REKLAMA

Andrzej Duda: „Inflacja nie jest tylko problemem Polski”

Inflacja nie jest tylko problemem Polski; jak rozmawiam z prezydentami państw Europy Środkowej, wszyscy mówią to samo: boom w budownictwie, wzrastające ceny energii – zauważył w piątek prezydent Andrzej Duda. Wyraził nadzieję, że sytuację uda się opanować.
 Andrzej Duda: „Inflacja nie jest tylko problemem Polski”
/ Krzysztof Sitkowski, prezydent.pl

W wywiadzie w TVP Info prezydent odniósł się do inflacji i kolejnej podwyżki stóp procentowych. W środę Rada Polityki Pieniężnej podniosła stopę referencyjną o 75 punktów bazowych, do 1,25 procent.

Jak mówił Andrzej Duda, podniesienie stóp musiało być trudną decyzją. – Z jednej strony trzeba starać się ograniczyć inflację – a to jest jeden z najważniejszych środków w ograniczeniu inflacji – i uatrakcyjnić lokowanie pieniędzy w sektorze bankowym, z drugiej strony, wiele osób, rodzin ma kredyty mieszkaniowe. To są bardzo trudne decyzje, które Rada Polityki Pieniężnej musi podejmować – powiedział Andrzej Duda.

Jak dodał, na początku pandemii straszono nas, że system bankowy się zawali. – Dzięki mądremu, rozsądnemu działaniu NBP, mądrze prowadzonej polityce przez prezesa NBP prof. Adama Glapińskiego nic w tym zakresie nie miało miejsca – stwierdził prezydent.

Zwrócił uwagę, że w czasie lockdownów państwo przeznaczyło 200 miliardów złotych na pomoc dla przedsiębiorców. – Wypłacaliśmy jako państwo miliard złotych dziennie do rąk przedsiębiorców. Te pieniądze uratowały miejsca pracy. Dzięki temu, jak rozmawiam z przedsiębiorcami, za każdym razem praktycznie słyszę: tak, otrzymaliśmy pomoc, przetrwaliśmy dzięki wsparciu, ale też mnóstwo pieniędzy znalazło się na rynku. Gdzieś te pieniądze są inwestowane. W moim przekonaniu stąd m.in. ten boom na rynku nieruchomości – ocenił prezydent.

Dodał, że chciałby, by polscy przedsiębiorcy nie bali się zainwestować pieniędzy w swoje firmy, stworzyć następne miejsca pracy, przede wszystkim dla pracowników wysoko wykwalifikowanych. – To moim zdaniem może być elementem ściągającym do nas z powrotem młodych ludzi, którzy wyjechali za granicę, tam zdobyli doświadczenie. Stwórzmy takie warunki, żeby były dla nich zachęcające do powrotu do Polski – powiedział Duda. (PAP)

 


 

 


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura