REKLAMA

Gazprom manipuluje cenami gazu? Premier Morawiecki apeluje do Komisji Europejskiej o działania

Apelujemy do Komisji Europejskiej, aby dokładnie sprawdzić manipulacje cenowe Gazpromu i manipulacje cenowe na rynku ETS – mówił premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej z prezydentem Korei Południowej w Budapeszcie.
Mateusz Morawiecki Gazprom manipuluje cenami gazu? Premier Morawiecki apeluje do Komisji Europejskiej o działania
Mateusz Morawiecki / PAP/Radek Pietruszka

Podkreślał, że Korea Południowa jest istotnym partnerem dla całej Grupy Wyszehradzkiej, a współpraca handlowa między V4 a Seulem stale rośnie.

Wśród priorytetowych sektorów współpracy z Koreą Południową z perspektywy Polski wymienił nowoczesne technologie czy produkcję baterii. Zaznaczył, że czwartkowe rozmowy dotyczyły m.in. presji migracyjnej, sytuacji w Afganistanie i Iraku.

– Nasza polityka Grupy Wyszehradzkiej dzisiaj stanowi tak naprawdę mainstream, główny nurt polityki wobec migrantów w UE – stwierdził Morawiecki.

Poinformował, że rozmowy w Budapeszcie dotyczyły także klimatu, wzrostu cen gazu i kryzysu energetycznego.

– Z tego miejsca apelujemy do KE, aby bardzo dokładnie sprawdzić, na czym polegają manipulacje cenowe Gazpromu i manipulacje cenowe związane z rynkiem ETS [unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji CO2 – PAP] – mówił szef polskiego rządu.

Po szczycie UE, który miał miejsce pod koniec października, szefowa KE Ursula von der Leyen zapowiedziała, że KE zbada możliwość utworzenia strategicznej rezerwy gazowej i wspólnych zakupów tego surowca. Zapewniła również, że KE przeprowadzi ocenę działania rynku gazu i energii elektrycznej oraz rynku ETS. (PAP)

autor: Mateusz Roszak, Rafał Białkowski

mro/ rbk/ itm/


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura