REKLAMA

"Mury dzielą serca". Ochojska apeluje o rezygnację z muru na granicy. Sterczewski zachwycony

Apeluję o porzucenie planu budowy muru na granicy! Mury zawsze dzielą. Dzielą przyrodę, dzielą ludzi, dzielą ludzkie serca i umysły - napisała na Twitterze europosłanka KO Janina Ochojska, publikując list otwarty do posłów na Sejm RP. Wtóruje jej kontrowersyjny "poseł zając", kojarzony z robienia happeningów przy granicy polsko-białoruskiej Franek Sterczewski.
/ fot. Ralf Lotys - Wikipedia CC BY-SA 4.0

Szanowne Posłanki i Posłowie do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej. Apeluje do Państwa o odrzucenie projektu ustawy o budowie zabezpieczenia granicy polsko-białoruskiej, czyli muru oddzielającego te dwa kraje.

Osoby przekraczające te granice pochodzą z państw, w których toczą się konflikty lub są niestabilne politycznie (Irak, Syria, Iran, Afganistan, Kongo, Somalia etc.). Uchodźcy podejmują decyzje o opuszczeniu swoich domów, ponieważ ich życie jest zagrożone. Podczas wielu lat pracy w sektorze humanitarnym miałam niejednokrotnie okazję do rozmowy z uchodźcami - proszę mi wierzyć- nikt nie podejmuje decyzji o dobrowolnym porzuceniu swojego domu. To zawsze są bardzo trudne wybory, które niejednokrotnie wiążą się z ryzykiem utraty życia. Najczęściej są to rodziny z małymi dziećmi, wg. danych UNHCR ok. 40% osób przymusowo przesiedlonych stanowią właśnie dzieci

- pisze Janina Ochojska w liście skierowanym do parlamentarzystów polskiego Sejmu.

 

12 października br. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o budowie zabezpieczenia granicy, która dzisiaj o godz. 16.00 będzie głosowana w Sejmie. Celem budowy muru jest zatrzymanie uchodźców starających się o ochronę międzynarodową w Polsce iw Europie, co jest pogwałceniem prawa międzynarodowego i praw człowieka. (...) Czy naprawdę chcemy odgrodzić się murem od tych, którzy potrzebują naszej pomocy? Będę zobowiązana jeśli przed głosowaniem odpowiedzą sobie Państwo na to pytanie i odrzucą projekt ustawy

- pyta Ochojska. Do jej apelu odniósł się kojarzony z żenującą "ucieczką" na granicy polsko-białoruskiej poseł KO Franek Sterczewski.

 

Przyłączam się do apelu @JaninaOchojska. Mur nie jest rozwiązaniem, lecz podłym narzędziem propagandy strachu. Jego powstanie, spowoduje jeszcze więcej śmierci niewinnych ludzi, a z kieszeni podatnika firma zaprzyjaźniona z PiS’em wyjmie 1,6 mld zł. Nie możemy na to pozwolić!

- napisał Sterczewski na Twitterze.


Ankieta
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Tygodnik

Opinie

Popkultura