REKLAMA

Solidarność to jedność serc

W ramach 37. rocznicy męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki 19 października br. w kościele św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu została odprawiona uroczysta msza święta. Myślą przewodnią tegorocznej uroczystości były słowa Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki – „Solidarność to jedność serc, umysłów i rąk zakorzeniona w ideałach, które są zdolne przemienić świat na lepsze”.
 Solidarność to jedność serc
/ fot. T. Gutry

Obchody rozpoczęła procesja do grobu męczennika przy dźwiękach bicia dzwonu Jerzy poświęconego w 1987 r. przez Jana Pawła II. Eucharystii z modlitwą o kanonizację kapłana przewodniczył ks. bp Tadeusz Pikus.

- Przeżywamy 37. rocznicę porwania i męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Ten dzień jest wpisany w historię Polski, nie tylko polskiego Kościoła i tej parafii. To jest dzień, w którym przypominany sobie, że można kochać Boga, służyć Mu i ojczyźnie aż tak - oddając na ofiarę swoje życie - przekonywał ks. Marcin Brzeziński, kustosz sanktuarium bł. ks. Jerzego Popiełuszki.  

Biskup senior diecezji drohiczyńskiej Tadeusz Pikus mówił z kolei podczas mszy: - W swoim nauczaniu kierował się zasadą wsłuchiwania się przede wszystkim w argument wiary. Był przekonany, że nie musi ustępować ani przed argumentem dyktatorskiej, ideologicznej przemocy, ani przed argumentem brutalnej siły. Wierzył, że moc Słowa Bożego, które głosi z przekonaniem i otwarciem na Ducha Świętego, jest tym argumentem, który ma moc oddzielenia ziarna od plew, prawdy od fałszu, dobra od zła. Liczył się z konsekwencjami swojego wiernego posługiwania, gdyż nieobce mu było przesłanie Chrystusa, który mówił, że: "brat wyda brat na śmierć i ojciec syna, dzieci powstaną przeciw  rodzicom i o śmierć ich przyprawią, lecz kto wytrwa do końca będzie zbawiony".

Dodał, że kapłan nie ugiął się nawet przed próbami zastraszania. - Został zniszczony, ale nie pokonany - powiedział bp Pikus.

Po Mszy św. odśpiewana została litania do bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

W uroczystości uczestniczyli członkowie rodziny Państwa Popiełuszków, przedstawiciele władz rządowych i samorządowych oraz poczty sztandarowe i delegacje z Regionów z całej Polski. 

Obchody 37. rocznicy męczeńskiej śmierci księdza Jerzego Popiełuszki odbywają się pod patronatem narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Partnerem obchodów jest NSZZ "Solidarność".

 

 

 

 


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura