REKLAMA

Papież Franciszek: „Uwolnić sacrum od powiązań z pieniędzmi”

„Trzeba uwolnić sacrum od powiązań z pieniędzmi” – mówił papież Franciszek wiernym w niedzielę. Przestrzegł przed „złem klerykalizmu”, który polega na wywyższaniu się i piętnowaniu innych, by czuć się doskonałym.
 Papież Franciszek: „Uwolnić sacrum od powiązań z pieniędzmi”
/ fot. PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Podczas spotkania na modlitwie Anioł Pański w Watykanie papież ostrzegał przed hipokryzją, opieraniem życia na kulcie pozorów, aspektach zewnętrznych i „przesadną troską o własny wizerunek”.

Przede wszystkim, dodał, „trzeba uważać na to, aby nie podporządkować wiary naszym interesom”.

Przywołując omawiany fragment z Ewangelii o uczonych w piśmie, Franciszek zaznaczył, że „imieniem Boga przykrywali swoją pychę, a nawet gorzej – wykorzystywali religię, by dbać o swoje interesy, nadużywali swojej władzy i wykorzystywali biednych”.

Papież zauważył, że także obecnie widać taką „złą postawę” klerykalizmu w wielu miejscach. Klerykalizm ten, wyjaśnił, polega na wywyższaniu się, wykorzystywaniu i piętnowaniu innych, by „poczuć się doskonałym”. „To jest zło klerykalizmu” – zauważył.

„To przestroga we wszystkich czasach i dla wszystkich; dla Kościoła i społeczeństwa; nigdy nie można wykorzystywać pełnionej przez siebie roli, by tłamsić innych, nigdy nie zarabiać kosztem innych” – apelował Franciszek.

Mówił, że potrzebna jest czujność, by nie popaść w próżność, by nie koncentrować się na pozorach i nie żyć powierzchownie.

Zachęcił wiernych do refleksji: „Czy w tym, co mówimy i robimy, pragniemy być docenieni i wynagradzani czy też służyć Bogu i bliźniemu, zwłaszcza najsłabszym?”.

Papież wezwał: „Uważajmy na fałsz serca, na hipokryzję, która jest niebezpieczną chorobą duszy”.

„Jakże ważne jest to, by uwolnić sacrum od związków z pieniędzmi” – mówił. Przypomniał słowa Jezusa o tym, że nie można służyć dwóm panom: Bogu i mamonie.

Franciszek powiedział też, że z niepokojem śledzi informacje napływające z Etiopii, gdzie od ponad roku trwa konflikt wewnętrzny, który spowodował wiele ofiar i ciężki kryzys humanitarny. Zaapelował o modlitwę za ludność kraju oraz o to, by przeważyła tam „braterska zgoda i pokojowa droga dialogu”.

Zapewnił następnie o swojej modlitwie za ofiary pożaru w stolicy Sierra Leone – Freetown, do jakiego doszło w rezultacie wybuchu cysterny. Zginęło tam około 100 osób.


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura