Ratownicy medyczni wołają o ratunek

Odpowiedzialność spoczywająca na ratownikach medycznych jest ogromna. Tymczasem ich wynagrodzenia są tak niskie, że pracowników stale ubywa. Jeśli nie zwiększy się finansowania, będą coraz częściej emigrować, przechodzić do straży czy policji – mówił dziś na antenie Polskiego Radia24 w debacie „Kapitał i praca” Dariusz Mądraszewski, przewodniczący Sekcji Pogotowia Ratunkowego i Ratownictwa Medycznego NSZZ „Solidarność”.
 Ratownicy medyczni wołają o ratunek
/ www.pexels.com

Przedstawiciel związku zauważył, że trudną sytuację zawodu ratownika medycznego pogarsza finansowanie ratownictwa medycznego, które nie wzrosło od 2009 r. Pensje ratowników wynoszą obecnie średnio 2 tys. zł.

 

Wyjaśnił, że ratownicy domagają się wyrównania stawek tak, jak ma to miejsce w wypadku pielęgniarek, czyli podwyżek 4x400 zł.

 

Podkreślił, że obecnie w Polsce jest tylko ok. 7,5 tys. ratowników. A powinno ich być dwa razy tyle, szczególnie że coraz częściej wyjeżdżają w karetkach bez lekarzy.

 

Mówił o kontraktach, do których ratownicy zostali przymuszeni kilka lat temu. Dziś pracują na nich po kilkaset godzin w miesiącu. „Głodowe” pensje mogą jeszcze tolerować młodzi, bez rodzin. Potem albo muszą pracować ponad siły, albo wybierają inną ścieżkę zawodową.

 

Przedstawiciel Solidarności, opowiedział się jednoznacznie za upaństwowieniem pogotowia ratunkowego. Nie zgodził się przy tym z opinią pracodawców, że dziś konkurencja z firmami prywatnymi wpływa na poziom opieki realizowanej przez ratowników.

 

Podkreślił, że narasta niezadowolenie ratowników, którzy przygotowują protest.

 

Całą debatę można wysłuchać tutaj: http://www.polskieradio.pl/130/5787/Artykul/1764816,Ratownictwo-medyczne-wola-o-pomoc

 

Anna Grabowska


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe