[FOTO] Tak będzie wyglądała zapora na granicy polsko-białoruskiej. Jest pierwsza wizualizacja!

Zapora, która stanie na granicy z Białorusią, jest tak naprawdę symbolem determinacji państwa polskiego w ograniczaniu masowej, nielegalnej migracji na teren naszego kraju. Odpowiedzialnym za budowę będzie inż. Marek Chodkiewicz – powiedział w czwartek szef MSWiA Mariusz Kamiński. Dodał, że zapory graniczne istnieją w ok. 60 krajach na świecie.
Mariusz Kamiński [FOTO] Tak będzie wyglądała zapora na granicy polsko-białoruskiej. Jest pierwsza wizualizacja!
Mariusz Kamiński / PAP/Piotr Nowak

W czwartek szef MSWiA Mariusz Kamiński wziął udział w konferencji prasowej, podczas której omówił szczegóły dotyczące budowy bariery na granicy polsko-białoruskiej. Przedstawił też osobę odpowiedzialną za budowę zapory – pełnomocnikiem ds. budowy zapory na granicy polsko-białoruskiej został inż. Marek Chodkiewicz.

Jak zaznaczył minister, zapora jest „jednym z ważniejszych elementów zdecydowanego ograniczenia masowej, nielegalnej migracji na teren naszego kraju”. – To rozwiązanie, które stosujemy, jest oparte o naszą analizę tego, co w świecie w tym zakresie się dzieje, a dzieje się dużo – powiedział Kamiński.

Dodał, że w ok. 60 państwach na świecie istnieją zapory graniczne, których celem jest ograniczenie skali masowej, nielegalnej migracji. Podał przykłady Stanów Zjednoczonych, Grecji, Hiszpanii, a także Bułgarii, Słowenii i Węgier.

– W najbliższym czasie powstaną zapory graniczne – bo taka niestety jest konieczność w państwach bałtyckich – zarówno Litwa, Łotwa, jak również Estonia na granicy z Rosją zamierzają budować skuteczne zapory inżynieryjne, które ograniczą skalę nielegalnej migracji – powiedział.

Dodał, że zapora, która stanie na granicy z Białorusią, jest tak naprawdę symbolem determinacji państwa polskiego w ograniczaniu masowej, nielegalnej migracji na teren naszego kraju. – Chcę bardzo mocno to podkreślić, ta nielegalna migracja w naszym kraju nie wynika z powodów naturalnych, jak to często dzieje się na świecie, że w państwach granicznych na terenach granicznych dochodzi do klęsk żywiołowych, konfliktów politycznych, zbrojnych – powiedział.

– My mamy do czynienia z elementem wojny hybrydowej, to reżim białoruski z powodów politycznych, żeby zdestabilizować sytuację w Polsce i UE, zdecydował się na wytworzenie sztucznego ruchu migracyjnego na teren naszego kraju. Nasze państwo nie pozwoli na to, żeby przez Polskę wiódł jakikolwiek nielegalny szlak migracyjny do Europy – zaznaczył. (PAP)

Wizualizację przyszłej zapory zaprezentował na Twitterze minister Mariusz Kamiński.

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe