Senat będzie grał na czas ws. ustawy o budowie zapory z Białorusią? Grodzki zabrał głos

Ustawą o budowie zabezpieczenia granicy państwowej Senat zajmie się w stosownym czasie - powiedział w piątek marszałek Senatu Tomasz Grodzki. Dopytany przez dziennikarzy, czy stanie się to bez zbędnej zwłoki odpowiedział, że "to słowa popularne w prosektorium".
 Senat będzie grał na czas ws. ustawy o budowie zapory z Białorusią? Grodzki zabrał głos
/ fot. PAP/Marcin Bielecki

Sejm uchwalił w czwartek ustawę o budowie zabezpieczenia granicy państwowej; zgodnie z regulacją na polskiej granicy stanowiącej granicę zewnętrzną UE powstanie bariera zabezpieczająca przed nielegalną migracją. Szacowany koszt planowanej inwestycji to 1 mld 615 mln zł.

Projekt zgłoszony przez MSWiA był rozpatrywany w trybie pilnym. We wtorek wieczorem Rada Ministrów przyjęła go w trybie obiegowym i tego samego dnia trafił do Sejmu. Ustawa ma umożliwić pilną budowę zapory w związku z presją migracyjną na granicy z Białorusią. Uchwałę w sprawie ustawy wniesionej jako projekt pilny Senat podejmuje w ciągu 14 dni od dnia jej przekazania.

Dziennikarze pytali w piątek marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego, kiedy Senat się zajmie tą ustawą i czy stanie się to bez zbędnej zwłoki.

– Słowo bez zbędnej zwłoki jest popularne w prosektorium, natomiast jeśli chodzi o mur, ciśnie mi się na myśl słynna piosenka "A mury runą" – odpowiedział Grodzki.

– Jeżeli zamierzamy budować mury, zamiast sprawnie, za pomocą Frontexu i środków pomocy elektronicznej kontrolować granice, to nie wiem, czy to jest dobry pomysł – dodał.

Dodał, że jeśli ustawa trafi do Senatu, ten "zajmie się nią w stosownym czasie". – Jeżeli będzie to ustawa 14-dniowa, mieści się w normalnie zaplanowanym posiedzeniu – mówił Grodzki.

Zapowiedział, że będzie "dokładna analiza w komisjach i dokładna analiza plenarna". Zwrócił uwagę, że jeżeli bariera ma 186 km to koszt budowy jednego kilometra to ponad 8 mln zł. – Autostrady może się za to nie zbuduje, ale drogę powiatową można zrobić za taką cenę – powiedział Grodzki.

– To jest gra polityczna, gra na emocjach, która tak jak w Ameryce nie doprowadzi do powstania muru, ale wyzwoli negatywne emocje – dodał.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe