REKLAMA

Kard. Nycz: Troska o Kościół jest zadaniem wszystkich ochrzczonych

Podczas chrztu i bierzmowania stajemy się poświęconą świątynią. Troska o Kościół jest zadaniem wszystkich ochrzczonych – powiedział w piątek metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz podczas mszy św. w bazylice jasnogórskiej przed rozpoczęciem obrad 390. Zebrania Plenarnego KEP.
kard. Kazimierz Nycz Kard. Nycz: Troska o Kościół jest zadaniem wszystkich ochrzczonych
kard. Kazimierz Nycz / yt print screen/Polskie Radio

 

W homilii kard. Nycz nawiązał do dzisiejszych czytań mszalnych o powtórnym poświęceniu świątyni Jerozolimskiej i o oczyszczeniu przez Jezusa tej świątyni, która stała się miejscem handlu.

Kardynał wspomniał niedawną rekonsekrację kościoła Wszystkich Świętych w Warszawie po jego gruntownym remoncie. Nawiązał też do wydarzeń historycznych z nią związanych: w tym kościele ratowano dzieci żydowskie w czasie wojny, tutaj kard. Józef Glemp w roku milenijnym 2000 wypowiadał słowa: "Przepraszamy i wybaczamy".

Metropolita warszawski wspomniał też w homilii o rekolekcjach biskupich i rozpoczętych obradach biskupów, które są wyrazem ich troski o Kościół. Zwrócił uwagę na to, że troska ta jest zadaniem wszystkich ochrzczonych. Powiedział, że świątynią poświęconą stajemy się wszyscy podczas chrztu i bierzmowania, z sakramentu chrztu i bierzmowania wynika troska wszystkich o Kościół.

"Sakrament chrztu i bierzmowania jest tym najdalej posuniętym fundamentem naszej jedności, naszej synodalności, o który trzeba dbać. Powinniśmy iść jeszcze bardziej razem, co wynika z tego, że jesteśmy Kościołem Chrystusowym" – powiedział o biskupach, księżach, konsekrowanych i świeckich.

"Uczestniczymy wszyscy w jednym kapłaństwie Jezusa Chrystusa" – dodał.

Mówiąc o biskupach, kard. Nycz zaznaczył, że nie są oni wyjęci z ludu, ale postawieni dla ludu, żeby przede wszystkim mu służyć. Zachęcił też do jasnogórskiego rachunku sumienia.

"Czasami lubimy dokonać takiego płytkiego remontu na niby, ale nie o taki remont chodziłoby, gdy słuchamy o poświęceniu świątyni Jerozolimskiej czy o oczyszczeniu świątyni przez Jezusa" – powiedział.

Zadał też pytania o to, na ile jesteśmy w stanie dotykać, odnawiając oraz o to, czy nie ulegamy mówieniu: "zawsze tak było". "Przyjmijmy te pytania rachunku jasnogórskiego, które nam podsuwają dzisiejsze czytania, do naszej biskupiej refleksji" – zaapelował kard. Nycz.

W czwartek na Jasnej Górze rozpoczęło się 90. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski. Wśród podjętych tematów są m.in. wizyta ad limina apostolorum, XVI Zwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów i konstytucja apostolska "Pascite gregem Dei" (Paście owczarnię Bożą).

Zebranie zakończy się w piątek wczesnym popołudniem. Po obradach planowana jest publikacja komunikatu końcowego, a także około godziny 14.00 konferencja prasowa dla dziennikarzy.

 

Iwona Żurek

 


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura