REKLAMA

Nasze próby pomocy pozostają bez reakcji. „Białoruś nie odpowiada na nasz wniosek o wpuszczenie konwoju z pomocą humanitarną”

Strona białoruska przyjęła polski wniosek o wpuszczenie konwoju z pomocą humanitarną dla migrantów, natomiast w żaden sposób nie odpowiada – powiedział w poniedziałek prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski.
Granica polsko-białoruska Nasze próby pomocy pozostają bez reakcji. „Białoruś nie odpowiada na nasz wniosek o wpuszczenie konwoju z pomocą humanitarną”
Granica polsko-białoruska / Wikipedia/Beentree

Szef rządu wziął udział w poniedziałek w posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego pod przewodnictwem prezydenta Andrzej Dudy w sprawie sytuacji na wschodniej granicy Polski.

W poniedziałek rano media obiegła informacja o dużej grupie migrantów, która planuje przekroczyć granicę Białorusi z Polską. Migranci znajdują się w okolicy przejścia granicznego w Kuźnicy. Z ostatnich informacji wynika, że próbują siłowo wejść na terytorium Polski.

Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn informując rano w poniedziałek o dużej grupie migrantów, która planuje przekroczyć granicę Białorusi z Polską, napisał na Twitterze, że rozpoczęła się właśnie największa do tej pory próba masowego siłowego wejścia na teren Polski. Do wpisu dołączył film, na którym widać, jak wzdłuż drogi maszeruje grupa kilkuset osób z bagażami. Wśród nich są także dzieci.

Rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej Katarzyna Zdanowicz mówiła PAP, że widać, iż osoby te są kierowane przez służby białoruskie nie w stronę przejścia granicznego w Kuźnicy, ale przemieszczają się „gdzieś w las”. Zapewniła, że służby są w gotowości na odcinku, gdzie widać po stronie białoruskiej przemieszczające się grupy osób.

W BBN w poniedziałek po południu rozpoczęła się zwołana przez prezydenta Andrzeja Dudę narada nt. sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Wcześniej w poniedziałek pod przewodnictwem premiera Mateusza Morawieckiego odbył się sztab kryzysowy, który omawiał obecną sytuację na polsko-białoruskiej granicy z udziałem m.in. wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego oraz szefów: MSWiA, MSZ i MON.

Solidarność z Polską wobec sytuacji na wschodniej granicy wyraziły m.in. państwa bałtyckie – Litwa, Łotwa i Estonia. (PAP)

autor: Mateusz Roszak

mro/ par/


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura