REKLAMA

Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Podróż po świecie pracy - projekt "Kolej na Młodych"

W codziennej debacie publicznej bardzo dużo uwagi poświęconej jest sporom światopoglądowym i obyczajowym. Natomiast rzeczy naprawdę ważne, które mają realny wpływ na nasze życie, czyli sprawy pracownicze, są zepchnięte gdzieś na boczny tor tego dyskursu. Dlaczego tak się dzieje? Czy ktoś ma w tym interes? W końcu jakie konsekwencje dla społeczeństwa i gospodarki niesie to, że obywatele są tak mało świadomi swoich praw pracowniczych? Na te pytania postanowiliśmy odpowiedzieć w ramach kampanii edukacyjnej "Kolej na Młodych", a jednocześnie zaradzić, tworząc kompendium wiedzy dla młodych pracowników. Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność" jest zwieńczeniem naszego projektu.
 Najnowszy numer
/ okładka Tygodnika Solidarność nr 42/2021

 

Z początkiem września, a więc wraz z rozpoczęciem roku szkolnego na dworcach PKP w całej Polsce pojawiły się plakaty i banery informacyjne kampanii edukacyjnej Kolej na Młodych, organizowanej przez Tygodnik Solidarność, portal Tysol.pl oraz Krajową Sekcję Młodych NSZZ Solidarność. Projekt jest skierowany do młodego pokolenia, które dopiero wchodzi na rynek pracy. Mowa o uczniach szkół średnich, studentach oraz osobach, które niedawno podjęły aktywność zawodową.

Jako redakcja Tygodnika Solidarność i Tysol.pl wraz z Krajową Sekcją Młodych NSZZ Solidarność chcemy w przystępny sposób przekazać młodemu pokoleniu, że mogą wpływać na to jak wygląda ich miejsce pracy, że warto wziąć za nie odpowiedzialność i stać się pracownikiem świadomym swoich praw.

W tym celu pod adresem https://kolejnamlodych.pl przygotowaliśmy kompendium wiedzy dla młodych pracowników, a także przeprowadziliśmy debatę z naszymi ekspertami nt. spraw pracowniczych i problemów polskiego rynku pracy, którą podsumowaliśmy w niniejszym numerze "Tygodnika Solidarność".

Debatę przeprowadziliśmy pod hasłem przywracania tematów pracowniczych na główny tor debaty publicznej i można ją obejrzeć poniżej:

 

 

 

A numerze ponadto:

Antyhumanizm. Co się stało z debatą publiczną?

Warunkiem dobrego rządzenia jest nastawiona
na porozumienie i oparta na faktach debata publiczna. Niestety w Polsce od wielu lat jakość debat gwałtownie spada, zaś sama potrzeba dialogu na tematy społecznie ważne i dotyczące większości Polaków jest spychana
na dalszy plan. W ostatnich latach takim pomijanym
w debacie publicznej tematem są prawa pracownicze
i ogólnie rzecz biorąc, sytuacja na rynku pracy. Oczywiście podczas konferencji branżowych szeroko mówi się o rozwoju gospodarczym, globalizacji,
potrzebie innowacji i o kapitale ludzkim. Niewiele
to jednak zmienia w sytuacji całej rzeszy pracowników, którzy mimo podejmowanych wysiłków, by sprostać wymaganiom pracodawcy – nie mają poczucia stabilizacji i bezpieczeństwa zatrudnienia.

- pyta Agnieszka Kowarska, wskazując, że w polskiej debacie publicznej sprawy pracownicze są zepchnięte na margines.

 

Demonstracja - TAK,
związek - raczej NIE

Z danych Międzynarodowej Organizacji Pracy wynika, że na całym świecie ogromna większość młodych pracowników (18-35 lat) wykonuje niskopłatną pracę o niskim statusie i niepewnej ochronie. Te samedane dowodzą bardzo niskiego uzwiązkowienia tej grupy pracowniczej. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi – dlaczego.

- pisze Teresa Wójcik

 

Unijny raj w natarciu

Marsz w kierunku europejskiego superpaństwa nie jest przy końcu swojej realizacji, ale wychodzi dopiero z fazy początkowej. Wielu Polaków chce zostać w Unii, ale w jakiej? Na poważną ogólnoeuropejską dyskusję czekają strategie interwencji unijnych instytucji wobec państw członkowskich.

- analizuje Jakub Pacan

 

Zmiana stanowiska, nowe strategie

Jarosław Kaczyński odchodzi z rządowych stanowisk, ponieważ strategia Tuska miała polegać na ciągłym atakowaniu właśnie jego, a nie Mateusza Morawieckiego, a łatwiej atakować wicepremiera niż zwykłego posła.

 

Krecia robota Komisji

Jeżeli ktokolwiek będzie ponosił winę za ewentualny rozpad Unii Europejskiej, nie będzie to rząd Polski czy Węgier. Ani nawet nie Wielka Brytania, która w głośnym brexicie, niekoniecznie korzystnym dla siebie, opuściła Wspólnotę, nieco trzaskając drzwiami. Winę za odśrodkowe tendencje – coraz silniejsze nie tylko w Europie Środkowej i Wschodniej – ponosi Komisja Europejska, która w szale politycznych decyzji oddaje europejskie kraje nawet Chinom zainteresowanym tym, żeby Unię w obecnym kształcie osłabić.

- artykuł Aleksandra Żywczyka

 

Gazprom gra kryzysem energetycznym

Kryzys energetyczny zapukał do drzwi Europy,
do których klucze Europa lekkomyślnie oddała rosji. Putin dostrzegł doskonałą okazję do podniesienia statusu i umocnienia wpływów swojego państwa jako supermocarstwa gazowego. Otwarcie zapowiada, że tylko uruchomienie Nord Stream 2 może odsunąć załamanie europejskiego systemu energetycznego tej zimy. Wobec jawnego szantażu Polska zabiega o nowe śledztwo antymonopolowe przeciwko Gazpromowi. Coraz głośniej słychać żądania rewizji celów „Fit for 55”. Tymczasem Komisja Europejska nie widzi zagrożeń.

- pisze Teresa Wójcik

 

Musimy solidarnie bronić lasy

 

– Nie może być sytuacji, kiedy Unia Europejska propaguje rzeczy, które nie są do zaakceptowania przez ogół państw. Mówiąc kolokwialnie i z przymrużeniem oka, nie mogą fryzjerzy zajmować się lasami. Musi być dyskusja ze wszystkimi państwami. Nie ma zgody polskiej strony na takie rozwiązania. To wielkie nieporozumienie. Musimy solidarnie bronić lasy i naturalne środowisko – mówił Józef Kubica, p.o. dyrektor generalny Lasów Państwowych, podczas międzynarodowej konferencji na temat strategii bioróżnorodności 2030, zorganizowanej przez Krajowy Sekretariat Zasobów Naturalnych, Ochrony Środowiska i Leśnictwa NSZZ „Solidarność”.

- pisze Marcin Koziestański

 

Dialog społeczny na poziomie samorządów

W środę, 13 października, w historycznej Sali BHP odbył się kolejny etap realizacji projektu „Schematy Dialogu Społecznego dla Godnej Pracy w sektorze publicznym na poziomie samorządów”. Przeprowadzono warsztaty eksperckie, na których omówiono m.in. rezultaty pilotażu programu w gminach Jaworzno i Płock; przedstawiono również wstępny model prowadzenia dialogu społecznego w sferze samorządu terytorialnego.

- relacjonuje Robert Wąsik

 

Chcemy zapalać młodych do działalności związkowej

– Jako jedni z pierwszych w Polsce, o co też mocno osobiście walczyłem, powołaliśmy w naszym zakładzie Komisję Młodych po to, by młodsze osoby mogły się uczyć modelu współdecydowania i żeby zapalać ich do działalności związkowej. Czasami starszym związkowcom nie podoba się szeroka działalność młodych pracowników, ale ja im wtedy odpowiadam, że bardzo potrzebujemy młodych osób, dlatego ich rozwijamy i uczymy walki o pracowników – podkreśla Piotr Olbryś, przewodniczący NSZZ „Solidarność” w Volkswagen Poznań, w rozmowie z Marcinem Koziestańskim.

 

W numerze również m.in. felietony: 

  • Karol Gac 
  • Tomasz P. Terlikowski 
  • Waldemar Biniecki 
  • Tadeusz Płużański 
  • Cezary Krysztopa

 


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura