ING: Polski zdywersyfikowany przemysł rośnie silniej niż u sąsiadów

Dane GUS o produkcji przemysłowej w październiku wskazują, że polski zdywersyfikowany przemysł silniej rośnie niż u sąsiadów - ocenia bank ING. GUS podał w poniedziałek, że polska produkcja przemysłowa w październiku wzrosła o 7,8 proc. rok do roku.
 ING: Polski zdywersyfikowany przemysł rośnie silniej niż u sąsiadów
/ pixabay.com

Jak zwrócił uwagę główny ekonomista ING Rafał Benecki, już dane za III kwartał pokazały, że Polska radzi sobie lepiej niż Czechy, gdzie brak mikroprocesorów unieruchomił fabryki Skody do końca roku, czy Rumunia, gdzie niskie zaszczepienia spowodowały olbrzymi skok zachorowań i koszty dla gospodarki. Polski zdywersyfikowany przemysł silniej rośnie niż sąsiedzi w tych warunkach - ocenił.

Jak wskazało ING, za 2,5 pkt proc. wzrostu odpowiada sama energetyka, ale przetwórstwo przemysłowe ze wzrostem 5,5 proc. również radzi sobie nieźle.

ING zastrzega jednak, że dane październikowe nie uwzględniają jeszcze wpływu nowej fali COVID, i zakłada, że dopiero grudniowe dane będą już obciążone negatywnym wpływem pandemii, z uwagi na zbliżające się restrykcje w Zachodniej Europie, a może również Polsce.

Wciąż jednak to oznacza, że całoroczny wzrost PKB w 2021 r. będzie zbliżony do prognozy ING na poziomie 5,4 proc. - wskazał Benecki. (PAP)


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe