Będzie miała 5,5 metra wysokości, czujniki ruchu i kamery nocne. Budowa zapory na granicy ruszy w grudniu

„Budowa zapory na polsko-białoruskiej granicy ma rozpocząć się w grudniu” – poinformowało w poniedziałek po południu MSWiA w komunikacie przesłanym po pierwszym spotkaniu powołanego w tym celu zespołu. Prace będą prowadzone jednocześnie na czterech odcinkach, a budowa ma potrwać do połowy przyszłego roku.
Wizualizacja zapory na granicy Będzie miała 5,5 metra wysokości, czujniki ruchu i kamery nocne. Budowa zapory na granicy ruszy w grudniu
Wizualizacja zapory na granicy / Twitter

Podczas posiedzenia przedstawiono szczegółowy harmonogram budowy zapory, który zespół pozytywnie zaopiniował.

„Przedsięwzięcie, które musimy zrealizować, jest inwestycją absolutnie strategiczną i priorytetową w kontekście bezpieczeństwa państwa i obywateli” – powiedział cytowany w komunikacie szef MSWiA Mariusz Kamiński, przewodniczący zespołu.

Zgodnie z harmonogramem do 15 grudnia mają zostać podpisane umowy z firmami odpowiedzialnymi za budowę zapory. „Umowy będą jawne, tak, aby każdy obywatel mógł się z nimi zapoznać. Prace na samej granicy rozpoczną się jeszcze w tym roku. Planowany czas prac na granicy to 180 dni. Zapora ma powstać do końca pierwszego półrocza 2022 roku” – podano.

Inwestycja ma być realizowana przez kilka firm na czterech odcinkach, a zapora będzie oparta na konstrukcji stalowej.

Jak poinformowano w komunikacie, ze względu na rozmiar inwestycji i tempo prac pod uwagę – w toku negocjacji – „brane są duże firmy, rekomendowane przez Polski Związek Pracodawców Budownictwa”. Jak wyjaśniono, firmy te mają potencjał wykonawczy, doświadczenie, a także dysponują specjalistycznym sprzętem. „Ze względu na pilny i strategiczny charakter tej inwestycji warunkiem podpisania umów z wykonawcami będzie prowadzenie prac na granicy w systemie trzyzmianowym i 24 godziny na dobę” – napisano.

Zapora powstanie na długości ponad 180 km wzdłuż granicy z Białorusią, na terenie województwa podlaskiego; na terenie Lubelszczyzny naturalną zaporą jest rzeka Bug. Zapora będzie miała 5,5 m wysokości. Wzdłuż granicy zamontowane będą czujniki ruchu oraz kamery dzienne i nocne. (PAP)

autorka: Sylwia Wieczeryńska

swi/ jann/


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe