REKLAMA

Używali laserów, polski żołnierz raniony w głowę. Kolejne agresywne próby siłowego sforsowania granicy

„Do prób siłowego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej doszło w miejscowościach Dubicze Cerkiewne oraz Czeremcha. Jeden z żołnierzy został uderzony kamieniem w głowę. Na miejsce wezwano pomoc medyczną” – poinformowała PAP chor. sztab. Ewelina Szczepańska z sekcji prasowej Straży Granicznej.
 Używali laserów, polski żołnierz raniony w głowę. Kolejne agresywne próby siłowego sforsowania granicy
/ fot. Straż Graniczna - Twitter

Jak przekazała Szczepańska, około godz. 16:00 w poniedziałek doszło do siłowej próby przekroczenia granicy polsko-białoruskiej przez około 100-osobową grupę w okolicach miejscowości Dubicze Cerkiewne. „Używano laserów koloru zielonego, żeby oślepić naszych funkcjonariuszy. Cudzoziemcy rzucali kamieniami; rozbili szybę w pojeździe wojska. Nikt nie został ranny. Próba została udaremniona w całości” – przekazała PAP st. chor. sztab. Ewelina Szczepańska z sekcji prasowej Straży Granicznej.

Do drugiej próby sforsowania granicy polsko-białoruskiej doszło w okolicach miejscowości Czeremcha. Brało w niej udział około 50 cudzoziemców. „Była to również bardzo agresywna grupa. Rzucano gałęziami, kłodami, kamieniami. Jeden z żołnierzy został uderzony kamieniem w głowę. Mimo kasku miał rozciętą głowę. Na miejsce wezwano pomoc medyczną” – dodała Szczepańska.

Od początku roku Straż Graniczna zanotowała ponad 33 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, z czego 5,3 tys. w listopadzie, blisko 17,3 tys. w październiku, prawie 7,7 tys. we wrześniu i ponad 3,5 tys. w sierpniu.

Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów. Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni.

Do połowy przyszłego roku na odcinku granicy z Białorusią stanie stalowy płot zwieńczony drutem kolczastym i wzbogacony o urządzenia elektroniczne. Zapora o długości 180 km i 5,5 m wysokości powstanie na terenie Podlasia. Wzdłuż granicy zamontowane będą czujniki ruchu oraz kamery dzienne i nocne. Na terenie Lubelszczyzny naturalną zaporą jest rzeka Bug. (PAP)


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura