REKLAMA

Amerykańscy biskupi wydali dokument o Eucharystii. Czy Joe Biden będzie miał powody do zmartwień?

W środę obradujący w Baltimore w stanie Maryland amerykańscy biskupi nieomal jednogłośnie przyjęli dokument poświęcony Eucharystii. Wbrew oczekiwaniom niektórych środowisk nie padają w nim konkretne nazwiska polityków.
 Amerykańscy biskupi wydali dokument o Eucharystii. Czy Joe Biden będzie miał powody do zmartwień?
/ yt print screen/EWTN

 

Od dłuższego czasu mówiło się o reakcji amerykańskiego episkopatu na problem polityków katolickich publicznie popierających i głosujących za prawem do aborcji. Do tej grupy zalicza się także obecny prezydent USA Joseph Biden.

W tym tygodniu amerykańscy biskupi głosowali za przyjęciem dokumentu poświęconemu Eucharystii zatytułowanemu „Tajemnica Eucharystii w życiu Kościoła”. Ponad 30-stronicowy dokument został przyjęty stosunkiem głosów 222 do 8, jedenastu hierarchów wstrzymało się od głosu. Nie padają w nim żadne konkretne nazwiska polityków. Nie ma tam także wskazania dotyczącego tego, czy politycy wspierający publicznie aborcję mogą czy nie mogą przystępować do komunii. Jest jednak informacja o tym, że osoby sprawujące urzędy publiczne ponoszą wyjątkową odpowiedzialność za przestrzeganie fundamentalnych prawd dotyczących wiary. Podkreśla się tam także na doniosłość tego sakramentu, przypominając: „nie wolno odprawiać mszy św. ani przyjmować Komunii Świętej w stanie grzechu śmiertelnego bez ubiegania się o sakrament pojednania i uzyskania rozgrzeszenia”. Sprawa ewentualnych zakazów pod adresem polityków katolickich została oddana decyzjom biskupów diecezjalnych.

„Niektórzy biskupi ostro potępili prezydenta Joe Bidena, drugiego w historii katolickiego prezydenta kraju, z powodu jego działań chroniących i rozszerzających dostęp do aborcji. Inni ostrzegali, że będzie to przedstawiać biskupów jako siłę partyzancką, jeszcze bardziej podsycając polaryzację w Stanach Zjednoczonych” – pisze katolicki portal Cruxnow.com.

„Myślę, że dobrze było powtórzyć w tym dokumencie to, co powiedzieliśmy wcześniej o naszej odpowiedzialności za prowadzenie dialogu i rozmowy z tymi, którzy są katolikami, ale działają w sposób sprzeczny z naszą wiarą w tę podstawową naukę moralną” – powiedział po głosowaniu abp Joseph Naumann, przewodniczący Komitetu USCCB ds. Działań w Obronie Życia.

„Nie jestem pewien, czy jako biskupi potraktowaliśmy poważnie naszą odpowiedzialność za opiekę nad duszami tych polityków…” – dodał.

Wbrew medialnym opiniom temat spotkania nie był podyktowany zachowaniem katolickich polityków, w tym Bidena, ale zaplanowany był długo przed wygraną obecnego prezydenta w wyborach w 2020 roku. „Dokument (…) został przedstawiony przez biskupów jako platforma startowa dla Krajowego Kongresu Eucharystycznego, będącego częścią trzyletniej inicjatywy Odrodzenia Eucharystycznego, który ma się odbyć w Indianapolis w dniach 17–21 lipca 2024 r.” – pisze Cruxnow.com.

Całość dokumentu dostępna TUTAJ


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura