REKLAMA

Nie żyje Andrzej Górny, pisarz i uczestnik Poznańskiego Czerwca ’56

W wieku 88 lat zmarł Andrzej Górny; pisarz, krytyk teatralny, kombatant Poznańskiego Czerwca ’56. O śmierci ojca poinformował w niedzielę raper „donGURALesko”.
 Nie żyje Andrzej Górny, pisarz i uczestnik Poznańskiego Czerwca ’56
/ fot. Pixabay

Andrzej Górny urodził się 7 listopada 1933 roku w Poznaniu. Był synem powstańca wielkopolskiego.

Górny był uczestnikiem Poznańskiego Czerwca ’56, został ranny w wyniku postrzału. Po latach współtworzył scenariusz filmu Filipa Bajona o tamtych historycznych wydarzeniach.

Informację o śmierci Andrzeja Górnego opublikowało w niedzielę także Muzeum Powstania Poznańskiego - Czerwiec 1956. Jak podano, "wczoraj, 6 listopada, odszedł Andrzej Górny. Został postrzelony podczas udziału w Poznańskim Czerwcu 1956. Swoje doświadczenia z tamtego czasu opisał w wydanej w 1991 roku powieści +Krew+. Należał do Związku Powstańców Poznańskiego Czerwca ’56 +NIEPOKONANI+".

Jako pisarz Górny zadebiutował w 1962 roku w czasopiśmie "Twórczość". Był autorem opowiadań pod tytułem "Ślub", "Gwiazdo, przyszłaś", "W podróży", "Krew", a także reportaży publikowanych na łamach czasopism "Nurt" i "Współczesność". W latach 1968-1978 był kierownikiem literackim w Teatrze Lalki i Aktora "Marcinek". Należał do członków Polskiej Akademii Filmowej.

Prywatnie był ojcem rapera Piotra "donGURALesko" Górnego.


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura