REKLAMA

Święto Matki Bożej Różańcowej. W podzięce za triumf chrześcijan nad Turkami

Dziś w Kościele katolickim obchodzone jest święto Matki Bożej Różańcowej ustanowione na pamiątkę zwycięstwa floty krajów chrześcijańskich nad wojskami Imperium Osmańskiego. Bitwę stoczono 7 października 1571 roku.
Michelangelo Caravaggio
Michelangelo Caravaggio "Madonna Różańcowa" / wikipedia/public domain

 

Przypomnijmy pokrótce okoliczności tego zdarzenia. Bitwa pod Lepanto, stoczona w okolicach Zatoki Patraskiej, przeszła do historii jako jedna z najkrwawszych bitew morskich w dziejach. Państwa Świętej Ligi zmierzyły się z wojskami tureckimi sułtana Selima II, który chciał podbić Europę, by wprowadzić islam na całym kontynencie.

Geneza tej walki dotyczyła spraw o charakterze ekonomicznym. Imperium Osmańskie przejmowało kontrolę nad szlakiem handlowym z Indiami po zdobyciu Konstantynopola w 1453 roku, dodatkowo muzułmanie wspierali grasujące po Morzu Śródziemnych statki algierskich piratów, napadające za europejskich kupców. Turcy zażądali także od Wenecji przekazania im Cypru. Po odmowie najechali wyspę i odbili ją z rąk chrześcijan. Wówczas papież Pius V powołał Ligę Świętą, w której główne siły reprezentowała Hiszpania i Wenecja. Floty chrześcijańska i turecka spotkały się na wodach Morza Jońskiego, nieopodal Lepanto. Przeważające siły tureckie, pod wodzą Ali Paszy, poniosły klęskę. Większość statków tureckich zostało zniszczone lub przejęte przez Europejczyków. W ciągu czterech godzin bitwy zatopiono sześćdziesiąt tureckich galer i uwolniono ok. dwanaście tysięcy chrześcijańskich galerników. W bitwie zginęło dwadzieścia siedem tysięcy Turków, a kolejnych pięć tysięcy trafiło do niewoli.

Triumf został przypisany wstawiennictwu Matki Bożej Różańcowej, bowiem papież modląc się na różańcu o zwycięstwo sił państw chrześcijańskich miał wizję Maryi, która przypatrywała się bitwie i sprawiła, że zmienił się kierunek wiania wiatru, który zapewnił zwycięstwo Europejczykom.

Pius V uczynił dzień zwycięstwa europejskiej floty Świętem Matki Bożej Różańcowej obchodzonym w tych kościołach, w których istniały bractwa różańcowe. Blisko dwa wieki później, papież Klemens XI, w podzięce za zwycięstwo nad Turkami pod Belgradem, rozszerzył święto na cały Kościół katolicki.

Dziś mija 450. rocznica bitwy.


Ankieta
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Tygodnik

Opinie

Popkultura