Wspomnienie liturgiczne Jana Pawła II. Msza przy grobie świętego

W przypadające w piątek wspomnienie liturgiczne świętego Jana Pawła II mszy przy jego grobie w bazylice watykańskiej przewodniczył metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz. Obecni byli duchowni z Watykanu i Rzymu oraz grupa wiernych.
św. Jan Paweł II Wspomnienie liturgiczne Jana Pawła II. Msza przy grobie świętego
św. Jan Paweł II / pixabay.com/joaoaugustof

 

W koncelebrze mszy w rocznicę inauguracji pontyfikatu polskiego papieża byli między innymi arcybiskup Józef Guzdek i biskup Piotr Jarecki, składający w Watykanie wizytę ad limina Apostolorum, czyli do progów apostolskich.

"Dzisiaj we wspomnienie świętego Jana Pawła II ogarniamy cały Kościół; był papieżem całego Kościoła" - mówił kardynał Nycz.

Powiedział: "ważne jest to, byśmy nie zawęzili go tylko do wymiaru polskiego, broń Boże, a z drugiej strony żebyśmy o nim nie zapomnieli".

Kardynał Nycz zaznaczył, że słowa papieża z inauguracji pontyfikatu 22 października 1978 roku "Nie lękajcie się" wyrażały lęki tamtego czasu i świata, także Europy Środkowo-Wschodniej, ale również człowieka współczesnego przed Bogiem. Ten ostatni lęk, dodał, jest i dziś aktualny.

Również w piątek na Papieskim Uniwersytecie świętego Tomasza z Akwinu (Angelicum), gdzie studiował ksiądz Karol Wojtyła, otwarta zostanie wystawa „Z Krakowa do Rzymu. Jan Paweł II na fotografiach Adama Bujaka”. Zaprezentowanych zostanie na niej prawie 200 zdjęć pochodzących z okresu od posługi biskupiej w Krakowie do ostatniej wizyty papieża w tym mieście w 2002 roku. 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe