[Tylko u nas] Moneta-cegiełka na Muzeum bł. ks. Jerzego Popiełuszki w jego rodzinnych Okopach

Dziś w warszawskiej siedzibie Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” przedstawiano monetę, którą wyemituje Poczta Polska w celu budowy Muzeum Błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki w jego rodzinnych Okopach. Będzie ją można kupić po 11 listopada w każdej placówce Poczty na terenie całego kraju. Dzieło realizuje Fundacja im. ks. Jerzego Popiełuszki „Dobro” we współpracy z NSZZ „Solidarność”, IPN i Pocztą Polską.
 [Tylko u nas] Moneta-cegiełka na Muzeum bł. ks. Jerzego Popiełuszki w jego rodzinnych Okopach
/ fot. Andrzej Chojnacki

Na jednej stronie monety jest wizerunek ks. Jerzego z datą jego urodzin i śmierci, na drugiej obraz Polski z zamieszczonym cytatem błogosławionego: „Mamy wypowiadać prawdę, gdy inni milczą”.

W spotkaniu, które poprowadził dziennikarz TVP Krzysztof Ziemiec, udział wzięli: brat ks. Jerzego – Józef Popiełuszko, wiceprezes fundacji im ks. Jerzego Popiełuszki „Dobro”; Marek Popiełuszko – prezes fundacji; wiceprezes Poczty Krzysztof Falkowski; prezes IPN dr Karol Nawrocki i przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda.

– Jest dla mnie wielkim zaszczytem, że mogę powitać tak znamienite grono w biurze warszawskim Komisji Krajowej. To dla związku zawodowego „Solidarność” bardzo ważna data i jak mówił redaktor Krzysztof Ziemiec, nieprzypadkowa. 19 października to bardzo smutna data, ponieważ to 37. rocznica śmierci ks Jerzego Popiełuszki, który od 2014 roku jest patronem Solidarności. Ale to także Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych przyjęty ustawą 4 października 2018 roku przez Sejm. Bardzo się cieszę, że projekt dotyczący Muzeum ks. Jerzego w Okapach nabiera tempa. To muzeum oprócz historii błogosławionego ks. Jerzego będzie miało także szerszy wymiar, dotyczący wszystkich księży niezłomnych, bohaterów w walce o wolność, niepodległość i solidarność.

Jestem teraz wzruszony i cieszę się, że w takim dostojnym gronie możemy przedstawić ten projekt muzeum naszego patrona. Chcemy, aby wkład w budowę tego dzieła miał każdy obywatel poprzez możliwość dołożenia swojej cegiełki, czyli zakup monety. Dziś, gdy księża są bezpardonowo atakowani, powstanie tego muzeum jest bardzo ważnym znakiem przypominającym ich heroiczną postawę i stanie zawsze po stronie narodu w trudnych momentach naszych dziejów. Dziękujemy rodzinie ks. Jerzego, jesteśmy do Waszej dyspozycji. Ks. Jerzy mówił o podmiotowości pracy, my co dzień staramy się to realizować naszą pracą – mówił przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda.

- Dla mnie to było marzenie od wielu lat, żeby to miejsce w jakikolwiek sposób upamiętnić, tak przygotować, żeby ktoś mógł się zatrzymać w drodze, pomodlić się. Nigdy nie myślałem o tym, że to będzie akurat muzeum (…). Cieszę się, że powstaje coś pięknego, coś dla następnych pokoleń. I nie wiem, czy to będzie muzeum. Myślę, że to będzie bardziej dom, chcę właśnie, żeby to był dom ks. Jerzego, do którego każdy będzie mógł przyjechać. Tak samo każdy będzie mógł małą cegiełkę włożyć, żeby czuć się jak u siebie, gdy przyjedzie odwiedzić dom ks. Jerzego - mówił Marek Popiełuszko, prezes Fundacji im. ks. Jerzego Popiełuszki "Dobro".

Wiceprezes Poczty Polskiej Krzysztof Falkowski tłumaczył, że Poczta miała tez zawsze swoją misje społeczną. - Staramy się dbać o to, aby kształtować narodową tożsamość historyczną. Staramy się dbać o kultywowanie tradycji, również o to, aby upamiętniać wielkich Polaków. Takim wielkim Polakiem bez wątpienia był bł. ks. Jerzy Popiełuszko, dlatego też Poczta Polska weźmie aktywny udział w tym zacnym przedsięwzięciu - mówił.

