REKLAMA

Prezydent: Rozmowa z Wandą Półtawską to nie tylko zaszczyt, ale i uczta intelektualna

2 listopada setne urodziny obchodziła Wanda Półtawska, doktor nauk medycznych oraz specjalista w dziedzinie psychiatrii, ale także przyjaciółka św. Jana Pawła II, była więźniarka obozu w Ravensbrück i dama Orderu Orła Białego.
Andrzej Duda Prezydent: Rozmowa z Wandą Półtawską to nie tylko zaszczyt, ale i uczta intelektualna
Andrzej Duda / PAP/Łukasz Gągulski

 

W dzień 100. urodzin z jubilatką spotkała się Para Prezydencka. Po rozmowie prezydent Duda napisał nie krył podziwu dla sprawności intelektualnej i niezłomności zasad prof. Półtawskiej.

100. rocznica urodzin Pani Doktor Wandy Półtawskiej - Damy Orderu Orła Białego. Rozmowa z Jubilatką to nie tylko zaszczyt, ale i uczta intelektualna

- stwierdził.

Pani Doktor w olimpijskiej formie, niezmiennie przywiązana do fundamentalnych wartości, niezłomna w obronie życia. Plurimos annos!

- życzył Prezydent.

Przypomnijmy, że w trakcie wojny Wanda Półtawska była działaczką Szarych Szeregów, za co zresztą trafiła do obozu koncentracyjnego i była ofiarą doświadczeń medycznych, jest ona także legendarną działaczką katolicką, krakowską radną, wykładowcą akademickim, autorką wielu publikacji. Była członkinią Papieskiej Rady ds. Rodziny i Papieskiej Akademii Życia oraz konsultantką Papieskiej Rady ds. Pracowników Służby Zdrowia.

Jubilatka jest także autorką "Deklaracji wiary lekarzy katolickich i studentów medycyny w przedmiocie płciowości i płodności ludzkiej".

Wanda Półtawska przez wiele lat, aż do śmierci, przyjaźniła się ze św. Janem Pawłem II, to właśnie ona przekazała Papieżowi informacje na temat sprawy abp. Paetza. Zachowały się także listy z 1962 roku, w których Karol Wojtyła prosi o. Pio o modlitwę w intencji uzdrowienia Wandy Półtawskiej z raka, a następnie dziękuje za skuteczne wstawiennictwo.

Prywatnie Jubilatka była żoną, zmarłego w ubiegłym roku, prof. filozofii Andrzeja Półtawskiego, z którym ma cztery córki.

 


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura