"Narracja białoruskiej dyktatury". Radni PiS pytają prezydent Dulkiewicz o współpracę z Grupą Granica

Skierowaliśmy interpelację do prezydent Gdańska, w której pytamy m.in. o koszty uczestnictwa miasta w kampanii organizowanej przez Grupę Granica; z niepokojem przyjmujemy zaangażowanie pani prezydent w wątpliwe inicjatywy, które wpisują się w narrację białoruskiej dyktatury - poinformowali gdańscy radni PiS.
Aleksandra Dulkiewicz, prezydent miasta Gdańsk
Aleksandra Dulkiewicz, prezydent miasta Gdańsk / screen YT - Portal Miasta Gdańska

Radni Prawa i Sprawiedliwości: Andrzej Skiba i Przemysław Majewski zorganizowali w środę konferencję prasową na temat sytuacji na wschodniej granicy Polski i zaangażowania miasta w akcję "Bądź dla innych", przygotowaną przez Grupę Granica.

"Od wielu tygodni Polska jest celem wojny hybrydowej, którą prowadzi reżim Aleksandra Łukaszenki. W tej wojnie stosowane są różnego rodzaju środki, również takie jak dezinformacja, propaganda, zniekształcanie rzeczywistości czy wręcz jej zakłamywanie. O tych działaniach wie nie tylko strona Polska, ale również społeczność międzynarodowa. W obliczu konfliktu na granicy polsko-białoruskiej i kryzysu migracyjnego ważne jest by bronić prawdy, polskiego interesu narodowego i nie ulegać fałszywej narracji. W tak trudnych momentach - niepewności, zagrożenia bezpieczeństwa - zarówno władze centralne, jak i samorządowe, powinny zachowywać należytą ostrożność. Ze zdumieniem i zaniepokojeniem przyjęliśmy deklarację prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz, która poinformowała wczoraj, że miasto dołącza do inicjatywy Grupy Granica"- powiedział Skiba.

Zwracał uwagę, że zadaniem prezydenta miasta, zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym, jest przede wszystkim dbanie o interesy lokalnej społeczności. "W Gdańsku istnieje szereg niezwykle ważnych dla mieszkańców spraw, które od lat nie zostały rozwiązane. Tym bardziej dziwi nas, że pani prezydent angażuje się w wątpliwe inicjatywy, które wpisują się w narrację białoruskiej dyktatury i wspierają nielegalną imigrację. Ludziom należy pomagać, ale trzeba to robić w sposób odpowiedzialny"- zaznaczył.

Radni skierowali do Aleksandry Dulkiewicz interpelację, w której pytają m.in. o koszty związane ze wsparciem akcji Grupy Granica oraz zaangażowanie prezydent w sprawy mieszkańców.

"Zadaliśmy trzy najistotniejsze pytania. Chcemy wiedzieć, ile kosztuje gdańskich podatników uczestnictwo miasta w kampanii Grupy Granica. To są między innymi reklamy na autobusach. Pytamy o to, jakie koszty musiałyby ponieść inne podmioty, które chciałby przeprowadzić takie akcje reklamowe. Zwracamy się także z pytaniem, czy władze Gdańska przeprowadziły weryfikację Grupy Granica pod względem formalnym i merytorycznym przed wsparciem jej ze środków miasta. Chcemy też wiedzieć, czy i w jaki sposób miasto oraz Europejskie Centrum Solidarności mają zamiar wesprzeć polski rząd w walce falą dezinformacji oraz propagandy wytwarzanej przez białoruskie władze"- wyjaśnił Przemysław Majewski.

Zaznaczył, że Straż Graniczna codziennie informuje o kilkuset próbach nielegalnego przekroczenia granicy Polski z Białorusią i atakach na pograniczników. Tłumaczył, że działania prezydenta Aleksandra Łukaszenki są wymierzone w polski rząd i bezpieczeństwo Polaków.

"Musimy głośno zaprotestować przeciwko atakowaniu polskich żołnierzy i strażników granicznych, także przez przedstawicieli Grupy Granica. Polscy strażnicy graniczni i żołnierze z wielką determinacją i zaangażowaniem pełnią służbę dla Polski, chroniąc bezpieczeństwo wszystkich obywateli. Należy im się za to wielki szacunek i podziękowanie. Polski rząd i samorządy powinny współpracować przeciwko kryzysowi migracyjnemu"- dodał Majewski.

Gdańsk stał się pierwszym miastem w Polsce, które zdecydowało się wesprzeć kampanię społeczną, dotyczącą kryzysu humanitarnego na granicy polsko-białoruskiej. "Bądź dla innych" to akcja przygotowana przez Grupę Granica. Ma ona m.in. uwrażliwić obywateli na problemy, z którymi zmagają się migranci koczujący na granicy.

W ramach kampanii na autobusach komunikacji miejskiej oraz przystankach zamieszczono plakaty Grupy Granica, promujące akcję "Bądź dla innych". W geście solidarności z migrantami na zielono podświetlono fontannę Neptuna, jeden z dźwigów stoczniowych, wiadukt w okolicy Galerii Bałtyckiej.

Od wiosny na granicach Białorusi z Litwą, Łotwą i Polską doszło do gwałtownego wzrostu liczby nielegalnych przekroczeń granicy przez migrantów z krajów Bliskiego Wschodu, Afryki i innych regionów. Państwa UE uważają, że jest to efekt celowych działań Białorusi w odpowiedzi na sankcje.

Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów. 30 września Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o 60 dni. 1 października w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie prezydenta w tej sprawie.

Od początku roku Straż Graniczna zanotowała blisko 30 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, z czego blisko 17,3 tys. w październiku, prawie 7,7 tys. we wrześniu i ponad 3,5 tys. w sierpniu.(PAP)


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Sąd Najwyższy podjął decyzję w sprawie wnuka byłego prezydenta Lecha Wałęsy z ostatniej chwili
Sąd Najwyższy podjął decyzję w sprawie wnuka byłego prezydenta Lecha Wałęsy

Sąd Najwyższy oddalił wniosek kasacyjny w sprawie dwóch młodych mężczyzn skazanych za rozbój i pobicie obywateli Szwecji. Jednym z nich był wnuk byłego prezydenta Lecha Wałęsy. Bartłomiej W. odbywa karę 4 lat więzienia.

PE za wprowadzeniem limitu płatności gotówką. O jakie kwoty chodzi? z ostatniej chwili
PE za wprowadzeniem limitu płatności gotówką. O jakie kwoty chodzi?

Europarlament przyjął w środę przepisy, które mają wzmocnić walkę z praniem brudnych pieniędzy w UE. Jeśli zatwierdzi je Rada UE, zakaz płatności gotówką powyżej określonej kwoty zostanie wprowadzony.

Ryoyu Kobayashi skoczył 291 metrów! Zobacz najdłuższy skok w historii [WIDEO] z ostatniej chwili
Ryoyu Kobayashi skoczył 291 metrów! Zobacz najdłuższy skok w historii [WIDEO]

Japończyk Ryoyu Kobayashi ustanowił nieoficjalny rekord świata w długości lotu narciarskiego, osiągając odległość 291 metrów na specjalnie przygotowanej skoczni na zboczu wzgórza Hlidarfjall w miejscowości Akureyri na Islandii.

Były premier alarmuje: Ceny prądu dla przedsiębiorców będą no limit z ostatniej chwili
Były premier alarmuje: Ceny prądu dla przedsiębiorców będą no limit

„Pani Hennig-Kloska zapominała złożyć wniosek o notyfikacje pomocy dla przedsiębiorców. Innymi słowy ceny prądu dla przedsiębiorców będą noLimit” – alarmuje były premier Mateusz Morawiecki.

Obrońca ks. Michała Olszewskiego ujawnia szokujące kulisy sprawy z ostatniej chwili
Obrońca ks. Michała Olszewskiego ujawnia szokujące kulisy sprawy

„Ponieważ sprawa się rozlewa po dziennikarzach (rozmaitych barw i orientacji) pragnę odnieść się do ujawnionych już informacji” – pisze mec. dr Krzysztof Wąsowski, pełnomocnik ks. Michała Olszewskiego.

