REKLAMA

Jaki rodzaj okna wybrać do domu - na co zwrócić uwagę?

Budując swój własny dom, bądź wykonując remont w pewnym momencie będziesz zmuszony podjąć decyzję dotyczącą tego, jakie okna wstawić. Jest to bardzo kluczowy element wyposażenia, ponieważ to właśnie okna są odpowiedzialne za napływ naturalnego oświetlenia do domu. To właśnie okna są też tym elementem, od którego może zależeć komfort cieplny w twoim domu. Są one również wizytówką budynku. Dlatego warto jest wybrać solidną stolarkę okienną, która faktycznie będzie dobrze sprawdzać się w twoim domu. Warto jednak mieć świadomość tego, że na rynku można znaleźć najróżniejsze rodzaje okien, dzięki czemu każdy będzie w stanie wybrać coś, co będzie pasowało do jego domu bądź mieszkania. To, jakie modele przypadną ci do gustu, zależy więc wyłącznie od ciebie. Jakie jednak okna są w sprzedaży? Czym się charakteryzują? Z jakich materiałów mogą być wykonane? Na jakie parametry warto spojrzeć przed zakupem okien? I przede wszystkim, gdzie kupować dobrej jakości produkty, aby być z nich zadowolonym?
 Jaki rodzaj okna wybrać do domu - na co zwrócić uwagę?
/ fot. pixabay.com

Artykuł Sponsorowany

 

1. Okna PCV - z jakich jeszcze materiałów może być wykonane okno?

2. Jakie są rodzaje okien - czym są okna rozwierno uchylne

3. Jakie wymiary okna wybrać do domu?

4. Izolacyjność okien - jak ważna jest?

5. Inne ważne parametry okien

6. Gdzie kupować okna PCV?

Okna PCV - z jakich jeszcze materiałów może być wykonane okno?

Największą popularnością na rynku cieszą się przede wszystkim okna PCV i to właśnie dlatego są jednymi z częściej wybieranych produktów. Okna pvc są świetne w zakresie energooszczędności (nie powodują napływu gorącego czy zimnego powietrza z zewnątrz, a więc nie trzeba zwiększać zużycia energii na ogrzewanie bądź klimatyzację) i starczają na długie lata. Nie oznacza to jednak, że nie istnieją okna wykonane z innych materiałów. Wręcz przeciwnie - są i z łatwością można je znaleźć. Istnieją więc jeszcze okna drewniane oraz okna aluminiowe. Oba te rodzaje cechują się estetycznym wyglądem i mogą być dostępne w różnych wariantach kolorystycznych. Okna drewniane najczęściej są wybierane do domów jednorodzinnych, które chcą prezentować się nieco bardziej tradycyjnie, a z kolei przy wyborze okien aluminiowych chodzi przede wszystkim o oszczędność. Dlatego też często są widywane w budynkach użyteczności publicznej takich, jak urzędy. 

Jakie są rodzaje okien - czym są okna rozwierno-uchylne?

Jeżeli chodzi o najlepsze okna pod względem otwierania - to najczęściej wybierane są okna rozwierno-uchylne. Mogą to być okna jednoskrzydłowe lub kilkoskrzydłowe. Są to okna energooszczędne, odporne na wiele różnych czynników zewnętrznych. Charakteryzują się tym, że można je zarówno otworzyć na oścież jak i wyłącznie uchylić w niewielkim stopniu do wewnątrz budynku. Doskonale nadają się one jako okna balkonowe ponieważ można znaleźć je w dużych gabarytach nadające się nawet jako drzwi. Oczywiście warto również zwracać uwagę na inne rodzaje okien takie, jak fixy (czyli okna nieotwierane), okna uchylne, rozwierne, odchylne, przesuwne czy też obrotowe. Warto dowiedzieć się więcej na https://www.castorama.pl/produkty/budowa/drzwi-zewnetrzne-okna-i-bramy-garazowe/okna.html.

Jakie wymiary okna wybrać do domu?

Jeżeli chodzi o wymiary wymiary okien, które warto wybrać do domu, to na samym początku warto zastanowić się, czego od tych okien oczekujemy? Czy mają być one użyte do wykonywania modnych przeszkleń tarasowych? A może mają służyć jako zwykłe okna antywłamaniowe w domu? Najmniejsze okna jakie można kupić mają wymiary 460 na 500 milimetrów. Z kolei duże przeszklenia mogą mieć maksymalnie wymiary 1500x1500 milimetrów. 

Izolacyjność okien - jak ważna jest?

Przy wyborze okien warto również sprawdzić izolacyjność cieplną. Jest to bardzo ważny parametr techniczny, szczególnie dla tych osób, które nie chcą przepłacać za utrzymywanie ciepła i używanie ogrzewania w domu. Izolacja jest niezwykle ważna, aby ciepło nie uciekało przez szybę czy ramy na zewnątrz, bądź aby chłodne powietrze tymi samymi drogami nie docierało do środka budynku.

Inne ważne parametry okien

Oczywiście nie tylko izolacyjność cieplna okien jest ważna - równie ważne są także inne parametry techniczne. Szczególnie warto zwrócić uwagę na izolacyjność akustyczną okien - dzięki niej będziesz mieć pewność, że hałasy z zewnątrz nie będą ci przeszkadzały w codziennym funkcjonowaniu. Warto zainwestować w dobrze zaizolowane akustycznie okna nawet wtedy, gdy mieszka się na wsi - bo chociaż wieś kojarzy się raczej ze spokojem i ciszą, to czasami jednak można się niemile przekonać o tym, jak głośna potrafi w rzeczywistości być naprawdę. 

Gdzie kupować okna PCV?

Jeżeli chodzi o kupowanie okien to kompleksowe usługi w tej kwestii prowadzi Castorama. Można tam znaleźć najróżniejsze wymiarowo okna, które sprawdzą się w twoim domu. Ogromną zaletą jest to, że można je dostać nie tylko w stacjonarnych sklepach Castoramy, ale również w sklepie online. Produkty, które zamówisz zostaną wysłane pod podany adres, dzięki czemu nie będziesz musiał ich odbierać. Dzięki temu zaoszczędzisz sporo czasu i stresu.


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura