Papież do Polaków: Nie celebrujemy kultu śmierci

Podczas dzisiejszej audiencji generalnej papież Franciszek zwrócił się do Polaków, podkreślając wagę modlitwy za zmarłych.
Papież Franciszek Papież do Polaków: Nie celebrujemy kultu śmierci
Papież Franciszek / EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES Dostawca: PAP/EPA

 

Papież rozważał dziś List do Galatów, mówiąc o wadze postępowania według Ducha Świętego. „Podążanie drogą Ducha wymaga przede wszystkim, abyśmy uczynili miejsce dla łaski i miłosierdzia. Otwierać przestrzeń dla łaski Bożej, nie należy się bać" - mówił Franciszek.

Papież zwrócił uwagę na potrzebę łagodności w ocenie bliźnich i ofiarności w towarzyszeniu upadającym: "To postawa całkowicie odmienna od obmawiania; to nie jest według Ducha. Według Ducha jest stawanie w postawie łagodności wobec brata, aby upomnieć go i czuwać nad sobą w pokorze, aby nie wpaść w te same grzechy".

Franciszek uczulał słuchaczy, by zanim osądzą przypomnieli sobie własną słabość. Prosił także o próby załatwiania z Bogiem w cichości i na modlitwie spraw, które doświadczają nasze serca. "Kochać zawsze. Najwyższą zasadą napomnienia braterskiego jest miłość: pragnienie dobra naszych braci i sióstr. Chodzi o znoszenie problemów innych, słabości innych w milczeniu, na modlitwie, aby znaleźć następnie właściwą drogę, aby pomóc mu poprawić się. To nie jest łatwe. Łatwiejszą drogą jest rozpowiadanie o tym. Obedrzeć ze skóry, jakbym ja był doskonały. Tego nie należy czynić. Cichość. Cierpliwość. Modlitwa. Bliskość. Podążajmy radośnie i cierpliwie tą drogą, pozwalając się prowadzić Duchowi Świętemu.“

"Pozdrawiam serdecznie wszystkich Polaków" - zwrócił się do pielgrzymów Ojciec Święty.

"Wczoraj, obchodząc wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych, polecaliśmy Bożemu Miłosierdziu drogie nam osoby, a szczególnie tych, którzy oczekują naszej modlitewnej pomocy, aby wejść do radości życia wiecznego" - przypomniał.

"Modlitwa za zmarłych wzmocniona nadzieją daną przez Chrystusa Zmartwychwstałego nie jest celebrowaniem kultu śmierci, lecz jest aktem miłości wobec naszych braci i sióstr oraz noszeniem brzemion jedni drugich" - zaznaczył Papież.

"Z serca Wam błogosławię" - podkreślił.

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe