniona.

NASA używa AI do wykrywania egzoplanet. Oto, co już odkryto Wiadomości
NASA używa AI do wykrywania egzoplanet. Oto, co już odkryto

Model sztucznej inteligencji, który odnalazł dotąd 360 planet pozasłonecznych (egzoplanet), zaczął analizować dane z kosmicznego obserwatorium TESS – poinformowała NASA.

Trzęsienie ziemi w KGHM. Jest decyzja rady nadzorczej ws. prezesa z ostatniej chwili
Trzęsienie ziemi w KGHM. Jest decyzja rady nadzorczej ws. prezesa

Rada nadzorcza KGHM odwołała w piątek prezesa Andrzeja Szydło i delegowała czasowo na to stanowisko Remigiusza Paszkiewicza – podała spółka miedziowa w piątkowym komunikacie.

Pilne doniesienia z granicy. Komunikat Straży Granicznej z ostatniej chwili
Pilne doniesienia z granicy. Komunikat Straży Granicznej

Straż Graniczna publikuje raporty dotyczące wydarzeń na polskiej granicy z Białorusią. Ponadto zaraportowano także o sytuacji na granicy z Litwą i Niemcami w związku z przywróceniem na nich tymczasowych kontroli.

Jest decyzja sądu. Zakaz wobec Roberta Bąkiewicza zniesiony z ostatniej chwili
Jest decyzja sądu. Zakaz wobec Roberta Bąkiewicza zniesiony

"Sąd zniósł prokuratorski zakaz zbliżania się do granicy z Niemcami, wprowadzony w sierpniu ub.r. wobec Roberta Bąkiewicza" – informuje na platformie X Dominik Dzierżanowski, współpracownik Roberta Bąkiewicza.

Zbyt wysokie stężenie”. UOKiK ostrzega kierowców Wiadomości
"Zbyt wysokie stężenie”. UOKiK ostrzega kierowców

Siedem z 50 przebadanych odmrażaczy i zimowych płynów do spryskiwaczy miało za wysokie stężenie metanolu - poinformował w piątek UOKiK. Dopuszczalne stężenie wynosi 0,6 proc.; przebadane środki miały ponad 3 proc. Większość firm wycofała kwestionowany towar ze sprzedaży.

REKLAMA

Abp Górzyński o wizycie ad limina: Pojawiał się temat powołań, ewangelizacji oraz nadużyć seksualnych

Rozmowy w watykańskich kongregacjach i dykasteriach dotyczą spraw zarządzania Kościołem. Pojawiał się m.in. temat powołań, ewangelizacji oraz nadużyć seksualnych przez duchownych w kontekście formacji do kapłaństwa - powiedział w środę abp Józef Górzyński podczas konferencji prasowej związanej z wizytą polskich biskupów ad limina apostolorum.
/ pixabay.com/Yolanda

 

 

Od 4 października pierwsza grupa biskupów polskich z prowincji kościelnych warmińskiej, białostockiej, lubelskiej i przemyskiej łacińskiej odbywa wizytę ad limina apostolorum (do progów apostołów) w Stolicy Apostolskiej.

We wtorek biskupi byli w Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, Kongregacja ds. Biskupów i Kongregacji Nauki Wiary.

Abp Górzyński przyznał, że w ramach wizyty polscy biskupi odbywają wiele spotkań, a każde spotkanie prowadzone jest zwykle przez przewodniczącego danej kongregacji czy dykasterii. "Jednym z elementów wizyty ad limina jest coś, co nazywamy sprawozdawczością" - mówił. Wyjaśnił, że jeszcze przed rozpoczęciem wizyty do każdej diecezji zostały wysłane pytania, na które biskupi wysłali do Watykanu odpowiedzi. To w oparciu o te odpowiedzi poszczególne kongregacje mogły przygotować się na spotkanie z ordynariuszami danej diecezji.

"Myślę, że to, co warto powiedzieć, to, że jest pewna swoboda wymiany myśli. Wielu może by oczekiwało, że stoją za tym jakieś szczególne wydarzenia, natomiast my mamy wiele rzeczy do omówienia, takich, które są zwyczajnie branżowe" - ocenił abp Górzyński. Dodał, że rozmowy dotyczą spraw zarządzania Kościołem i "uporządkowanego działania", więc "nie są medialne".

"To zabiera nam większość czasu. Oczywiście jest możliwość, żeby później postawić jakieś kwestie, które interesują jedną czy drugą stronę - i to się dzieje w bardzo otwartej i swobodnej wypowiedzi" - zastrzegł.

Przewodniczący Komisji KEP ds. Misji bp Mazur zwrócił uwagę, że osoby pracujące w Kongregacjach i Radach patrzą na różne kwestie z perspektywy Kościoła uniwersalnego, powszechnego.

Zaznaczył, że jednym z tematów w Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego była kwestia spadku powołań w Polsce. Przyznał, że różne są tego przyczyny, ale jak uczy papież Franciszek - "filarem odnowy życia zakonnego są: modlitwa, ubóstwo i cierpliwość". Hierarcha powiedział, że "zgromadzenia zakonne pełnią w Kościele w Polsce oraz na misjach olbrzymią rolę, za co wyrażamy im olbrzymią wdzięczność".

W zależności od odpowiedzialności, jaką biskupi pełnią w KEP, część z nich dodatkowo udaje się do konkretnych kongregacji.

"We wtorek np. wszyscy członkowie Komisji KEP ds. Misji po południu byliśmy do Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów, gdzie przedstawiłem sprawozdanie z działań podejmowanych przez Kościół w Polsce na polu misyjnym" – powiedział bp Mazur. Wśród podjętych tematów znalazły się m.in.: animacja misyjna, formacja misjonarzy, którzy w przyszłym roku po wręczeniu krzyży misyjnych zostaną posłani, wsparcie misjonarzy za pośrednictwem MIVA Polska czy Dzieła Pomocy Ad Gentes, także szeroka działalność Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce – wymieniał hierarcha.

Przypomniał, że Polska ma ponad 1800 misjonarzy i misjonarek, nie licząc osób posługujących na Wschodzie i innych krajach.

Wskazując na słowa papieża Jana Pawła II, że "misje odnawiają Kościół" bp Mazur powiedział, że "odnawiają także wspólnoty zakonne". "Misyjność, o której tak dużo mówi obecnie papież Franciszek, winna być w każdej wspólnocie zakonnej" - zaznaczył.

Biskupi pytani byli o opublikowany we Francji raport niezależnej komisji na temat pedofilii. "Podczas rozmów w poszczególnych kongregacjach temat nadużyć seksualnych przez duchownych przewijał się, ale żadne szczegółowe informacje nie były podawane" - powiedział abp Górzyński. "Pojawiał się jako jeden z tych, które są do podjęcia na różnych poziomach" - zaznaczył.

Zwrócił uwagę, że został on podjęty m.in. w czasie wizyty w Kongregacji ds. Duchowieństwa w kontekście wprowadzania w Polsce dokumentu "Dar powołania do kapłaństwa. Ratio fundamentalis institutionis sacerdotalis" zawierającego zasady formacji prezbiterów w Kościele katolickim.

Adaptacją watykańskiego dokumentu jest w Polsce "Droga formacji prezbiterów w Polsce. Ratio institutionis sacerdotalis pro Polonia", który wszedł życie 1 października br.

"Myślę, że mamy już za sobą dyskusję jakichś rozważań o charakterze ideowym, czyli, że trzeba coś zrobić. Dziś jesteśmy na etapie pewnych konkretów, czyli to, co zostało już wypracowane przez różne Episkopaty, także i nasz, jako pewien program działania, teraz staramy się, żeby był on sumiennie wprowadzony" - powiedział abp Górzyński.

Zapytany o to, czy w rozmowach pojawia się temat ewangelizacji i przeciwdziałania kryzysowi wiary ordynariusz warmiński odpowiedział, że ten temat pojawiał się wielokrotnie w czasie spotkań w Kongregacji ds. Nowej Ewangelizacji. "To, co jest mocno podkreślane to, że musimy szukać nowych sposobów. To nie jest oczywiście żadna nowa myśl, tylko znowu wyzwanie praktyczne - musimy przejść do pewnych konkretnych działań" - zaznaczył.

Audiencja u papież Franciszka dla pierwszej grupy biskupów z Polski przewidziana jest na piątek 8 października w godzinach przedpołudniowych. "Wszyscy jesteśmy otwarci na to i ciekawi, co Ojciec Święty, który - jak nas tutaj zapewniają - z dużą otwartością prowadzi te spotkania z poszczególnymi episkopatami, powie. Czekamy na ten moment" - powiedział abp Górzyński.

W czwartek rano polscy biskupi włączą się w celebrowaną co tydzień mszę św. o godz. 7.10 przy grobie św. Jana Pawła II. Z kolei w piątek po południu biskupi sprawować będą eucharystię na zakończenie wizyty ad limina w bazylice św. Pawła za Murami.

 

Magdalena Gronek, Iwona Żurek

 

 

 

 

 



 

Polecane