Prezes IPN, dr Karol Nawrocki przypomniał, że NSZZ „Solidarność” jest jedynym związkiem zawodowym, który jest równocześnie strażnikiem narodowej pamięci i najnowszych dziejów Polski.


– Dzisiaj w tym gronie nie mogło zabraknąć Instytutu Pamięci Narodowej, bo budowany jest tutaj ślad pamięci wyjątkowego polskiego kapłana. Bardzo dziękuję, że mogłem znaleźć się w gronie rodziny błogosławionego ks. Jerzego i chcę podziękować przewodniczącemu NSZZ „Solidarność” Panu Piotrowi Dudzie. Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność” nie jest tylko związkiem zawodowym, ale jest też kustoszem pamięci o pięknej polskiej historii. Solidarność jest szczególnym kustoszem pamięci o bł. księdzu Jerzym Popiełuszce, patronie związku. Szanowni Państwo, dzisiaj jest Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych nieprzypadkowo związany z datą 19 października, czyli dniem porwania ks. Jerzego Popiełuszki – tłumaczył dr Nawrocki.

– Historia Polski i historia chrześcijaństwa związana jest ze sobą od ponad tysiąca lat. Mamy w naszej historii wiele pięknych życiorysów kapłanów niezłomnych. Dzisiaj przyglądamy się drodze ks. Jerzego, który uosabia wszystkie cechy kapłanów niezłomnych, a więc przywiązanie do Pana Boga, gotowość służenia Panu Bogu i bliźnim, miłosierdzie, otwartość, miłość do Polski. Za przywiązanie do tych wartości zapłacił największą cenę, został zamordowany przez siepaczy systemu komunistycznego. Życie i śmierć, ale przede wszystkim śmieć błogosławionego, jest także diagnozą systemu komunistycznego, totalitarnego i barbarzyńskiego, który morduje do samego końca. Oddajemy dzisiaj hołd bł. ks. Jerzemu, ale diagnozujemy także system totalitarny, na skutek tego, co się wydarzyło 19 października i w dniach kolejnych. Ten system w sposób dogłębny ks. Jerzy diagnozował w swoich kazaniach.

Podczas jednego z nich w 1982 roku mówił z ambony, że są więzienia niewidzialne, takie więzienia, w których ludzie rodzą się, rosną i umierają. Te więzienia niszczą nie tylko ciało, ale niszczą duszę i wolność. Bardzo się cieszę, że muzeum będzie w rodzinnej miejscowości ks. Jerzego, bo będzie to muzeum opowiadające nie tylko o tragicznej śmierci, ale to będzie muzeum o jego pięknym życiu. Jego śmierć była konsekwencją pięknego życia dla Pana Boga i Polski w służbie osób pokrzywdzonych przez system komunistyczny. Na koniec deklaracja: IPN będzie współpracował z inicjatorami, będziemy wspierać to wielkie, piękne dzieło. Gratuluję i dziękuję – zakończył prezes IPN.

Muzeum Błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki będzie w prostej ascetycznej formie przypominać przydrożną kapliczkę. Muzeum powstaje z inicjatywy Fundacji im. ks. Jerzego Popiełuszko „Dobro” i po wybudowaniu stanie się oddziałem Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.

Będzie to przestrzeń modlitwy, budowania wspólnoty, spotkań lokalnej społeczności oraz cel pielgrzymek. Na 1400 metrów kwadratowych muzeum mają się znaleźć pamiątki związane z ks. Jerzym, jego rodzinnym domem raz okresem posługi w Warszawie.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Jeden z liderów Polski 2050 ma wystartować w wyborach do Europarlamentu z ostatniej chwili
Jeden z liderów Polski 2050 ma wystartować w wyborach do Europarlamentu

Z dużym prawdopodobieństwem wystartuję w wyborach do Parlamentu Europejskiego - przekazał szef klubu Polska2050-TD Mirosław Suchoń. Polityk ma kandydować z województwa śląskiego.