Mariusz Kamiński: Nie bójcie się, czasy walki z korupcją wrócą z ostatniej chwili
Mariusz Kamiński: Nie bójcie się, czasy walki z korupcją wrócą

– Jedyne moje przesłanie do funkcjonariuszy służb antykorupcyjnych w naszym kraju było takie: walić w złodziei niezależnie od tego, do jakiego ugrupowania się przykleili – mówił na antenie RMF były szef MSWiA Mariusz Kamiński.

Lista podsłuchwianych przez system Pegasus nie będzie jawna. Bodnar podał powody z ostatniej chwili
Lista podsłuchwianych przez system Pegasus nie będzie jawna. Bodnar podał powody

– To jest dla mnie przykre, że nawet na tej sali zwracam się do osób, które zostały objęte inwigilacją – mówił w Sejmie minister sprawiedliwości Adam Bodnar, przedstawiając sprawozdanie w Sejmie. Dodał, że lista podsłuchiwanych przez system Pegasus nie będzie jawna.

Niemieckie media: Polski pokaz siły w Waszyngtonie z ostatniej chwili
Niemieckie media: Polski pokaz siły w Waszyngtonie

„Pozycja Polski w NATO daje jej ogromny wpływ na sojuszników. Mówi się, że dyplomaci odegrali ważną rolę w porozumieniu USA w sprawie miliardowej pomocy dla Ukrainy. W przeciwieństwie do swoich europejskich sojuszników Warszawa ma do dyspozycji ważny zestaw instrumentów” – pisze niemiecki „Die Welt”.

Apel Piotra Dudy: To nie czas na bierność, to czas na solidarność z ostatniej chwili
Apel Piotra Dudy: To nie czas na bierność, to czas na solidarność

Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, wystosował apel do członków i sympatyków NSZZ „Solidarność”, w którym wzywa do obecności na demonstracji, jaką Solidarność i Solidarność RI organizują 10 maja w Warszawie.

„Narodowy Dzień gwałtu”. Szokująca akcja na TikToku z ostatniej chwili
„Narodowy Dzień gwałtu”. Szokująca akcja na TikToku

Na platformie społecznościowej TikTok w Niemczech pojawiają się fake'owe materiały promujące informację, jakoby 24 kwietnia miał miejsce „National Rape Day” [Narodowy Dzień Gwałtu – red.], w którym napaści seksualne na kobiety i dziewczynki rzekomo pozostają bezkarne. Sprawa wzbudziła reakcję berlińskich władz.

REKLAMA

"Narracja białoruskiej dyktatury". Radni PiS pytają prezydent Dulkiewicz o współpracę z Grupą Granica

Skierowaliśmy interpelację do prezydent Gdańska, w której pytamy m.in. o koszty uczestnictwa miasta w kampanii organizowanej przez Grupę Granica; z niepokojem przyjmujemy zaangażowanie pani prezydent w wątpliwe inicjatywy, które wpisują się w narrację białoruskiej dyktatury - poinformowali gdańscy radni PiS.
Aleksandra Dulkiewicz, prezydent miasta Gdańsk
Aleksandra Dulkiewicz, prezydent miasta Gdańsk / screen YT - Portal Miasta Gdańska

Radni Prawa i Sprawiedliwości: Andrzej Skiba i Przemysław Majewski zorganizowali w środę konferencję prasową na temat sytuacji na wschodniej granicy Polski i zaangażowania miasta w akcję "Bądź dla innych", przygotowaną przez Grupę Granica.

"Od wielu tygodni Polska jest celem wojny hybrydowej, którą prowadzi reżim Aleksandra Łukaszenki. W tej wojnie stosowane są różnego rodzaju środki, również takie jak dezinformacja, propaganda, zniekształcanie rzeczywistości czy wręcz jej zakłamywanie. O tych działaniach wie nie tylko strona Polska, ale również społeczność międzynarodowa. W obliczu konfliktu na granicy polsko-białoruskiej i kryzysu migracyjnego ważne jest by bronić prawdy, polskiego interesu narodowego i nie ulegać fałszywej narracji. W tak trudnych momentach - niepewności, zagrożenia bezpieczeństwa - zarówno władze centralne, jak i samorządowe, powinny zachowywać należytą ostrożność. Ze zdumieniem i zaniepokojeniem przyjęliśmy deklarację prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz, która poinformowała wczoraj, że miasto dołącza do inicjatywy Grupy Granica"- powiedział Skiba.

Zwracał uwagę, że zadaniem prezydenta miasta, zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym, jest przede wszystkim dbanie o interesy lokalnej społeczności. "W Gdańsku istnieje szereg niezwykle ważnych dla mieszkańców spraw, które od lat nie zostały rozwiązane. Tym bardziej dziwi nas, że pani prezydent angażuje się w wątpliwe inicjatywy, które wpisują się w narrację białoruskiej dyktatury i wspierają nielegalną imigrację. Ludziom należy pomagać, ale trzeba to robić w sposób odpowiedzialny"- zaznaczył.

Radni skierowali do Aleksandry Dulkiewicz interpelację, w której pytają m.in. o koszty związane ze wsparciem akcji Grupy Granica oraz zaangażowanie prezydent w sprawy mieszkańców.

"Zadaliśmy trzy najistotniejsze pytania. Chcemy wiedzieć, ile kosztuje gdańskich podatników uczestnictwo miasta w kampanii Grupy Granica. To są między innymi reklamy na autobusach. Pytamy o to, jakie koszty musiałyby ponieść inne podmioty, które chciałby przeprowadzić takie akcje reklamowe. Zwracamy się także z pytaniem, czy władze Gdańska przeprowadziły weryfikację Grupy Granica pod względem formalnym i merytorycznym przed wsparciem jej ze środków miasta. Chcemy też wiedzieć, czy i w jaki sposób miasto oraz Europejskie Centrum Solidarności mają zamiar wesprzeć polski rząd w walce falą dezinformacji oraz propagandy wytwarzanej przez białoruskie władze"- wyjaśnił Przemysław Majewski.

Zaznaczył, że Straż Graniczna codziennie informuje o kilkuset próbach nielegalnego przekroczenia granicy Polski z Białorusią i atakach na pograniczników. Tłumaczył, że działania prezydenta Aleksandra Łukaszenki są wymierzone w polski rząd i bezpieczeństwo Polaków.

"Musimy głośno zaprotestować przeciwko atakowaniu polskich żołnierzy i strażników granicznych, także przez przedstawicieli Grupy Granica. Polscy strażnicy graniczni i żołnierze z wielką determinacją i zaangażowaniem pełnią służbę dla Polski, chroniąc bezpieczeństwo wszystkich obywateli. Należy im się za to wielki szacunek i podziękowanie. Polski rząd i samorządy powinny współpracować przeciwko kryzysowi migracyjnemu"- dodał Majewski.

Gdańsk stał się pierwszym miastem w Polsce, które zdecydowało się wesprzeć kampanię społeczną, dotyczącą kryzysu humanitarnego na granicy polsko-białoruskiej. "Bądź dla innych" to akcja przygotowana przez Grupę Granica. Ma ona m.in. uwrażliwić obywateli na problemy, z którymi zmagają się migranci koczujący na granicy.

W ramach kampanii na autobusach komunikacji miejskiej oraz przystankach zamieszczono plakaty Grupy Granica, promujące akcję "Bądź dla innych". W geście solidarności z migrantami na zielono podświetlono fontannę Neptuna, jeden z dźwigów stoczniowych, wiadukt w okolicy Galerii Bałtyckiej.

Od wiosny na granicach Białorusi z Litwą, Łotwą i Polską doszło do gwałtownego wzrostu liczby nielegalnych przekroczeń granicy przez migrantów z krajów Bliskiego Wschodu, Afryki i innych regionów. Państwa UE uważają, że jest to efekt celowych działań Białorusi w odpowiedzi na sankcje.

Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów. 30 września Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o 60 dni. 1 października w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie prezydenta w tej sprawie.

Od początku roku Straż Graniczna zanotowała blisko 30 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, z czego blisko 17,3 tys. w październiku, prawie 7,7 tys. we wrześniu i ponad 3,5 tys. w sierpniu.(PAP)



Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe