Papież jedzie do Kanady? Chodzi o proces pojednania z ludnością rdzenną

Papież Franciszek wyraził gotowość do złożenia wizyty w Kanadzie - ogłosił w środę Watykan. Wizyta ta miałaby związek z procesem pojednania z ludnością tubylczą. Wstrząs wywołało tam znalezienie masowych grobów tysięcy dzieci, które chodziły do przymusowych, prowadzonych przez kościoły protestanckie i Kościół katolicki szkół dla uczniów ze rdzennych narodów Kanady.
Papież Franciszek Papież jedzie do Kanady? Chodzi o proces pojednania z ludnością rdzenną
Papież Franciszek / EPA/MAURIZIO BRAMBATTI Dostawca: PAP/EPA

 

"Konferencja Episkopatu Kanady zaprosiła Ojca Świętego Franciszka do złożenia wizyty apostolskiej w Kanadzie, także w kontekście trwającego od dłuższego czasu procesu duszpasterskiego pojednania z ludnością tubylczą" - poinformowało watykańskie biuro prasowe w komunikacie.

"Jego Świątobliwość wyraził gotowość udania się do tego kraju w terminie, który zostanie ustalony w późniejszym czasie" - głosi nota.

Szkoły z internatem powstały na początku drugiej połowy XIX wieku. Oficjalnie ich celem było przystosowanie dzieci z ludów tubylczych do życia w nowoczesnym społeczeństwie.

W 2015 roku kanadyjska Komisja Prawdy i Pojednania opublikowała raport na temat szkół dla indiańskich, inuickich i metyskich dzieci, w którym określiła działalność tych placówek jako "kulturowe ludobójstwo". Raport Komisji mówił o 4100 dzieci zmarłych w szkołach, ale nie są to zapewne pełne dane.

Ostatnie szkoły zamknięto w latach 90. XX wieku. Były finansowane z federalnego budżetu i prowadzone przez Kościół Katolicki (60 proc. placówek) oraz kościoły protestanckie (40 proc.).

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe