Papież do Polaków: „Niech św. Józef wyprasza nam wrażliwość na potrzeby innych”

Podczas dzisiejszej audiencji generalnej papież Franciszek mówił o Bogu, który podąża na peryferie naszej duszy i działa w miejscach, których się wstydzimy i o których nie chcemy głośno mówić.
Papież Franciszek Papież do Polaków: „Niech św. Józef wyprasza nam wrażliwość na potrzeby innych”
Papież Franciszek / EPA/FABIO FRUSTACI Dostawca: PAP/EPA

– Jezus nie urodził się w Jerozolimie w otoczeniu wielkiego dworu, ale na peryferiach, i żył tam aż do 30 roku życia, pracując jako cieśla, tak jak Józef. Jezus wybiera peryferie. Niepoważne traktowanie tej rzeczywistości jest równoznaczne z niepoważnym traktowaniem Ewangelii i dzieła Bożego… – powiedział papież.

– Pan Jezus zawsze działa w ukryciu, na peryferiach. Nawet w naszej duszy, na peryferiach duszy, w uczuciach. W tych uczuciach, których być może się wstydzimy, ale Pan tam jest, aby pomóc nam iść naprzód – mówił Ojciec Święty.

– Pan nadal objawia się na peryferiach, zarówno geograficznych, jak i egzystencjalnych. Jezus zawsze idzie na peryferie i to powinno dać nam wielką ufność, ponieważ Pan zna peryferie naszego serca, peryferie naszej duszy, peryferie naszego społeczeństwa, naszego miasta, naszej rodziny, tzn. tę trochę mroczną część, której nie pokazujemy, bo być może się wstydzimy – dodał.

– Dziś chciałbym skierować przesłanie do wszystkich mężczyzn i kobiet, którzy mieszkają na najbardziej zapomnianych peryferiach geograficznych świata lub którzy doświadczają sytuacji marginalizacji egzystencjalnej – powiedział Franciszek, powierzając wykluczonych opiece św. Józefa. – Ty, który pochodzisz z peryferii, pomóż nam nawrócić nasze spojrzenie i dawać pierwszeństwo temu, co świat odrzuca i usuwa na margines.

– Pozdrawiam serdecznie pielgrzymów polskich. Święty Józef, opiekun Kościoła, to człowiek głębokiej wiary, odważny i pokorny. W tym czasie globalnego kryzysu w świecie i zagubienia wartości prośmy go w modlitwie dostrzegać to, co świat usuwa na margines i odrzuca. Niech wyprasza nam wrażliwość na potrzeby innych. Z serca wam błogosławię – zwrócił się do Polaków.

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe