Papież: Czynić Synod, to stanąć na tej samej drodze, co Słowo

W sobotę papież Franciszek otworzył, mający trwać dwa lata, proces drogi synodalnej. W najbliższy weekend Synod ma zostać otwarty m.in. w polskich metropoliach. Do udziału w grupach synodalnych zaproszenia są wszyscy wierni.
Papież Franciszek Papież: Czynić Synod, to stanąć na tej samej drodze, co Słowo
Papież Franciszek / EPA/GIUSEPPE LAMI Dostawca: PAP/EPA

 

Czynić Synod, to stanąć na tej samej drodze, co Słowo, które stało się człowiekiem: to iść Jego śladami, wsłuchując się w Jego Słowo wraz ze słowami innych. To odkrywanie ze zdumieniem, że Duch Święty wieje w sposób zawsze zaskakujący, aby podsunąć nowe drogi i języki

- napisał dziś Franciszek.

W niedzielę papież dzielił się swoimi pragnieniami co do rozpoczętej drogi.

"Zadajmy sobie pytanie, ale szczerze, w obliczu tego procesu synodalnego zapytajmy: jak my w Kościele słuchamy? Jak wygląda «słuch» naszego serca? Czy pozwalamy ludziom wyrażać siebie, kroczyć w wierze, nawet jeśli mają trudne drogi życiowe, wnosić wkład w życie wspólnoty bez przeszkód, odrzucenia czy osądzania?" - pytał.

"Synod jest procesem rozeznania duchowego, które dokonuje się podczas adoracji, w modlitwie, w kontakcie ze Słowem Bożym. Ono otwiera nas na rozeznanie i je oświetla. Ukierunkowuje ono Synod, aby nie był on kościelnym «zjazdem», konferencją naukową czy kongresem politycznym, ponieważ nie jest parlamentem, lecz wydarzeniem łaski, procesem uzdrowienia prowadzonym przez Ducha Świętego" - precyzował Ojciec Święty.

Papież mówił, że Jezus wzywa nas do ogołocenia z przyzwyczajeń, utartych dróg, stereotypów, uprzedzeń i zaprasza do słuchania Ducha Świętego.

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe