Ad limina Apostolorum. Sprawa kar dla biskupów tematem rozmów polskich hierarchów

Sprawa kar dla biskupów za zaniedbania w podejściu do przypadków nadużyć była jednym z tematów rozmów podczas wizyty drugiej grupy polskich hierarchów w Watykanie. Środa to trzeci dzień pobytu ordynariuszy i biskupów pomocniczych, składających wizytę ad limina Apostolorum, czyli do progów apostolskich.
Polscy biskupi w Bazylice Matki Bożej Większej Ad limina Apostolorum. Sprawa kar dla biskupów tematem rozmów polskich hierarchów
Polscy biskupi w Bazylice Matki Bożej Większej / yt print screen/Biuro Prasowe Konferencji Episkopatu Polski

 

W grupie tej są biskupi z metropolii gdańskiej, szczecińsko-kamieńskiej, wrocławskiej i poznańskiej.

Podczas środowego briefingu w Radiu Watykańskim biskup koszalińsko-kołobrzeski Edward Dajczak odniósł się do rozmowy przeprowadzonej we wtorek przez polskich biskupów na czele z przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski arcybiskupem Stanisławem Gądeckim w Kongregacji do spraw biskupów. Jak poinformował, tematem rozmowy było między innymi to, czy kara dla biskupa za zaniedbania “jest nieograniczona, czyli do końca życia”.

Według relacji biskupa Dajczaka prefekt kongregacji kardynał Marc Ouellet podkreślił, że obecnie wobec biskupów ukaranych za zaniedbania w przypadkach pedofilii realizowany jest “trzyletni program”, który ustanowił papież Franciszek. Zbierane są doświadczenia - dodał.

Jak wyjaśnił biskup Dajczak, arcybiskup Gądecki pytał, czy jest przewidziana analiza po tym trzyletnim okresie doświadczeń i “czy to ma być gradacja kary”, czy też jest ona “nieodwołalna raz na zawsze”.

Po wizycie w Papieskiej Radzie ds. Nowej Ewangelizacji biskup Dajczak wyraził opinię, że ważną “przestrzenią ewangelizacyjną” są chrześcijanie, którzy doszli do “stanu zobojętnienia”. Jak zauważył, przy okazji różnych sakramentów, na przykład chrztu dzieci i komunii, “funkcjonuje tradycja religijna, a w mniejszym stopniu jest już wiara”.

Biskup świdnicki Marek Mendyk relacjonując wizytę w Kongregacji Wychowania Katolickiego powiedział, że w jej trakcie przedstawił “problemy związane z wychowaniem religijnym” oraz sytuację szkół i uczelni katolickich.

Podkreślił odnosząc się do szkolnictwa katolickiego w Polsce: “Chcielibyśmy, aby tych szkół było jak najwięcej; mimo spadku demograficznego jednak zainteresowanie szkołami katolickimi nie maleje”. Jak wskazał, jednym z powodów takich decyzji rodziców jest to, że chcą oni, aby ich dzieci były w środowisku szkolnym “bezpieczne, a nie tylko dobrze wyedukowane”.

“Zauważamy - dodał biskup świdnicki - że spora grupa młodych ludzi odchodzi od religii”. Jak stwierdził, jest to szerszy problem “kultury cyfrowej, w której młodzi ludzie uczestniczą”. “Do tej pory myśleliśmy, że jest to przestrzeń, w której próbują się odnaleźć, ale to już jest po prostu ich kultura” - ocenił biskup Mendyk.

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ksiądz Leszek Gęsiak zapowiedział podczas briefingu, że w czwartek rano polscy biskupi zgromadzą się na mszy przy grobie św. Jana Pawła II w bazylice watykańskiej. Będzie to na dwa dni przed 43. rocznicą wyboru papieża.

W piątek o godz. 10.30 polscy biskupi z drugiej grupy zostaną przyjęci na audiencji przez papieża Franciszka.

 

Z Watykanu Sylwia Wysocka 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe