REKLAMA

Powstanie zapora na granicy z Białorusią. Szef MSWiA: Działania reżimu Łukaszenki wymagały zdecydowanej reakcji

Działania reżimu Alaksandra Łukaszenki wymagały zdecydowanej reakcji rządu - podkreślił szef MSWiA Mariusz Kamiński po przyjęciu przez rząd projektu dotyczącego budowy zapory na granicy. Takie zabezpieczenie sprawdziło się już w innych krajach; sprawdzi się i u nas - podkreślił.
 Powstanie zapora na granicy z Białorusią. Szef MSWiA: Działania reżimu Łukaszenki wymagały zdecydowanej reakcji
/ flickr.com / Kancelaria Premiera / Public Domain Mark 1.0

Minister spraw wewnętrznych i administracji poinformował we wtorek wieczorem, że Rada Ministrów przyjęła zgłoszony przez MSWiA projekt ustawy o budowie zabezpieczenia granicy państwowej.

W wypowiedzi dla PAP Kamiński zaznaczył, że Straż Graniczna od kilku miesięcy odnotowuje zwiększoną presję migracyjną na polsko-białoruskim odcinku granicy państwowej. "Pomimo zapewnienia dodatkowego wsparcia kadrowego dla oddziałów SG, pomocy żołnierzy Sił Zbrojnych RP i Policji oraz zastosowanych tymczasowych instalacji, liczba podejmowanych prób przekroczenia granicy polsko-białoruskiej nie maleje" - zauważył.

"W związku z tym należy w trybie pilnym podjąć działania w zakresie budowy solidnej, wysokiej zapory wyposażonej również w system monitoringu oraz detekcji ruchu. Takie zabezpieczenie techniczne granicy sprawdziło się już w innych krajach, jako skuteczne rozwiązanie w walce z nielegalną migracją. Sprawdzi się i u nas" - podkreślił szef MSWiA.

Resort poinformował PAP, że celem przyjętego projektu ustawy - którym zajmie się Sejm - jest określenie zasad realizacji budowy zabezpieczenia granicy, stanowiącej też granicę zewnętrzną UE. "Projektowane rozwiązanie będzie polegać na stworzeniu podstaw prawnych umożliwiających szybkie i efektywne zrealizowanie tej inwestycji" - wyjaśniło MSWiA. W przyjętym przez rząd projekcie, jak wskazano, "zaproponowano stworzenie mechanizmów, które umożliwią wybudowanie ogrodzenia w możliwie najkrótszym czasie".

"Projekt zakłada, że ustawa wejdzie w życie dzień po ogłoszeniu, ze względu na wyjątkową pilność realizacji inwestycji w kontekście istniejących zagrożeń na granicy państwowej" - zaznaczył szef MSWiA. "Działania reżimu Łukaszenki wymagały zdecydowanej reakcji naszego rządu" - podkreślił Kamiński.

Formalnym inwestorem budowy bariery wzdłuż granicy państwowej będzie, jak przekazał resort, komendant główny Straży Granicznej, który zostanie uprawniony do powołania pełnomocnika w tej sprawie. Zostanie też powołany zespół do przygotowania i realizacji tej inwestycji.(PAP)


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura