Minister spraw zagranicznych Luksemburga wzywa Polskę do zmiany konstytucji. To nie żart

Polski Trybunał Konstytucyjny orzekł o wyższości polskiej konstytucji nad prawem unijnym. Podobne orzeczenia wydały już odpowiedniki TK w wielu krajach UE, jednak tylko Polska została zaatakowana z pełną furią przez lewicowo-liberalne media, polityków i instytucje unijne.
Jean Asselborn Minister spraw zagranicznych Luksemburga wzywa Polskę do zmiany konstytucji. To nie żart
Jean Asselborn / Wikipedia CC BY-SA 4,0 Raimond Spekking

Najwyraźniej można to było zaobserwować podczas ostatniej "debaty" w Parlamencie Europejskim, podczas której atakujący Polskę politycy, nawet nie próbowali odnosić się do wypowiedzi Premiera Morawieckiego, najczęściej odczytując z kartki pełne przekłamań i manipulacji, za to dziwnie podobne do wypowiedzi nadwiślańskiej "totalnej opozycji" enuncjacje.

Sprawę relacjonuje w artykule "Morawiecki oskarża UE o „szantaż”" Frankfurter Allgemeine Zeitung. Artykuł nie odbiega brzmieniem od wielu innych artykułów jednostronnie postrzegających Polskę mediów niemieckich, jednak bardzo ciekawa jest końcówka.

- Krytyka Polski była kontynuowana w poniedziałek podczas spotkania ministrów spraw zagranicznych UE w Luksemburgu. Szef departamentu Wielkiego Księstwa Luksemburga Jean Asselborn wezwał Polskę do zmiany konstytucji, aby wyrok Trybunału taki jak ten ostatni nie był już możliwy. W przeciwnym razie zasugerował krajowi wyjście z Unii: „Żadne państwo członkowskie nie jest niezbędne w UE”.

Federalny minister spraw zagranicznych Heiko Maas (SPD) powiedział, że Polska jest ważną częścią UE, ale musi przestrzegać jej zasad. Wsparł Komisję Europejską „w jej bieżącej działalności”; obejmuje to także nieudostępnienie środków z funduszu odbudowy po pandemii koronawirusa. W najbliższy wtorek europejscy ministrowie omówią orzeczenie polskiego Trybunału.

- czytamy w internetowej wersji FAZ

[z niemieckiego tłumaczył Marian Panic]

Luksemburski rząd Jeana Claude Junckera, którego członkiem był również Jean Asselborn jest zamieszany w gigantyczną aferę finansową związaną z unikaniem płacenia podatków przez międzynarodowe koncerny. Dziś Asselborn "wzywa Polskę do zmiany konstytucji".

Z całością materiału można się zapoznać TUTAJ


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Mamy przełamanie Roberta Lewandowskiego. Koncert goli w meczu FC Barcelona z Elche [VIDEO] Wiadomości
Mamy przełamanie Roberta Lewandowskiego. Koncert goli w meczu FC Barcelona z Elche [VIDEO]

Robert Lewandowski wreszcie się przełamał i strzelił już dwa gole w meczu FC Barcelona - Elche.

Setki tysięcy demonstrantów w Izraelu. Policja użyła armatek wodnych Wiadomości
Setki tysięcy demonstrantów w Izraelu. Policja użyła armatek wodnych

Mimo zawieszenia przez premiera Benjamina Netanjahu prac nad reformą sądownictwa na ulice izraelskich miast wyszło w sobotę ponad 160 tys. ludzi, domagających się bezwarunkowej rezygnacji z tego projektu - podały izraelskie media powołując się na policję. Według organizatorów demonstracji bierze w nich udział około 450 tys. osób.

Niemiecka telewizja przewiduje polsko-niemiecki konflikt ws. odbudowy Ukrainy Wiadomości
Niemiecka telewizja przewiduje polsko-niemiecki konflikt ws. odbudowy Ukrainy

Niemiecka geostrategiczna koncepcja budowy "wspólnej przestrzeni od Władywostoku do Lizbony" w wyniku rosyjskiej agresji na Ukrainę, uległa katastrofie. Niemcy usiłują się odnaleźć w nowej rzeczywistości.

Według sondaży i mediów niedzielne wybory w Finlandii wygra eurosceptyczna prawica Wiadomości
Według sondaży i mediów niedzielne wybory w Finlandii wygra eurosceptyczna prawica

W niedzielnych wyborach parlamentarnych w Finlandii zapewne zwycięży, ale z minimalną przewagą, jedna z dwóch partii prawicowych. Socjaldemokraci premier Sanny Marin – według sondaży – muszą atakować z trzeciej pozycji. Jeśli wygra nacjonalistyczna partia Finowie, to będzie „uszczerbek” dla reputacji kraju – komentuje miejscowa prasa.

Czas na kandydata na Sekretarza Generalnego NATO z Europy środkowo-wschodniej Wiadomości
"Czas na kandydata na Sekretarza Generalnego NATO z Europy środkowo-wschodniej"

Nowy sekretarz generalny NATO z Europy środkowo-wschodniej? "Polska powinna wystawić swoją kandydaturę na Sekretarza Generalnego" - napisał za pośrednictwem Twittera europoseł Jacek Saryusz-Wolski.

Ruszył Konkurs poświęcony Janowi Pawłowi II dla pozbawionych wolności Wiadomości
Ruszył Konkurs poświęcony Janowi Pawłowi II dla pozbawionych wolności

Ogólnopolski Konkurs „Św. Jan Paweł II Wielki – Apostoł Miłosierdzia ”, skierowany jest do osób osadzonych w Zakładach Karnych i Aresztach Śledczych na terenie Polski. Celem konkursu jest upamiętnienie postaci Św. Jana Pawła II i popularyzacja Jego dziedzictwa. Rozstrzygnięcie konkursu w czerwcu 2023 roku.

Sprawa Iwony Wieczorek. Nowe, szokujące ustalenia Wiadomości
Sprawa Iwony Wieczorek. Nowe, szokujące ustalenia

Nowe ustalenia dziennikarzy w sprawie zaginięcia Iwony Wieczorek. Przebadano wariografem blisko 40 świadków. Żadna z tych osób nie przeszła badania pozytywnie.

Tusk odebrał głos kibicowi Ruchu Chorzów. Jest reakcja Wiadomości
Tusk odebrał głos kibicowi Ruchu Chorzów. Jest reakcja

Donald Tusk niedawno przyjął zaproszenie do domu jednego z kibiców Ruchu Chorzów. Lider Platformy Obywatelskiej nawet opublikował z tego spotkania nagranie w mediach społecznościowych. Jednak przy kolejnej konfrontacji ze Sławomirem Kordelą (kibicem Ruchu, który gościł Tuska w domu) postanowił odebrać mu głos i publicznie zrugać. O tej sytuacji wspomniał w jednym z wywiadów Szymon Michałek – inny kibic klubu z Chorzowa.

Aktywiści klimatyczni wlali niezidentyfikowany płyn do słynnej włoskiej fontanny [VIDEO] Wiadomości
Aktywiści klimatyczni wlali niezidentyfikowany płyn do słynnej włoskiej fontanny [VIDEO]

Troje młodych ludzi, przedstawiających się jako aktywiści klimatyczni, wylało w sobotę z kanistra czarny płyn do wody w zabytkowej fontannie na Placu Hiszpańskim w Rzymie. Sprawcy zostali zatrzymani przez karabinierów. Czyn ten potępił włoski minister kultury.

Premier Mateusz Morawiecki: Dopóki PiS rządzi Polską, dopóty program 500+ nie jest zagrożony Wiadomości
Premier Mateusz Morawiecki: Dopóki PiS rządzi Polską, dopóty program 500+ nie jest zagrożony

Rodzina 500+ to największy program społeczny w polskiej historii; jest symbolem efektywnego i sprawiedliwego państwa - podkreślił premier Mateusz Morawiecki. Zapewnił, że dopóki PiS rządzi Polską, dopóty ten program nie jest zagrożony.

Emerytury
Stażowe