Nieoficjalnie: Zinedine Zidane wraca na ławkę trenerską z ostatniej chwili
Nieoficjalnie: Zinedine Zidane wraca na ławkę trenerską

Według katalońskiego dziennika "Mundo Deportivo" były trener Realu i Madryt i jedna z największych gwiazd piłki nożnej w historii Zinedine Zidane wkrótce wróci na ławkę trenerską. Według ich ustaleń ma on objąć niemiecki Bayern Monachium.

Nie żyje ceniony polski reżyser z ostatniej chwili
Nie żyje ceniony polski reżyser

Media obiegła informacja o śmierci cenionego polskiego reżysera i scenarzysty. Andrzej Szczygieł odszedł 17 kwietnia 2024 roku w wieku 88 lat.

Dramat w Neapolu. 30 osób zostało rannych z ostatniej chwili
Dramat w Neapolu. 30 osób zostało rannych

Około 30 osób odniosło w piątek obrażenia, gdy w porcie w Neapolu statek pasażerski uderzył o nabrzeże - podała agencja Ansa.

Wystawa Michała Wiertla Przebłysk w Centrum Sztuki Współczesnej Wiadomości
Wystawa Michała Wiertla "Przebłysk" w Centrum Sztuki Współczesnej

Wystawa Michała Wirtela jest czwartą ekspozycją z cyklu prezentacji młodych twórców {Project Room} 23/24, w ramach którego dostają szansę zrealizowania indywidualnej wystawy w jednej z najważniejszych instytucji sztuki współczesnej w Polsce. Wystawę można oglądać w CSW Zamek Ujazdowski do 19 maja.

Uczestnik programu Gogglebox przekazał radosną wiadomość z ostatniej chwili
Uczestnik programu "Gogglebox" przekazał radosną wiadomość

"Gogglebox. Przed telewizorem" to program cieszący się popularnością wśród polskich widzów. Jeden z uczestników show podzielił się właśnie radosną wiadomością.

Akcja służb w Paryżu: Mężczyzna groził, że się wysadzi w konsulacie Iranu z ostatniej chwili
Akcja służb w Paryżu: Mężczyzna groził, że się wysadzi w konsulacie Iranu

Zatrzymano mężczyznę, który groził, że się wysadzi w konsulacie Iranu w Paryżu –Według informacji podanych przez media, około godz. 11 widziano mężczyznę, który wszedł do irańskiego konsulatu około godz. 11 z czymś, co przypominało granat i kamizelkę z materiałami wybuchowymi. Niedługo potem policja przekazała, że jest na miejscu zdarzenia, a ruch na linii metra nr 6, położonej koło konsulatu, został zawieszony. Zatrzymano mężczyznę grożącego wysadzeniem się w konsulacie Jak podkreśla stacja BFM, policja zatrzymała mężczyznę, który groził, że wysadzi się w irańskim konsulacie. Dodano, że zatrzymany nie miał przy sobie materiałów wybuchowych. informuje telewizja BFM. Zatrzymany nie miał przy sobie materiałów wybuchowych.

Wyciek niebezpiecznej substancji. Dwie osoby w szpitalu z ostatniej chwili
Wyciek niebezpiecznej substancji. Dwie osoby w szpitalu

W zakładzie piekarniczym w Nowym Dworze Mazowieckim doszło do wycieku amoniaku. Dziesięć osób skarżyło się na złe samopoczucie, dwie z nich trafiły do szpitala. Na miejscu w pierwszej fazie akcji działało dziewięć zastępów straży pożarnej. Wyciek został szybko zatrzymany.

Współorganizator protestów na granicy z Ukrainą dla Tysol.pl: Nie zamierzamy się poddawać! z ostatniej chwili
Współorganizator protestów na granicy z Ukrainą dla Tysol.pl: Nie zamierzamy się poddawać!

– Tusk sprzedał polskie rolnictwo w imię dobrych relacji z Ursulą von der Leyen, to działanie w interesie Komisji Europejskiej, przeciwko polskim rolnikom – twierdzi Jan Błajda, współorganizator protestów na przejściu granicznym w Hrebennej.

Książę William wrócił do obowiązków publicznych. Złożył ważną deklarację z ostatniej chwili
Książę William wrócił do obowiązków publicznych. Złożył ważną deklarację

Wiadomość o chorobie nowotworowej księżnej Kate odbiła się głośnym echem w mediach. Nie tylko członkowie rodziny królewskiej martwią się o nią, ale także poddani.

REKLAMA

[Tylko u nas] Moneta-cegiełka na Muzeum bł. ks. Jerzego Popiełuszki w jego rodzinnych Okopach

Dziś w warszawskiej siedzibie Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” przedstawiano monetę, którą wyemituje Poczta Polska w celu budowy Muzeum Błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki w jego rodzinnych Okopach. Będzie ją można kupić po 11 listopada w każdej placówce Poczty na terenie całego kraju. Dzieło realizuje Fundacja im. ks. Jerzego Popiełuszki „Dobro” we współpracy z NSZZ „Solidarność”, IPN i Pocztą Polską.
 [Tylko u nas] Moneta-cegiełka na Muzeum bł. ks. Jerzego Popiełuszki w jego rodzinnych Okopach
/ fot. Andrzej Chojnacki

Na jednej stronie monety jest wizerunek ks. Jerzego z datą jego urodzin i śmierci, na drugiej obraz Polski z zamieszczonym cytatem błogosławionego: „Mamy wypowiadać prawdę, gdy inni milczą”.

W spotkaniu, które poprowadził dziennikarz TVP Krzysztof Ziemiec, udział wzięli: brat ks. Jerzego – Józef Popiełuszko, wiceprezes fundacji im ks. Jerzego Popiełuszki „Dobro”; Marek Popiełuszko – prezes fundacji; wiceprezes Poczty Krzysztof Falkowski; prezes IPN dr Karol Nawrocki i przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda.

– Jest dla mnie wielkim zaszczytem, że mogę powitać tak znamienite grono w biurze warszawskim Komisji Krajowej. To dla związku zawodowego „Solidarność” bardzo ważna data i jak mówił redaktor Krzysztof Ziemiec, nieprzypadkowa. 19 października to bardzo smutna data, ponieważ to 37. rocznica śmierci ks Jerzego Popiełuszki, który od 2014 roku jest patronem Solidarności. Ale to także Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych przyjęty ustawą 4 października 2018 roku przez Sejm. Bardzo się cieszę, że projekt dotyczący Muzeum ks. Jerzego w Okapach nabiera tempa. To muzeum oprócz historii błogosławionego ks. Jerzego będzie miało także szerszy wymiar, dotyczący wszystkich księży niezłomnych, bohaterów w walce o wolność, niepodległość i solidarność.

Jestem teraz wzruszony i cieszę się, że w takim dostojnym gronie możemy przedstawić ten projekt muzeum naszego patrona. Chcemy, aby wkład w budowę tego dzieła miał każdy obywatel poprzez możliwość dołożenia swojej cegiełki, czyli zakup monety. Dziś, gdy księża są bezpardonowo atakowani, powstanie tego muzeum jest bardzo ważnym znakiem przypominającym ich heroiczną postawę i stanie zawsze po stronie narodu w trudnych momentach naszych dziejów. Dziękujemy rodzinie ks. Jerzego, jesteśmy do Waszej dyspozycji. Ks. Jerzy mówił o podmiotowości pracy, my co dzień staramy się to realizować naszą pracą – mówił przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda.

- Dla mnie to było marzenie od wielu lat, żeby to miejsce w jakikolwiek sposób upamiętnić, tak przygotować, żeby ktoś mógł się zatrzymać w drodze, pomodlić się. Nigdy nie myślałem o tym, że to będzie akurat muzeum (…). Cieszę się, że powstaje coś pięknego, coś dla następnych pokoleń. I nie wiem, czy to będzie muzeum. Myślę, że to będzie bardziej dom, chcę właśnie, żeby to był dom ks. Jerzego, do którego każdy będzie mógł przyjechać. Tak samo każdy będzie mógł małą cegiełkę włożyć, żeby czuć się jak u siebie, gdy przyjedzie odwiedzić dom ks. Jerzego - mówił Marek Popiełuszko, prezes Fundacji im. ks. Jerzego Popiełuszki "Dobro".

Wiceprezes Poczty Polskiej Krzysztof Falkowski tłumaczył, że Poczta miała tez zawsze swoją misje społeczną. - Staramy się dbać o to, aby kształtować narodową tożsamość historyczną. Staramy się dbać o kultywowanie tradycji, również o to, aby upamiętniać wielkich Polaków. Takim wielkim Polakiem bez wątpienia był bł. ks. Jerzy Popiełuszko, dlatego też Poczta Polska weźmie aktywny udział w tym zacnym przedsięwzięciu - mówił.

Prezes IPN, dr Karol Nawrocki przypomniał, że NSZZ „Solidarność” jest jedynym związkiem zawodowym, który jest równocześnie strażnikiem narodowej pamięci i najnowszych dziejów Polski.


– Dzisiaj w tym gronie nie mogło zabraknąć Instytutu Pamięci Narodowej, bo budowany jest tutaj ślad pamięci wyjątkowego polskiego kapłana. Bardzo dziękuję, że mogłem znaleźć się w gronie rodziny błogosławionego ks. Jerzego i chcę podziękować przewodniczącemu NSZZ „Solidarność” Panu Piotrowi Dudzie. Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność” nie jest tylko związkiem zawodowym, ale jest też kustoszem pamięci o pięknej polskiej historii. Solidarność jest szczególnym kustoszem pamięci o bł. księdzu Jerzym Popiełuszce, patronie związku. Szanowni Państwo, dzisiaj jest Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych nieprzypadkowo związany z datą 19 października, czyli dniem porwania ks. Jerzego Popiełuszki – tłumaczył dr Nawrocki.

– Historia Polski i historia chrześcijaństwa związana jest ze sobą od ponad tysiąca lat. Mamy w naszej historii wiele pięknych życiorysów kapłanów niezłomnych. Dzisiaj przyglądamy się drodze ks. Jerzego, który uosabia wszystkie cechy kapłanów niezłomnych, a więc przywiązanie do Pana Boga, gotowość służenia Panu Bogu i bliźnim, miłosierdzie, otwartość, miłość do Polski. Za przywiązanie do tych wartości zapłacił największą cenę, został zamordowany przez siepaczy systemu komunistycznego. Życie i śmierć, ale przede wszystkim śmieć błogosławionego, jest także diagnozą systemu komunistycznego, totalitarnego i barbarzyńskiego, który morduje do samego końca. Oddajemy dzisiaj hołd bł. ks. Jerzemu, ale diagnozujemy także system totalitarny, na skutek tego, co się wydarzyło 19 października i w dniach kolejnych. Ten system w sposób dogłębny ks. Jerzy diagnozował w swoich kazaniach.

Podczas jednego z nich w 1982 roku mówił z ambony, że są więzienia niewidzialne, takie więzienia, w których ludzie rodzą się, rosną i umierają. Te więzienia niszczą nie tylko ciało, ale niszczą duszę i wolność. Bardzo się cieszę, że muzeum będzie w rodzinnej miejscowości ks. Jerzego, bo będzie to muzeum opowiadające nie tylko o tragicznej śmierci, ale to będzie muzeum o jego pięknym życiu. Jego śmierć była konsekwencją pięknego życia dla Pana Boga i Polski w służbie osób pokrzywdzonych przez system komunistyczny. Na koniec deklaracja: IPN będzie współpracował z inicjatorami, będziemy wspierać to wielkie, piękne dzieło. Gratuluję i dziękuję – zakończył prezes IPN.

Muzeum Błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki będzie w prostej ascetycznej formie przypominać przydrożną kapliczkę. Muzeum powstaje z inicjatywy Fundacji im. ks. Jerzego Popiełuszko „Dobro” i po wybudowaniu stanie się oddziałem Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.

Będzie to przestrzeń modlitwy, budowania wspólnoty, spotkań lokalnej społeczności oraz cel pielgrzymek. Na 1400 metrów kwadratowych muzeum mają się znaleźć pamiątki związane z ks. Jerzym, jego rodzinnym domem raz okresem posługi w Warszawie.



Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe