REKLAMA

W Rosji konsekrowano pierwszy kościół pw. św. Jana Pawła II

Pierwsza w Rosji świątynia katolicka pod wezwaniem Św. Jana Pawła II konsekrowana została w niedzielę w Togliatti, mieście leżącym około 1000 km od Moskwy. W uroczystości wziął udział ambasador RP w Moskwie Krzysztof Krajewski.
św. Jan Paweł II W Rosji konsekrowano pierwszy kościół pw. św. Jana Pawła II
św. Jan Paweł II / pixabay.com/ jerycho1960

 

Uroczystej mszy świętej przewodniczył biskup katolickiej diecezji św. Klemensa w Saratowie, Clemens Pickel. Obecny był też przedstawiciel Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej - protojerej Dmitrij Leskin, rektor Instytutu Prawosławnego na Powołżu. Msza odbyła się z udziałem licznej grupy wiernych i przedstawicieli Polonii. Uczestniczył w niej także konsul RP w Irkucku Krzysztof Świderek.

W rozmowie z PAP ambasador Krajewski podkreślił, że jest to pierwszy w Rosji kościół pod wezwaniem Św. Jana Pawła II, co ocenił jako przykład dobrej współpracy religijnej. Przypomniał, że św. Jan Paweł II lubił Rosję i z wielkim szacunkiem odnosił się do wyznawców prawosławia. Szef polskiej placówki w Moskwie podarował świątyni w Togliatti obraz przedstawiający Jana Pawła II, namalowany przez artystów z Polski.

Uroczystościom towarzyszyła wystawa, poświęcona postaci polskiego papieża, przekazana przez Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie.

Budowa nowego kościoła trwała od 2012 roku; kilka lat wcześniej administracja Togliatti wyznaczyła działkę, na której miała stanąć świątynia. Kamień węgielny pochodzi z Jasnej Góry i przekazany został przez ojców paulinów podczas pielgrzymki katolików z Togliatti do Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej.

Togliatti, które do połowy lat 60. nosiło nazwę Stawropol nad Wołgą, jest dużym ośrodkiem miejskim, liczącym około 1 mln mieszkańców. Szybki rozwój przemysłu motoryzacyjnego przyciągnął w okresie powojennym nowych mieszkańców ze wszystkich ówczesnych republik ZSRR, którzy przybywali tu do pracy.

Po rozpadzie ZSRR mieszkańcy, którzy związani byli z wyznaniem katolickim, zwrócili się o skierowanie do Togliatti księdza katolickiego. Najpierw opiekę duszpasterską sprawował duchowny z odległej o 120 km Samary. W 2004 roku do Togliatti przybyli redemptoryści z Polski, którzy od tego czasu prowadzą miejscową parafię.

 

Z Moskwy Anna Wróbel 

 


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura