REKLAMA

Wernisaż wystawy: “Kim jesteśmy i dokąd dążymy. 40 rocznica I Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ Solidarność”

Dziś w historycznej Sali BHP w Gdańsku odbyło się uroczyste otwarcie wystawy zatytułowanej: “Kim jesteśmy i dokąd dążymy. 40 rocznica I Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ Solidarność”. Wystawa otwarta jest dla zwiedzających od 28 października w godzinach od 10 do 18.
 Wernisaż wystawy: “Kim jesteśmy i dokąd dążymy. 40 rocznica I Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ Solidarność”
/ Fot. własne

W środę 27 października w historycznej Sali BHP w Gdańsku odbyło się uroczyste otwarcie wystawy zatytułowanej: “Kim jesteśmy i dokąd dążymy. 40 rocznica I Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ Solidarność”.  

Jak mówiła w swoim wystąpieniu kurator wystawy Joanna Lewandowska, ekspozycja składa się 20 plansz w formacie 2 x 2 m. Wykorzystano w niej fotografie uznanych autorów, wśród których znaleźli się: Sławomir Fiebig, Chris Niedenthal, Paweł Glanert i Zygmunt Pałasz. Dokumenty pochodzą z Archiwum Historycznego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”. 

Ekspozycja przygotowana przez Instytut Dziedzictwa Solidarności opowiada o historycznym I Krajowym Zjeździe Delegatów “S”, jego najważniejszych decyzjach, burzliwych sporach i zawartych porozumieniach, a także przypomina towarzyszącą tamtemu wydarzeniu atmosferę. Wystawa została zrealizowana w hołdzie uczestnikom zjazdu i ku pamięci następnych pokoleń. 

Wernisaż wystawy uświetniły wystąpienia: Mateusza Smolany, Dyrektora Instytutu Dziedzictwa Solidarności; Piotra Dudy, Przewodniczącego NSZZ „Solidarność”; Andrzeja Gwiazdy, Członka Rady Instytutu, Joanny Lewandowskiej, kuratora wystawy oraz prof. Mirosława Golona. 

- Mimo wielu prób rozbicia przez aparat represji, tego pierwszego po II wojnie światowej narodowego wiecu, "Solidarność" utrwaliła swój mit. Podkreśliła to, co najważniejsze, że była autonomiczna, autentyczna i reprezentowała wolne i prawdziwe aspiracje Polaków. O tym należy pamiętać i o tym jest nasza wystawa.

- mówił podczas wydarzenia Mateusz Smolana, dyrektor Instytutu Dziedzictwa Solidarności. Następnie głos zabrał przewodniczący "S", Piotr Duda.

- Chce z tego miejsca powiedzieć o tych wszystkich wartościach, które my, kolejni działacze związkowi staramy się kontynuować. Pierwszy krajowy Zjazd Delegatów "S" poprzedzony był Mszą Święta, tak jak to się dzieje do dzisiaj, odprawionej przez śp. kard. Józefa Glempa. Na sali odśpiewany był hymn państwowy, a także "Boże, coś Polskę". To było dla nas bardzo ważne i do dzisiaj NSZZ "S", jako jedyny w naszym kraju i nieliczny w Europie, a nawet w świecie, ma w statucie wpisane te wartości chrześcijańskie i naukę społeczną kościoła. I z tego na co dzień czerpiemy, dlatego ta wystawa jest tak bardzo ważna, aby wspominać ten I Zjazd Delegatów.

- zaznaczył przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda. Z kolei prof. Mirosław Golon zwrócił uwagę na ważny dokument, który wówczas powstał.

- Jednym z najciekawszych dokumentów, który wówczas powstał było "Posłanie do ludzi pracy Europy Wschodniej". To posłanie - typowe, związkowe, prodemokratyczne, prowolnościowe, propracownicze wystąpienie - zostało odebrane przez władze komunistyczne, całego komunistycznego świata z wściekłością. (...) To, co w nim przekazano było jednym z fundamentów Jesieni Ludów w Europie w 1989 roku.

- podkreślił prof. Mirosław Golon.

O to, czym był I Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ "Solidarność” i jakie przesłanie niesie ze sobą dla przyszłych pokoleń, zapytaliśmy również legendarnego działacza "S", Andrzeja Gwiazdę.

- Zjazd był przede wszystkim okresem ciężkiej pracy, bo tam się kłębiły bardzo różne opinie. Wydaje mi się, że uczestnicy zjazdu, delegaci, nie zdawali sobie sprawy z wpływów bezpieki, które na zjeździe było wyraźnie widać. Jeśli chodzi o przekaz dla młodego pokolenia to powiem tak: granice wolności wyznacza poziom odpowiedzialności, jaki ludzie gotowi są przyjąć na własne sumienie i na własną odpowiedzialność.

- wskazał Andrzej Gwiazda, Członek Rady Instytutu i legendarny działacz "S".

Wystawa otwarta jest dla zwiedzających od 28 października w Muzeum historycznej Sali BHP w Gdańsku przy ulicy Popiełuszki 6, w godzinach od 10 do 18. 


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura