REKLAMA

[SONDAŻ] Zjednoczona Prawica może utracić pozycję lidera? Jeden zwycięski scenariusz dla opozycji

Zjednoczona Prawica utrzymuje się na pierwszy miejscu, ale z wyraźnym spadkiem. Drugie miejsce przypada Koalicji Obywatelskiej, a zaraz za nią plasuje się Ruch Polska 2050 Szymona Hołowni z widocznym odbiciem – wynika z najnowszego sondażu opracowanego przez IBRiS na zlecenie „Wydarzeń” Polsatu.
Szef PiS Jarosław Kaczyński [SONDAŻ] Zjednoczona Prawica może utracić pozycję lidera? Jeden zwycięski scenariusz dla opozycji
Szef PiS Jarosław Kaczyński / fot. Kancelaria Sejmu/Rafał ZambrzyckI


Na ugrupowanie prowadzone przez Jarosława Kaczyńskiego chce oddać swój głos 30,2 proc. ankietowanych. To spadek o 4 pkt proc. względem ostatniego badania dla „Wydarzeń” – zwrócono uwagę.

Koalicja Obywatelska znalazła się na drugim miejscu z 21,8 proc. wynikiem. Poparcie dla tego ugrupowania nie zmieniło się od października.

Trzecie miejsce zajęła partia Szymona Hołowni. Na Polskę 2050 chce zagłosować 13 proc. respondentów. To wzrost o 2,5 pkt proc. względem poprzedniego badania.

W Sejmie znalazłaby się także Konfederacja z 9,3 proc. wynikiem (wzrost 1 pkt proc.), Lewica z 7,6 proc. oraz Polskie Stronnictwo Ludowe-Koalicja Polska z 5,1 proc.
 

W grupie siła


Jeden ze scenariuszy opublikowanych przez pracownię IBRiS wskazuje, że obóz Zjednoczonej Prawicy mógłby stracić fotel lidera. Stałoby się tak jedynie w przypadku wspólnej listy opozycji.

Zjednoczona prawica mogłaby liczyć na 32,5 proc głosów. Zjednoczona opozycja w składzie Koalicja Obywatelska, Polska 2050 Szymona Hołowni, Lewica, Porozumienie, PSL na 40,9 proc głosów” – podkreślono.

W takim przypadku w Sejmie znalazłaby się jeszcze Konfederacja z 8,4 proc. wynikiem. Warto jednak zwrócić uwagę, że aż 18,4 proc. zapytanych nie potrafiło jednoznacznie określić swoich preferencji w takim scenariuszu.

 

 


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura