REKLAMA

Papież o pracy nieletnich: Okradanie z człowieczeństwa; pogwałcenie ludzkiej godności

Papież przyjął w Watykanie delegację międzynarodowej konferencji poświęconej tematowi walki z wykorzystywaniem dzieci pracy.
Papież Franciszek z delegacją konferencji przeciwko pracy nieletnich Papież o pracy nieletnich: Okradanie z człowieczeństwa; pogwałcenie ludzkiej godności
Papież Franciszek z delegacją konferencji przeciwko pracy nieletnich / EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES Dostawca: PAP/EPA

 

Papież komentował pracę nieletnich w ostrych słowach. Mówił o ukradzionym dzieciństwie i odzieraniu z praw człowieka. Zaznaczył, że mimo zaawansowanego rozwoju światowej gospodarki i technologii, tego procederu nie dało się wykorzenić.

"Jest to wykorzystywanie dzieci w procesach produkcyjnych zglobalizowanej gospodarki dla zysku i korzyści innych. Jest to odmawianie dzieciom prawa do zdrowia, edukacji i harmonijnego rozwoju, w tym możliwości zabawy i marzeń" - powiedział Franciszek.

"To tragedia, dziecko, które nie może marzyć, bawić się, wzrastać. To okradanie dzieci z ich przyszłości, a tym samym z człowieczeństwa. Jest to pogwałcenie ich ludzkiej godności" - podkreślił Papież.

Ojciec Święty zaznaczył, że powodem tej sytuacji są bezrobocie, skrajne ubóstwo oraz rozpacz wynikająca z braku perspektyw. Nazwał też pracę dzieci wyzyskiem.

"Jeśli chcemy wykorzenić plagę pracy dzieci, musimy wspólnie pracować nad wykorzenieniem ubóstwa, nad skorygowaniem wypaczeń obecnego systemu gospodarczego, który skupia bogactwo w rękach nielicznych" - zaznaczył.

Zauważył również, że drogą do zmiany tej sytuacji jest zwracanie się do państw oraz dużych podmiotów gospodarczych o godziwe wynagrodzenie dla rodziców, bo to może poprawić stację zmuszonych do pracy dzieci.

Papież zwrócił się do uczestników konferencji o "połączenie naszych wysiłków celu promowania" bezpłatnej edukacji i dostępu do opieki zdrowotnej.

Franciszek zauważył również, że nie chodzi mu, rzecz jasna, o pomoc dzieci w pracach domowych, które są czynnością naturalną młodszych członków rodziny i są dla dzieci wręcz korzystne.


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura