REKLAMA

USA pierwszy raz wpisały Rosję na „czarną listę” za łamanie wolności religijnej

Sekretarz stanu USA Antony Blinken ogłosił w środę nową listę krajów systematycznie łamiących wolności religijne. Obok m.in. Iranu, Arabii Saudyjskiej i Chin na „czarnej liście” po raz pierwszy znalazła się Rosja.
 USA pierwszy raz wpisały Rosję na „czarną listę” za łamanie wolności religijnej
/ pixabay.com

Na tegorocznej liście, publikowanej co roku przez amerykański resort dyplomacji, znalazły się Birma, Chiny, Erytrea, Iran, Korea Północna, Rosja, Arabia Saudyjska, Tadżykistan i Turkmenistan. USA uważają je za „kraje budzące szczególne zaniepokojenie” w związku z „systematycznym, trwającym i rażącym łamaniem wolności religijnej”.

W porównaniu do ubiegłego roku z listy usunięto Nigerię, a dodano Rosję. Na liście podmiotów niepaństwowych umieszczone zostały głównie organizacje terrorystyczne, w tym Asz-Szabab, Państwo Islamskie, talibowie i syryjski Hajat Tahrir asz-Szam.

Powód włączenia Rosji nie został podany, jednak Stany Zjednoczone wielokrotnie krytykowały Moskwę za prześladowanie świadków Jehowy. Grupa została zdelegalizowana w 2017 r. jako grupa „ekstremistyczna”, zaś w październiku sąd skazał czworo członków grupy za „ekstremizm” na wyroki od 3,5 do 8 lat więzienia.

„W zbyt wielu miejscach na świecie nadal widzimy państwa prześladujące, aresztujące, grożące, wiążące i zabijające osoby tylko dlatego, że starają się żyć w zgodzie ze swoimi przekonaniami” – powiedział Blinken w oświadczeniu zamieszczonym na stronach resortu.

„Ta administracja jest zaangażowana, by wspierać prawa każdej osoby do wolności religii i przekonań, w tym poprzez konfrontację i zwalczanie łamiących to prawo człowieka” – dodał. (PAP)


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura