Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Jak UE sprowadziła na nas kryzys energetyczny

Rosnące ceny gazu i energii przekładają się na sytuację całych gospodarek i stają się coraz większym wyzwaniem dla UE – pisze w najnowszym numerze „Tygodnika Solidarność” Teresa Wójcik. To właśnie spodziewanemu kryzysowi energetycznemu poświęcone jest najnowsze wydanie naszego tygodnika. 
 Najnowszy numer
/ foto. TS

 

A co jeszcze w artykule Teresy Wójcik? 

Problemy ochrony klimatu zaczynają schodzić na dalszy plan wobec narastającego kryzysu energetycznego. Rosnące ceny gazu, węgla i energii oraz zero jakichkolwiek pomysłów redukujących przynajmniej skutki tego katastrofalnego trendu mogą mieć dalekosiężne konsekwencje. Mogą spowodować duże osłabienie UE. Mogą wywołać powszechny spadek poparcia dla tyleż ambitnych, co kosztownych celów Europejskiego Zielonego Ładu i projektu „Fit for 55”. Może to być radykalna zmiana. 

O poważnych konsekwencjach kryzysu energetycznego mowa jest w liście rządu Hiszpanii do Komisji Europejskiej z 20 września tego roku. Następnego dnia rzecznik Komisji Europejskiej odpowiedział, że KE śledzi dyskusję o cenach energii w państwach członkowskich i monitoruje sytuację. I zakończył: „Dobrze funkcjonujący i zintegrowany rynek energii elektrycznej, ciągłe inwestycje w energię odnawialną oraz poprawa efektywności energetycznej są kluczem do utrzymania przystępnych cen energii dla wszystkich konsumentów”. Oklepane frazesy. 


W numerze rozmowa Jakuba Pacana z politologiem prof. Łukaszem Młyńczykiem z UW. Nasz publicysta pyta o to czy można zgodzić się z tym co „Paweł Kukiz uparcie twierdzi, że system większościowy odpartyjni politykę i sprawi, że odpowiedzialność posła będzie tylko przed ludźmi, nie przed partią.”

– Nie do końca. Raczej to sprawi, że wielu wyborców, przynajmniej nominalnie, nie będzie miało swojej reprezentacji w parlamencie, bo system większościowy powoduje, że zwycięzca bierze wszystko. Spójrzmy na Polskę. Przy tak silnej polaryzacji, gdzie często, odnoszę wrażenie, że nie może być większa, system większościowy w pewnym momencie może się stać dysfunkcjonalny w ten sposób, że demokracja zacznie tracić swoje atrybuty, ponieważ ten, kto wygrywa nawet minimalnie, bierze całość agendy politycznej. Wszystko, co proponuje zwycięzca, zamyka w swoim własnym programie, w swoich własnych upodobaniach, własnej wizji rzeczywistości, natomiast wszystkie inne głosy, a tych jest mnóstwo, zostają odrzucone i zignorowane. I owszem, można mówić, że jest się reprezentantem narodu, tylko że ta formuła jest jednak formułą uniwersalną. Członkowie narodu mają rozmaite punkty widzenia, a w sytuacji myślenia większościowego pojawia się kolosalny problem z zadośćuczynieniem szeregu opinii w polityce, które często są przeciwstawne.


Ambitny plan UE przegrywa z kryzysem. Czy przegrywa również sama Unia?  Pyta Aleksander Żywczyk

Odejście od węgla, przejście na nisko- lub bezemisyjne źródła energii, a wszystko to w ciągu najbliższych kilku lat, okazuje się kolejnym niespełnionym marzeniem Unii Europejskiej. Najsilniejsi gracze w Unii, których podpisy przedstawicieli znajdują się pod projektem „Fit for 55”, podwijają rękawy i wracają do produkcji węgla – źródła energii szkodzącego ziemskiej atmosferze najmocniej. Nie ma również mowy o przesadzeniu świata (a w szczególności Europejczyków) na pojazdy elektryczne. Cywilizacja potrzebuje ropy jak kania dżdżu – co widać na giełdach towarowych, gdzie cena za baryłkę przekroczyła już 81 dolarów i wygląda na to, że nieprędko się zatrzyma.


„Mężczyźni często pielęgnują wizerunek „macho”, obawiając się pokazania swoich słabości czy zwyczajnie – wrażliwości. „Noszenie na co dzień maski generuje ogromny lęk przed tym, co się stanie, jeśli świat nagle dowie się, kim naprawdę jestem”. Z Katarzyną Matusz i ks. Stanisławem Szlassą, autorami książek: „O niektórych lękach kobiet” i „O niektórych lękach mężczyzn”, rozmawia Agnieszka Żurek.

W numerze również m.in. felietony: 

  • Rafał Woś
  • Karol Gac 
  • Tomasz P. Terlikowski 
  • Waldemar Biniecki 
  • Tadeusz Płużański 
  • Cezary Krysztopa 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Policja zajęła samochód ministra Tuska z ostatniej chwili
Policja zajęła samochód ministra Tuska

Minister Cyfryzacji, Krzysztof Gawkowski, podzielił się w mediach społecznościowych osobistą historią, która dotknęła jego i jego żonę. Opisał, jak padł ofiarą wyrafinowanego oszustwa, które pochłonęło dorobek jego życia. Auto, które para kupiła za 100 tysięcy złotych, okazało się podróbką, a jego "bliźniak" krążył po drogach Francji. Chodzi o Peugeota 5008.

Andrzej Duda zaprosił Donalda Tuska na spotkanie ws. Nuclear Sharing z ostatniej chwili
Andrzej Duda zaprosił Donalda Tuska na spotkanie ws. Nuclear Sharing

Prezydent Andrzej Duda poinformował w czwartek, że zaprosił premiera Donalda Tuska na spotkanie 1 maja przed południem w Pałacu Prezydenckim w sprawie programu Nuclear Sharing oraz omówienia kwestii zbliżającej się polskiej prezydencji w UE. Wyraził nadzieję, że będzie to dobre spotkanie.

Andrzej Duda:  W expose szefa MSZ znalazło się wiele kłamstw, manipulacji i żenujących stwierdzeń z ostatniej chwili
Andrzej Duda: W expose szefa MSZ znalazło się wiele kłamstw, manipulacji i żenujących stwierdzeń

– W expose szefa MSZ znalazło się wiele kłamstw, manipulacji i żenujących stwierdzeń; z zażenowaniem przyjąłem atak na politykę poprzedniego obozu rządowego – powiedział prezydent Andrzej Duda po czwartkowym wystąpieniu szefa MSZ Radosława Sikorskiego w Sejmie.

Nowoczesne wyrzutnie dla Polski. Podpisano umowę z ostatniej chwili
Nowoczesne wyrzutnie dla Polski. Podpisano umowę

Wiceszef MON Paweł Bejda poinformował w czwartek, że w Korei Południowej podpisano umowę wykonawczą na dostarczenie Polsce 72 modułów wyrzutni HOMAR-K oraz kilku tysięcy kierowanych pocisków rakietowych. Według koreańskiego koncernu Hanwha wartość umowy na wyrzutnie to 1,64 mld USD.

„Meghan będzie wściekła”. Burza w Pałacu Buckingham z ostatniej chwili
„Meghan będzie wściekła”. Burza w Pałacu Buckingham

Media obiegły informacje dotyczące królowej Camilli. Arystokratka po tym, jak jej mąż król Karol III poważnie zachorował, przejęła wiele jego obowiązków. Okazuje się, że królowa wbiła ostatnio szpilkę księżnej Meghan. Co takiego się wydarzyło?

z ostatniej chwili
Co obejmuje ochrona prawa własności intelektualnej w Polsce?

Prawo własności intelektualnej obejmuje szeroki zakres praw i regulacji, które odnoszą się do działalności twórczej, zarówno w dziedzinie artystycznej, naukowej, jak i przemysłowej. W Polsce system ochrony własności intelektualnej opiera się na kilku kluczowych filarach, które obejmują m.in. prawa autorskie, prawa pokrewne, prawa własności przemysłowej oraz ochronę strategii przedsiębiorca. W niniejszym artykule przyjrzymy się każdemu z tych elementów, analizując ich znaczenie oraz sposób, w jaki są chronione przez polskie prawo.

Sikorski: „Polska jest gotowa współpracować z Rosją nieimperialną” z ostatniej chwili
Sikorski: „Polska jest gotowa współpracować z Rosją nieimperialną”

– Polska jest gotowa współpracować z Rosją nieimperialną, szanującą prawa innych narodów do samostanowienia, Rosją, którą uosabia zamordowany Aleksiej Nawalny i inni więźniowie sumienia – oświadczył w czwartek w Sejmie szef MSZ Radosław Sikorski.

Łukaszenka uderza w Polskę: „Widzieliście, jak oni bronią granicy” z ostatniej chwili
Łukaszenka uderza w Polskę: „Widzieliście, jak oni bronią granicy”

Podczas swojego wystąpienia przed Ogólnobiałoruskim Zgromadzeniem Ludowym Aleksandr Łukaszenka wygłosił szereg kontrowersyjnych oskarżeń pod adresem Polski. W swojej półtoragodzinnej przemowie skupił się głównie na atakowaniu państw Zachodu, a zwłaszcza Polski. To nie pierwszy raz, kiedy polityk w negatywnym tonie podsumował nasz kraj.

Kto pokieruje MSWiA po Kierwińskim? Nieoficjalne doniesienia z ostatniej chwili
Kto pokieruje MSWiA po Kierwińskim? Nieoficjalne doniesienia

Media spekulują, kto stanie na czele resortu spraw wewnętrznych i administracji. Dotychczas stojący na czele ministerstwa Marcin Kierwiński będzie kandydatem KO do Parlamentu Europejskiego z list obejmujących Mazowsze.

Zaginięcie polskiego żołnierza na Bałtyku. Nowe informacje z ostatniej chwili
Zaginięcie polskiego żołnierza na Bałtyku. Nowe informacje

Od środy wojsko prowadzi poszukiwania żołnierza jednostki wojskowej GROM, który zaginął podczas ćwiczeń w Zatoce Gdańskiej. W akcję prowadzoną nad wodą i pod nią zaangażowane są śmigłowce, okręt i sonar – podał w czwartek rzecznik Dowództwa Komponentu Wojsk Specjalnych ppłk Mariusz Łapeta.

REKLAMA

Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Jak UE sprowadziła na nas kryzys energetyczny

Rosnące ceny gazu i energii przekładają się na sytuację całych gospodarek i stają się coraz większym wyzwaniem dla UE – pisze w najnowszym numerze „Tygodnika Solidarność” Teresa Wójcik. To właśnie spodziewanemu kryzysowi energetycznemu poświęcone jest najnowsze wydanie naszego tygodnika. 
 Najnowszy numer
/ foto. TS

 

A co jeszcze w artykule Teresy Wójcik? 

Problemy ochrony klimatu zaczynają schodzić na dalszy plan wobec narastającego kryzysu energetycznego. Rosnące ceny gazu, węgla i energii oraz zero jakichkolwiek pomysłów redukujących przynajmniej skutki tego katastrofalnego trendu mogą mieć dalekosiężne konsekwencje. Mogą spowodować duże osłabienie UE. Mogą wywołać powszechny spadek poparcia dla tyleż ambitnych, co kosztownych celów Europejskiego Zielonego Ładu i projektu „Fit for 55”. Może to być radykalna zmiana. 

O poważnych konsekwencjach kryzysu energetycznego mowa jest w liście rządu Hiszpanii do Komisji Europejskiej z 20 września tego roku. Następnego dnia rzecznik Komisji Europejskiej odpowiedział, że KE śledzi dyskusję o cenach energii w państwach członkowskich i monitoruje sytuację. I zakończył: „Dobrze funkcjonujący i zintegrowany rynek energii elektrycznej, ciągłe inwestycje w energię odnawialną oraz poprawa efektywności energetycznej są kluczem do utrzymania przystępnych cen energii dla wszystkich konsumentów”. Oklepane frazesy. 


W numerze rozmowa Jakuba Pacana z politologiem prof. Łukaszem Młyńczykiem z UW. Nasz publicysta pyta o to czy można zgodzić się z tym co „Paweł Kukiz uparcie twierdzi, że system większościowy odpartyjni politykę i sprawi, że odpowiedzialność posła będzie tylko przed ludźmi, nie przed partią.”

– Nie do końca. Raczej to sprawi, że wielu wyborców, przynajmniej nominalnie, nie będzie miało swojej reprezentacji w parlamencie, bo system większościowy powoduje, że zwycięzca bierze wszystko. Spójrzmy na Polskę. Przy tak silnej polaryzacji, gdzie często, odnoszę wrażenie, że nie może być większa, system większościowy w pewnym momencie może się stać dysfunkcjonalny w ten sposób, że demokracja zacznie tracić swoje atrybuty, ponieważ ten, kto wygrywa nawet minimalnie, bierze całość agendy politycznej. Wszystko, co proponuje zwycięzca, zamyka w swoim własnym programie, w swoich własnych upodobaniach, własnej wizji rzeczywistości, natomiast wszystkie inne głosy, a tych jest mnóstwo, zostają odrzucone i zignorowane. I owszem, można mówić, że jest się reprezentantem narodu, tylko że ta formuła jest jednak formułą uniwersalną. Członkowie narodu mają rozmaite punkty widzenia, a w sytuacji myślenia większościowego pojawia się kolosalny problem z zadośćuczynieniem szeregu opinii w polityce, które często są przeciwstawne.


Ambitny plan UE przegrywa z kryzysem. Czy przegrywa również sama Unia?  Pyta Aleksander Żywczyk

Odejście od węgla, przejście na nisko- lub bezemisyjne źródła energii, a wszystko to w ciągu najbliższych kilku lat, okazuje się kolejnym niespełnionym marzeniem Unii Europejskiej. Najsilniejsi gracze w Unii, których podpisy przedstawicieli znajdują się pod projektem „Fit for 55”, podwijają rękawy i wracają do produkcji węgla – źródła energii szkodzącego ziemskiej atmosferze najmocniej. Nie ma również mowy o przesadzeniu świata (a w szczególności Europejczyków) na pojazdy elektryczne. Cywilizacja potrzebuje ropy jak kania dżdżu – co widać na giełdach towarowych, gdzie cena za baryłkę przekroczyła już 81 dolarów i wygląda na to, że nieprędko się zatrzyma.


„Mężczyźni często pielęgnują wizerunek „macho”, obawiając się pokazania swoich słabości czy zwyczajnie – wrażliwości. „Noszenie na co dzień maski generuje ogromny lęk przed tym, co się stanie, jeśli świat nagle dowie się, kim naprawdę jestem”. Z Katarzyną Matusz i ks. Stanisławem Szlassą, autorami książek: „O niektórych lękach kobiet” i „O niektórych lękach mężczyzn”, rozmawia Agnieszka Żurek.

W numerze również m.in. felietony: 

  • Rafał Woś
  • Karol Gac 
  • Tomasz P. Terlikowski 
  • Waldemar Biniecki 
  • Tadeusz Płużański 
  • Cezary Krysztopa 



Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe